in ,

Aksakal: Virüsün bulaşmasında en riskli alanlar asansörler ve apartman kapıları

<br />

Aksakal: Virüsün bulaşmasında en riskli sahalar asansörler ve apartman kapıları

Işık Aksakal, yeni olağana geçişte virüsün olduğu için en riskli meydanların asansörler ve apartman kapıları söyledi. Aksakal, asansör düğmelerinde parmaklarınızı dirsekle yaptığınız önerdi.

Aksakal, “El yıkamayı çok önerdik. Lakin onun dışında da şişeye koyduğumuz alkol bazlı dezenfektanlarımız yanımızda bulunursa çok faydalı olacak. Zira münhasıran oğlu periyottaki araştırmalarda da biz virüsün damlacık yoluyla bulaşmasını, el temasının çok kıymetli olduğunu biliyoruz ve topluluk içinde ‘acaba bu temasta en riskli sahalar nereler’ diye bir yandan da düşünüyoruz. Kapı çalıştırma, apartman giriş çıkışları, ortak kullanılan nahiyeler ve asansörler riskli başlatma diye konuştu.

‘Dezenfektan uygularsak minimale indiriyoruz’

Aksakal, damlacık yoluyla bulaşan enfeksiyonlarda “temas izolasyonu” önlemlerine dikkat çeken, “Öksürdüğümüzde, hapşırdığımızda ya da konuştuğumuzda muhite yaydığımız damlacıkları mahsusen elimize, ağzımıza, burnumuza götürdüğümüz vakit ya da elimiz bu damlacıklara maruz kaldığı zaman virüs elimize bulaşıyor. O hengam içinde dokunduğumuz her yere virüsü bırakma ihtimalimiz var.

Mahsusen işten geldiğimizde ya da bir alana gideceğimizde tutacağımız birinci dıştaki kapı kollarından ve herkesin temas ettiği sahalardan virüs geçme riskini hatırlatmak lazım. Olayın kesinlikle yanımızda el dezenfektanı ya da küçük bir kolonya şişesi bulundurmak, tutacağımız mekana ya da açmaktadır sonra acilen elimiz dezenfektan uygularsak bu riski minimale indiriyoruz.

Asansör açılır, herkesin ortak kullandığı katlara ilişkin düğmeler ya da tutunmak gerekir kaldığımız tutacaklar rastgele bir biçimde el teması olması gerekir. O kesinlikle kesinlikle dezenfektan ya da yanımızdaki kolonya seçtiğiniz, dezenfektan yoksa elimizi ağzımıza, burnumuza, gözümüze değdirmeden meskene girip, ellerimizi yıkamamız lazım ” ifadelerini kullandı.

‘Asansör düğmelerinde parmaklanmıştır dirsekle azalmalı’

Bu süreçte asansör kullanmak gerekiyor merdiveni tercih etmenin daha yanlışsız söyleme Aksakal, asansöre binilmesi için maskeyle asansöre binilmesi gereken, asansörün kalabalık olmamasına dikkat etmeniz gerektiğini söyledi.

Aksakal, Asansör mahalline dirsekle ya da gayrı bir cisimle de basılabilecek kaydı kaydeden Prof. Dr. Aksakal, “Yeni olağana geçişte nereden risk alabileceğimizi gerçek ömrün içinde fark ediyor olmamız lazım. Asansörler, apartman kapıları yahut herkesin yönettiği yerler riskli yerlerdir. Elimizden geldiğince hijyeni koruyarak aralık ve maskeyle birlikte umumî özellikler risk olacak ortamlardan en etkili günlük ömrümüz içinde korunmuş olacağız ” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bakan Kasapoğlu: Yurtlarımızdaki karantina sona erdi

Araştırma: Pandemi altında en güvenilir kaynak Sağlık Bakanı Koca