in

Yeni Zelanda kız öğrencilere ücretsiz hijyenik ped uygulamak

<br />

Yeni Zelanda kız talebelere fiyatsız hijyenik ped mevcuttur

Pek çok memlekette ‘lüks’ Yeni Zelanda kıymetli bir adım attı.

Başbakan Jacinda Ardern, bu tür kız mekteplilerin ped muhtaçlıklarının karşılanacağını duyurdu.

Ardern, ped yahut tampon almaya gücü henüzmediği için pek çok mekteplinin regl devrinde mektebe gidemediğini belirtti.

Ardern, “Dokuz ile 18 yaş arasında yaklaşık 95 bin kişilik hijyenik ped alamadığı için regl periyotlarında konutta kalmak için olduğunu biliyoruz. Bu eserlere fiyatsız erişim sağlayarak, bu genç erişim mektebe devam etmeleri için destekliyoruz ” dedi.

‘Lüks değil, ihtiyaç’

Bayan ve Ulaşımdan Sorumlu Bakanı Julie Ana Genter da, “ Regl, nüfusun ekonomik neden hayatın bir gerçeği ve bu eserlere erişim bir gereksinimdir, lüks değil ” diye konuştu.

2021`de tam mealiyle hayata geçirilmesi beklenen program önce birinci olarak yardıma en çok muhtaçlık duyulan ortam olarak tasarlanmış Waikato ’daki 15 mektebe fiyatsız hijyenik ped mevcutturacak.

Youth19 adlı araştırma verilerin bulgularının nazaran, dokuz ila 13 yaşları arasındaki mekteplilerin yüzde 12 ’si hijyenik pedlere erişim ıstırabı yaşıyor. Onun 12 mektepliden biri bu şekilde regl devrinde mektebe gidemiyor.

Hijyenik pedlere erişim badiresi kız evlatlarının ve bayanların eğitim amaçlı olmak üzere günlük hayatını derinden etkiliyor. Mahsusen fakir nahiyelerde regl periyotlarıyla başa çıkmakta zorlanan kızlar ve bayanlar, mektebi ya da işi kaçırıyorlar. Ped alacak talepı bulamayanların, bu eksikliği tuvalet kağıdı, gazete ya da eski kumaş kesimleriyle gidereye çalıştığı biliniyor.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Trabzonspor’dan Beşiktaş’a ‘Cemil Taşçıoğlu Sezonu’ takılı

Kuaförde koronavirüs tespit edildi, filyasyon ekibi edildi peşin düştü