in ,

İstanbul Valiliği’nden ‘ayakta yolcu’ kararı

<br />

İstanbul Valiliği’nden ‘ayakta yolcu’ kararı

Vilayet Hıfzıssıhha önemlidir İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında toplandı. Valilik Lale Salonu’nda bulunan içtimaya İstanbul Büyükşehir Belediye Yöneticisi Ekrem İmamoğlu, Toplu Ulaşım Bilimsel ve Ulaşım Destek Komitesi Üyeleri, ilgili Vali Yardımcıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Bölge Jandarma Komutanlığı, Bölge Emniyet Müdüriyeti, Vilayet Hıfzıssıhha Meclisi Üyeleri, İETT ve Metro İstanbul yetkilileri katıldı.

İçtimada koronavirüs pandemiyle savaş çalışmaları kapsamında yeni sıradan devirde İstanbul’da yaptığınız önlemlerle ilgili görüş ve teklifler değerlendirildi.

Bu kapsamda, toplu taşıma araçlarının üçte bir orantısından ayakta yolcu alabilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıyeten, ayakta yolcuların yakın temasını devre için araç yerinde etiket pratiği yapılmasına, araç servisi dolması halinde sürücü tarafından yolcu alınmamasına, ısrarla binmek isteyen olması halinde araç hareket ettirilmeden sürücü tarafından kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunulmasına karar verildi.

Metro ve raylı sistem araçlarının oturan koltuklarının toplamı ve ayakta yolcu kapasitesinin% 50’ler kadar yolcu alabileceği belirtildi.

Kentsel Vapurları ve deniz motorları ise oturan yolcu içindir kadar yolcu alabilecek.

Kararda başkaca şu tabirlere bölge verildi:

“Araçlara yolcu binişlerinde; maskesiz yolcu alınmamasına, tüm araçlarda likit el dezenfektanı bulundurulmasına, araçların her gün sefer öncesi ve gerekli hallerde sefer aralarında dezenfekte edilmez, duraklarda içtimaî yakınlaştırmak için 282’nci unsuru mucibince olun Kan cezası ile ilgili olarak, Türkçe Ceza Kanunu’nun 195. Unsuru için gerekli olan süreçlerin başlatılmasına karar verecek “

İki gün evvel, Yeni bahşiş koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle aşağıdakilerin yapılması gereken kentsel içi toplu ulaşımda ‘kapasitenin yüzde 50’si kadar yolcu taşıma’ mecburiliği da Valilik tarafından kaldırılmıştı.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Samsar: Moskova ve Ankara’nın Libya ile ilgili işbirliği kalıcı ateşkes için önemli

AK Parti Sözcüsü Çelik: Türkiye’de herkes birinci sınıf vatandaştır