in ,

AK Parti Sözcüsü Çelik: Türkiye’de herkes birinci sınıf vatandaştır

<br />

AK Parti Sözcüsü Çelik: Türkiye’de herkes 1. sınıf vatandaştır

Çelik, AK Parti Merkez Yürütme içindir (MYK) içtiması sonrası açıklamalarda bulundu.

Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları şu halde:

– Gerek ulusal siyasette, gerek küresel siyasetteki gelişmeleri içindir takip ediyoruz. MÜSİAD’ın 30’uncu yıldayız.

– Bugün tabi kıymetli bir gün. Sıhhat kahramanlarımızdan hemşirelerimizin günü. Bugün Florence Nightingale’e atıfla kutlanıyor. Seliminin Kışlası’nda da hizmeti olmuştu.

– Geçtiğimiz günlerde bir memleket, resmen itiraf ederek ‘yaşlılarımızı koruyamadık’ dedi. Bu tespiti haklı kılacak biçimde gerek müdahale, gerek ağır bakımdaki hazırlıkların virüsten kaynaklanarak söylenen ölümlerde bölge tuttuğunu gözlüyoruz.

– Adalet, özgürlük için bütün yerkürede ‘Nefes alamıyorum’ sloganları yükseldi. Her türlü ırk diyanet önünde bu ayrımcılığa karşı olmaktır. Amerikan halkının başlattığı şovlarda eşitlik talebinin.

– Hem bu ırkçılığı yapanların mahkumasına gerek. 19. yy uğraşında kölelik zıtları bunu kazansa da bu devam ediyor.

‘Nefes Alamıyorum’ eşitlik ve adalet için bir slogan oldu ‘

– Hem Amerika da hem de tehdit içerisindeki ırkçılardan yükseliyor. Biz uzun devirdir siyahi ve siyahilere dönük olan ırkçı şiddeti takip ediyoruz. Çok sağ ve ırkçı şiddeti konusunda telaşlarımızı lisana getiriyoruz. Orantısız bir güç kelam konusuydu. ‘Nefes Alamıyorum’ eşitlik ve adalet için bir slogan oldu.

– Bu değişimin olması gerekiyordu fakat maatteessüf ırkçı yükseliş siyasi olarak istismar etmekle büyümesine yol açıldı.

– TRT World ekibine bir taarruz oldu. Gazetecilik vazifesini yapan TRT ailesine geçmiş olsun diliyoruz. Bu saldırıyı kınıyoruz.

– Amerika’daki kamu nizamını alanla bir çalışmak çalışan şovların de önünde olduğumuzu yeniliyoruz. Kamu kuruluşini bozacak halde, lütfen hanelerini iş yanlarını yağmalayanlara da külliyen karşı olduğumu lisana getirmek istiyoruz.

– Biz bütün bu hassasiyetleri söylediğimiz halde İsrail’de bir gazetede bu şiddet hadiselerinin ardında olduğumuzu, külliyen yalan bir haber çıkmıştır. Biz alışkınız tabiki. Bir kadro düşüncelerde Türkiye’ye saldırmalarına. Demokratik yataklar için Amerikan topluluğunu desteklerken bu yağmacılık hikayelerinin önünde olduğumuzu da lisana getiriyoruz. Batı Şeria’nın İsrail idaresince ilhakı konusunu şiddetle reddediyoruz, bütün yerküreyi bir sefer daha uyarıyoruz.

‘Türkiye’de provokasyon mevsimi kapalıdır’

– Korona süreci üzerinde çeşitli provokasyonlar gördük. Maatteessüf Türkiye’de de camilere, kliselere, Hrant Dink Vakfı’na hücumlar gördük. Bunları reddediyoruz. Emniyet teşkilatımız bu provakotörleri çok kısa müddette yakaladı. Polis teşkilatımızı bu muvaffakiyetinden tebrik ediyoruz. Kamuya yansısın ya da yansımasın çok daha yansımayı engelliyorlar. Türkiye’de provokasyon mevsimi gizlidir.

– Türkiye bölümünde tanımıştır, ismini koy Katılın. Bu provokasyonlar hiçbir formda geçit vermeyeceğiz. Türkiye’de herkes 1. sınıf vatandaştır. 2. sınıf vatandaş yoktur. Bu topraklar isteyenin başına nazaran operasyon çekeceği periyotları kapatmıştır.

– Emniyet teşkilatını amaç gösteren yaklaşımlar da görüyoruz. Irkçı şiddetin mekanizması haline gelmişken, farklı memleketlerde nefes aldırmayan yapılar, Türkiye’de korona devrinde vatandaşlara nefes olmuşlardır. Vefakarca vazife yapmışlardır. İnsanlık kıymetlerini yükselten bir tutum ortaya konmaktadır. Nasıl fay hattı zannettiği şeyler bizim kardeşlik köprümüzdür.

– Korona devrinde. Ne kadar güçlü sıhhat sistemimizin olduğu pandemi periyodunda daha çok ortaya çıkmıştır. Biz buna insan odaklı sağlıklı sistem diyoruz. Diğerleri iktisat odaklı sıhhat sistemi gerçekleştirmişlerdir.

– Bir vakitler büyük bir çöküntünün, vatandaşla duvar olarak tanınan sıhhat sistemimizin AK Parti devrinde ne kadar yukarıya taşınmıştır. Kimi muhalefet partilerinin ağlama duvarına çevirmesi kendi bilecekleri iştir.

‘Statüko sosyetesi kendisi için tasdikli kavramları oburu için kullanmıyor’

– Ortaya konulan siyasi argümanların hepsi çürütüne. 4-5 tane zaviye müellifinin iktisat ile ilgili laflarını alıp, alt alta koyup CHP beyanatılarında okuyorlar.

– Aile problemi de etik bir yeri temsil eder ve bu yerin ihlali birinci kere CHP ile gündeme gelir. Bu düşük zeka gösterir gösterir. Özellikle Kaynak ve Maliye Bakanımız Berat Beyefendi üzerinden daima aile konusu gündeme getiriyorlar. Kim aile kavramını kullanırsa yapılır ahlaksızlıktır. Aile konusu siyaset dışı tutulmalıdır. Siyasi akılla savaş etmek gerekir. Sosyete damat diye bir şey uydurmaktadır. Sadık Albayrak, statüko sosyete ile uğraş eden birisidir. Statüko sosyetesi kendisi için muteber kavramları diğeri için kullanmıyor.

– Siyasi üyeleri ve seçim kanunuyla ilgili. Yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili değerlendirmeler yapmak. TBMM’de çeşitli teklifler laf konusu.

Soru-Cevap

(Korona salgını destekleri) Atılan adımların meblağı 260 milyar liraya ulaşmıştır. 5 buçuk milyon aileye bin liralık destekliyor. 4 buçuk milyonu aşkın vatandaşımıza kısa çalışma ödeneği sağlayacak.

(Yunanistan’ın Ayasofya tepkisi) Yalnızca Hıristiyanın diyaneti hissine asla hakaret etmeyiz. Bir yerküre mirasına değer göstererek kutlama ekranında. Kimseye hakaret eden bir tarafı yoktur. Yunanistan’dır Minarelerinden ezan sesini yasaklayan. Akıl tutulasından farklı bir şey değildir. Biz fetih vadesi okuyoruz, onlar meydan okuyorsunuz diyor. Biz kimseye meydan okumak için değil kendi tarihimizi hafızınızı anmak için bu merasimleri düzenliyoruz.

(Libya’daki hükümete destek) Libya’da Sarrac hükümeti yeni başarılara imza atmıştır. Biz de desteklemekteyiz. Provokasyonların katliam teşebbüslerinin önlenmesi için Türkiye büyük bir misyon üstümüz. Memleketler arası topluluğun yasal olanı desteklemesi, gayri yasal olana karşı çıkması gerekir. NATO’nun da teyit olduğu kadar BM’nin koordinasyonlu olduğu kadar.

(Barolar ile ilgili çalışma) demokratik çoğunluğun yukarıya çıktıkça daralduğunu uzun devirdir görüyoruz. Meslek örgütlerinin tabanlarındaki demokratik gücün çeşitliliğin idarelere nasıl yansıyabileceğini arkadaşlarımızla tartışıyorlar. Idarelerin hengam vakit bir siyasi kampınıza davranma önündeki rahatsızlıklar düzenlemeleri gündeme getirmiştir. Tartışmaya devam ediyor.

(AK Parti kaza kongreleri) Ağustosta başlamak üzere kıymetlendirmemiz var, Kovid önlemlerine münâsib modelinde çalışır. Bir kamp takvimimiz yok

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İstanbul Valiliği’nden ‘ayakta yolcu’ kararı

Öldürülüp bacakları kesilen kediyle ilgili dosyalar