in ,

YouTube’da çocuk istismarı: Bakanlık 4 hesapla ilgili savcılığa başvurdu, BTK içeriklerin izlenmesini engelledi

<br />

YouTube’da evlat istismarı: Bakanlık 4 hesapla ilgili savcılığa başvurdu, BTK içeriklerin izlenmesini engelledi

Evlatların ağır olarak kullandığı YouTube’un’da evlat istismarı sınırlarına giren mevzuatları içeren animasyon sinemaların yayınlandığı ortaya çıktı. Her biri 300 bin ila 4 milyon izlenme orantılarına sahip görüntüler “Annem kapıyı çalmadan girdi, üvey pederimle beni gördü” tarihinde başlıklar taşıyor.

Içtimaî medyada ‘ evlat istismarı YouTube’da ‘hashtag’i ile gündem olan ve büyük reaksiyona yol açan hususlar Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ’nı harekete geçirdi. Hürriyet’ten Ece Çelik ‘haberine nazaran bakanlık “Gerçek Hikâyeler”, “Hikâyem Bitmedi”, “İşte Benim Hikâyem” ve “Hayatın Penceresi” ismini taşıyan dört hesapla ilgili YouTube idaresi ve ilgili makamlarla muhabereye geçerek savcılığa müracaatta bulundu.

Bakanlığın basın açıklamasında, “Gündem olan YouTube kanalında mekan alanı içeriklerde aile ve topluluk yapımızı bozan umumî ahlak kurallarına hilâf ve evlat cinsî istismarı içeren tabirlerin mekanı tespit etmek içindir. (..) Bakanlık olarak erişimin engellenmesi için YouTube ve ilgili kurumlar ile muhabereye geçilmiş ve savcılığa müracaatta bulunacak ” sözleri kullanıldı. Ayrıyeten açıklamada ailelerin evlatlarının izlediği her alanda takip etmesinin ehemmiyeti vurgulandı.

BTK köstek koydu

Açıklamalı akabinde Haber Teknolojileri ve Muhabere Kurumu (BTK) etkinleştir girerek zararlı içeriklerin izlenmesini engelledi. Emniyet Umumi Müdüriyeti ( EGM) tarafından ise toplumsal medyada ‘genel ahlak kurallarına’ alışılmamış yayın yapan kanalların birçoğunun kapatılması, cürüm oluşumlarından oluşan bedellendirilen içeriklerin de kaldırılması açıklandı.

‘İstismara teşvik’

Avukat Umur Yıldırım bahisle ilgili açıklama söyledi:

“Videolar, TCK103 ve 215’inci hususlara nazaran “biyolojik cinsî istismarı”, “suçu ve hatalıyı övme suçu” na vücut çalışır. Şöyle ki, rastgele bir fizikî temas aranmak üzere, evlatlara yapılan her türlü cinsî davranış, evlatların cinsî istismarı cürmünü oluşturacaktır. Çünkü, işlenmiş bir günahın alenen övlenmesi, bunun; gazetede yazı yazarak, çevre medyadan paylaşarak, ya da YouTube’da bir görüntü izleme kanalından paylaştığınızı ilan edilecek durumda icra edilebileceği kabul ediliyor. Bu sebeple ilgili görüntüler iki hatanın ögelerini da barındırmaktadır. “

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

THY, 18 Haziran’dan itibaren 6 ülkeden direkt uçuşlara başlıyor

Türkiye’nin Otomobili’nin fabrikası ‘ÇED olumlu’ raporunu aldı