in ,

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Hastalık artık daha hafif seyrediyor, virüs eskisi kadar ağır hastalığa neden olmuyor

<br />

Bilim Konseyi Üyesi Özlü: Hastalık artık daha hafif seyrediyor, virüs eskisi kadar ağır illete neden olmuyor

Göğüs Marazları Mütehassısı ve Bilimsel üyesi Tevfik Özlü, koronavirüs salgının nedeni seyrine ve sıradanlaşmaya başlanmasına ait Twitter hesabından açıklama yaptı.

Günlük 800 yeni olgu ile bugün tespit edilen günlük 800 olgunun tıpkı olmadığını belirten Özlü, şu tabirleri kullandı:

“Salgının başlarında sadece semptomu olan bireylere test yapıyorduk. Münasebetiyle müspet olan günlük vaka sayısı bizim kullandıklarını.

Meğer artık test yapılan şahısların yüzde 96’sı asemptomatik insanlar ve müspet olanların sadece yüzde 2,3’ünü hastanede tedavi içindir.

Bundan ötürü testi müspet çıkan günden güne yeni olgu sayısılarımız çok çokça düşmese de, ağır bakımda takip edilen ve yapay teneffüs cihazına bağlanan hasta sayısılarımızda azalıyor.

Bu, marazın artık daha hafif seyrettiği ve virüsün eskisi kadar ağır illete neden ihtiyacınız manasına geliyor. Ancak bu derhal virüs mutasyon geçirdi, virülansı (hastalık yapma potansiyeli) azaldı manasına gelmeyebilir
Alınan önlemlerle ve yazın jelleştirerek virüsün bulaşının azalması, test sayımızın artması, asemptomatik kimselere testi yapmamız, 65 yaş üstünü uygun korunmanız, erken ve dinamik tedavi yaklaşımımız bu sonucun elde edilmesinde tesirli değildir.

Yani, günlük 800 yeni olgu ile bugün tespit edilen günlük 800 olgu birebir değil. “Neden vaka sayılarımız büsbütün düşmeden sıradanlaşıyoruz?” sorusunun bir karşılığı da burada, içindir. ”

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bursa’da sağanak yağış: Yıldırımın düşme anı yağış kaydedildi

THY’den dış hat uçuşları ile ilgili açıklama