in ,

Bakan Karaismailoğlu: 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferleri başlıyor

<br />

Bakan Karaismailoğlu: 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 memlekete uçak seferleri başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yazılı açıklamasında, yeni uç koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla savaşta yerkürenin öteki devletlerine göre muvaffakiyetle atlatan Türkiye’nin ‘yeni normalleşme’ birinde adımlarını teker teker hayata geçirdiğini aktardı.

Salgınla savaş önlemlerinin en üst düzeyde önlem 1 Haziran Karaismailoğlu ‘nun iç nezdinde teşebbüslere başlandığına dikkati çeken dikkati çeken, “10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 başka memlekete uçak seferlerini başlatmayı planlıyoruz” sözünü kullandı.

Dış hat uçuşlarının birlikte çalışmasıyla birinci aşamada 15 memleketle ön mutabakat Karaismailoğlu, şu malumatları verdi yapıldığını belirten verdi:

“Dış hat kullanım için 92 memleketle iş birliğimiz devam ediyor. Kuruluşlar ve muhatap memleketlerle uçuşların emniyetli Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Beyaz Rusya (Beyaz Rusya), Birleşik Arap Ülkesi, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile mutabakat sağladık. “

Hatırlatan Karaismailoğlu, “Ülkeler dış şapka uçuşlarını azaltarak velev kapatarak salgını tedbire uğraşına girişti. Gelgelelim tüm yerkürede savaşta değerli bir eşiği artta bıraktığımızı düşünüyoruz. Artık küresel olarak bağlarımıza, ticaretimize devam etmek içinyyız. yine ‘bismiAllah’ diyoruz. Yola çıkıyoruz “ değerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoğlu, 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak başlalacak dış hat uçuşlarını ise sırada sıraladı:

“10 Haziran’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan; 15 Haziran’da Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan; 20 Haziran’da Hollanda, Kazakistan; 22 Haziran tarihi olduğu Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ, Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya; 25 Haziran’da Belçika. “

‘Bakanlıklarımızla uyumumuz çok güçlü’

Dış hat uçuşlarının tekrar başlatılması üzerine Sıhhat, Dışişleri, Kültür ve Turizm bakanlıklarıyla ağır iş birliği içinde bulunduklarına dikkatinizi çeken Karaismailoğlu, uçuşlarda vatandaşların sıhhatinin ön planında tutulacağını ve uygulanacak önlemlerin ehemmiyetinin hayati olduğunu belirtiyor.

Karaismailoğlu, Sıhhat Bakanlığınınca 20 Mayıs’ta alınan karar yurt dış planlı uçuşlarla memlekete gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonlarının, havalimanlarında yapılan muayeneleri düzenlemek, kendi hanelerinde yapılacağını belirterek, kaydetmek kaydetti:

“Bu kapsamda, yurt dışından planlı uçuşlarla yeni gelecek havaalanı havalesi için gerekli meydanlarda muayeneleri yapılacak ve semptomları değerlendirilecek. Muayene yapılan yapılandırma iletişim ve adres malumatları Halk Sıhhati Idare Sistemi ‘ne (HSYS) giriş girişi kayıt altına alınacak. 112, ilgili kentlerin Vilayet Sağlık Müdürlüğü tarafından hastaneye yönlendirilecek. Yapılan değerlendirmede rastgele bir semptom belirtemeyen kişilere onam formları imzalanır ve kendi imkanlarıyla hanelerine ulaşmaları, kendi hanelerinde 14 günlük izolasyonları içinacak. Bu süre zarfında da aile tabipleri tarafından izlemleri yapılır. ‘Evde Kovid-19 Hastası / Temaslısı İzlem (Karantina) Haberlendirme ve Onam Formu ‘nun da doldurulması gerekecek. “

Karamanmailoğlu, Uluslararası Sağlık Bakanlığı Müdüriyeti, Halk Sıhhati Umum Müdüriyeti ve Vilayet için geçerli değildir.

Karaismailoğlu, Bakanlığın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘in önder bölgesinde durmadan, yılmadan, yorulmadan, kesintisiz olarak çalışmalarına devam edeceğine değinerek, “Güçlü Türkiye için el birliğiyle üreteceğiz” sözünü kullandı.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Şenol: Sokaklar insan kaynıyor, delilik bu, 3 aylık emeğimiz boşa gidecek

YÖK Başkanı Saraç: Uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek ders oranı yüzde 40’a yükseltildi