in ,

3 bin 500 yıllık küvet: Yaz aylarını Hitit krallarının duş ihtiyacını düşünülüyor

<br />

3 bin 500 yıllık küvet: Yaz aylarını Sarissa’da geçiren Hitit hükümdarlarının duş ihtiyacını düşünülüyor

Sivas ‘ın Altınyayla kazasında 1992 yılında Malburg Üniversitesi ‘nden Prof. Dr. Andras Müler Karpe başkanlığındaki arkeolojik kazıda, Hititlerin Anadolu’daki en büyük kentlerinden biri olan Sarissa ortaya çıkarılmıştı.

3 bin 500 yıllık Sarissa Antik Kenti’nde bulunan çeşitli eser tarihe ışık tuttu. Tarihteki birinci yazılı muahede olan Kadeş Barış Ittifakı ‘nın bu kentte yapıldığı anlaşıldı.

Tarihteki en eski küvetlerden biri de bu kazılar arasında bulundu. 3 bin 500 yıllık kırık küvet kesimleri birleştirilmesi gereken tarihi küvet Sivas Arkeoloji Müzesi’nde kaydetmek altına tarih tarihseverlerin ziyaretine sunuldu.

Küvetin bir de imitasyonu yapıldı. Bu imitasyon, kazı çalışmalarına ara verilen Sarissa Antik Kenti ‘nde sergileniyor. Küvette, yaz aylarını Sarissa ’da geçiren Hitit hükümdarlarının duş yapmaya düşünülüyor.

‘O zamanki küvet bugünkünden orijinal’

Başören köyü Akkuzulu mezrası muhtarı Hüseyin Boran, Türkiye’deki en kıymetli arkeolojik ortamlardan birisi olan Sarissa’da bulunan küvetin bugünküden yepyeni olduğunu belirterek, şu formda açıklamada bulundu:

“Şu anda Sarissa’dayız. Burası Hititlilerin yerleşim ortamı. Çorum Hattuşaş ’tan sonra 2. büyük kentleri burası. buralarda Tapınakları varmış. Oturdukları yerleşim yerleri varmış. Alman kazıcıya sorduğumda buralar kimseye kalmasın diye kendileri yakmış. Ya da gelen düşmanları yakmıştır. Küvet de var. O zamanki küvet bugünkünden orjinal. Oturma odasılarına kanalizasyon sistemi de döşemişler. Bugünkü imkanlar o vakitler da onlarda ol yapmazmış ki yapmazmışlar ki. Teknoloji o devir daha yeterliymiş. “

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Mesire alanında vakit geçiren vatandaştan ilginç diyalog: Hiç olmazsa evde çalışmak dırdırından kurtuluyoruz

Trabzonspor Başkanı Ağaoğlu: Bu aşağılık olayı lanetliyorum