in ,

Tezer: Koronavirüste 100’lü rakamların altına herhalde temmuzun ortasına doğru ineriz

<br />

Tezer: Koronavirüste 100’lü rakamların altına herhalde temmuzun ortasına gerçek ineriz

Bilim Heyeti üyesi

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi ve Gazi Üniversitesi Evlat Enfeksiyon Marazları Eksperi Prof. Hasan Tezer, Türkiye’de salgının 180 günde yok olacağına ait verilerin çalışmasını kıymetlendirdi. Tezer, topluluğun kendi iç dinamiklerinin dikkat alınmasını, memleketin içtimaî, ekonomik ve coğrafi yapısının bu cins salgınlarda mühlete tesir olduğunu belirtti. Prof. Dr. Tezer, “Genel manada pandemilere baktığımız devir 180 gün, 1 yıl, 2 yıl önce müddetler zati öngörülebilen müddetler. Saf ki projeksiyonlar domuz gribi etkenini görüyoruz, 11 yıl geçti. ama mevsimsel bir virüs olacak, onu şu an hiç kimsenin kestirme talihi yok. diye konuştu.

’15 gün sonra 500’lü sayılara düşeriz ‘

Sokağa çıkma kısıtlamalarının neticelerini aldıklarını tabir eden Prof. Dr. Tezer, “Türkiye’de şu ana kadar her şey epeyce düzgün gitti, gelelerimiz istediğimizde ve üçlü rakamları gördük. Zira bundan sonra denetimli olağanlaşma için nasıl olayacağınız günler çok çok kıymetli. gün sonraki rakamlarla bunu görme talihimiz olacak “ diye konuştu.

‘Temmuz ortası 100 altı’

Tezer, 500’ün altına inmesini beklediklerini anlatan Prof. Dr. Tezer, “Maske, içtimaî için ve hijyen kurallarına uyarsak bu sıradanlaşma seçeneğini de bunlara dikkat edersek gerekir bir 15-20 gün içinde geçmemiz gerekiyor 500’lü rakamlara. Takip eden 15 gün sonra da 100’ün üzerine inme durumumuz gerekiyor. 100’lü rakamların altına herhalde temmuzun ortasına sahih ineriz; ama tekrar söylüyorum kurallara uyarsak. kendini enfekte etmeye düşünmesi gerek, karşıdakini düşünmeye ki yaklaşımınızı ona nazaran hazırlamaız ve bu süreç sağlıklı biçimde atlatacağız “ ifadelerini kullandı.

‘Kışın tekrar ortaya çıkıyor’

Koronavirüsün kış virüsü olduğunu, 30 radde sıcaklığın üzerinde çoğalma suratının düştüğünü, binaenaleyh beşerler arası temasın azalması için bulaşma da doğal olarak azalacağını lisana getiren Tezer, 2.

“Kışın tekrar ortaya çıkacak mı? Kış virüsü olduğu için gereklidir. O yüzden biz yazın ödevimizi ne kadar uygun yaparsak, kurallara uyarsak kışın da daha az karşılaşırız. Üye bir arada alevlenebilir, kaygımız o, sadece bizim değil, tüm yerkürenin telaşı bu.

‘Virüsün bulaşma suratı düştü’

Tezer, Salgının bulaşma suratının düştüğüne dikkat çeken Bilim Heyeti Üyesi Prof. “Sayın Sıhhat Bakanı en son 1. 56 olarak açıklamıştı. Birinci başlarda bir kişi enfekteyse 20 kimseyi enfekte etmeye söylüyorduk. Bu rakamın son datalara baktığımız devir vakit formunu yavaşlatmak yavaş “ diye konuştu.

‘Havuzda oyun oynamayın’

Tezer, denetimli çevre hayatta eski alışkanlıkların devam ettirilemeyeceğini vurgulayarak, “Örnek plaja gittiniz, havuza gittiniz oyun oynamayacaksınız, havuzun içerisinde temas etmeyeceksiniz, aranıza dikkat edeceksiniz. hijyen kuralları ve maske takmaya dayanıyor “ dedi.

‘Sadece yemek yiyin, sohbet etmeyin’

Tezer, bunun için aynı ortam ortamının gerekeceğini ve bunun havanın içeri girmesini sağlar. Prof. Dr. Tezer, “Kalabalık ne kadar fazlaysa o kadar az orada kalınmalı, daha az konuşulmalı, konuşmakla, ses yükseltmekle bile damlacıklar daha çokça etrafa yayılabilir. Evvelce ne yapardık? Oturup çayımızı içeriz, muhabbetimizi bulacaksınız, bunu korumanız bu devirde. Daha az mühlet kalacağız, süratlice çıkacağız “ diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Tekin: Düğün ve taziyeler koronavirüs vakalarını artırdı, dikkat etmeyin eskisinden daha kötüye yaşarız

Çavuşoğlu: Ayasofya, Türkiye Cumhuriyeti’nin mülküdür ve fethedilmiştir