in ,

Kamu bankalarının ardından konutta yeni kampanya: Ödemeler 3. yılda başlayacak

<br />

Kamu bankalarının akabinde konutta yeni kampanya: Ödemeler 3. yılın başlayacak

Kamu bankaları konut sahibi olmak isteyenler için tarihin en makul koşullu kampanyasını evvelki gün açıkladı. Sıfır konutta kredi getirisi 0. 64’e, 2. elde 0. 74’a çekildi. Vatandaşlara 12 ay ödemesiz 15 yıl vade imkanı da sunuldu.

Hürriyet’te taraf alan habere nazaran; kamu bankalarından gelen bu hamle önünde kişisel bölüm de. Edinilen haberlere nazaran hususî kolun başlatacağı kampanyada en büyük avantaj ‘ödemesiz dönem’ olacak.

Markalı konut girişimlerinden konut alanı vatandaş 24 ay taksit ödemeyecek, ödemeler 3. yılda başlayacak. Bölümde daha evvel yapılan hiçbir kampanyada bu fırsatın sunulmadığına dikkat çekiyor.

Yüzde 5 peşinat ödenecek

Emlak Konut GYO’nun lider planlarında kampanyada evvel liste fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim uygulanacak. Sonrasında vatandaş yüzde 5 peşinat verecek. Yüzde 15 de teslime ödenecek.

Vatandaş kalan yüzde 80 için de aylık yüzde 0. 70 bandından orantılarla konut kredisi bulunmaktadır. Kredi kullanan vatandaş 2 yıl taksit ödemeyecek, 3. yıla başlarken ödemeler yapacak.

Şahsi kesimin kampanyasında vade seçenekleri 10 ve 15 yıl olarak seçenekleriye sunulacak. Kampanyanın birinci etapta yaklaşık 30 girişimde yapılması bekleniyor.

Bu girişimler İstanbul, İzmir, Ankara, Gebze, Konya ve Denizli’de mekan alıyor. Girişinizin büyük kısmı teslime hazır ya da teslimi yakın tarihli.

Kurucu olan vatandaş bu kampanyayla mesken sahibi olduğu konuta acilen yerleşip kira yükünden de kurtulacak.

Bölümde canlanma bekleniyor

2019’da toparlanmaya başlamıştı. Birkaç ay süren âlâ tablo koronavirüsle değişti.

Birebir devrine nazaran yüzde 55. 5 düştü ve sadece 42 bin 783 konut satıldı.

Bu tüm vakitlerin en berbat satış rakamı olarak kayıtlara geçti. Gayrimenkul kesimi için salgın tesiriyle mayıs rakamları hakkında da iyimser değil.

Ama hem kamu bankalarının başlattığı kampanya hem de kişisel bölümün kampanyasıyla konut pazarının hareketlenmesi aylık 100 bin satış bandının tekrar yakalanması bekleniyor. Dal yılı kalan 7 yılda birinci 5 ayın kaybını telafi etmeyi planlıyor.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Koronavirüs fiyatı görüntülü konuşma yapan kişi sayısı yüzde 273. 5 arttı

Kara: 15 Haziran’da çok ciddi rahatlama bekliyorum