in ,

CHP’li Özkoç: AKP bugün yeni bir suçu daha karnesine ilave olabiliyor

<br />

CHP’li Özkoç: AKP bugün yeni bir cürmü daha karnesine ek bugün

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç ve Umumî Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, TBMM’de basın içtiması düzenledi.

Özkoç, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülme kararına ait “Berberoğlu bizim için doğruızdır. Hakkında tek bir somut delil dahi yoktur” tabirlerini kullandı.

“Berberoğlu, AYM’ye hak ihlali nedeniyle başvurdu, bu süreç tamamlanmadı. Tüzel süreç devam neden neden bu karar artık alıyorsunuz?” diyen Özkoç, “Bugün Türkiye’de karar alınıyorsa kimin söylediği artık zahir, AKP Umumi Yöneticisi Erdoğan” diye konuştu.

CHP’li Erkek ise “AYM görüşesini devam ettirirken, milletvekilliği düşürüldü. Yarın hak ihlali tespit edilirse, yine yargılanması gereken ne yapacak sanki bu karar verenler?” dedi.

Özkoç’un konuşmalarından biri çıkanlar şu formda:

AKP iktidarı kendi gündemini kendisi için çalışır.

– Berberoğlu, yaşam boyunca demokrasi için özgürlükler için uğraşmaktadır tertemiz bir insan, bir kumpas davasıyla yargılanıyor, mahkum ediliyor, daha sonra dışındadır. Aradan 17-18 ay geçiyor, lakin bugün ne hikmetse birden bir tane buyruğuyla TBMM’de tekrar özgürlüğü alınıyor.

– Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinin temel nedeni 20 Temmuz sivil darbesidir. AKP demokrasisi günahlı bir demokrasidir. Bugün yeni bir kabahati daha fazla karnesine eklenebilir.

– Demokrasinin en temel prensibi mutabakattır. TBMM’de bu güçlükle günlerde mutabakat içerisinde Türkiye’nin meselelerini halletmemiz gerekirken, AKMM iktidarı ve onun umumi lideri Erdoğan.

– Faşist idarenin en son örneğinde, Hitler’in danışmanı ‘Herhangi bir mevzuyla ilgili karar vermeniz gerekiyorsa Führer ne diyor ona bakın’ diyordu. Bugün Türkiye’de karar alınıyorsa kimin söylediği artık aşikâr, AKP Umumî Lideri Erdoğan.

– Berberoğlu bizim için hatasızdır. Hakkında tek bir somut delil dahi yoktur. Siyasi bir hesaplaşmanın neticesinde mahkumunuz. 16 ay tecrit çalışır. Milletvekili seçilir, dokunulmazlığını tekrar kazanmaya karar hukuksuzca yargılaması devam etmektedir.

– Berberoğlu, AYM’ye hak ihlali nedeniyle başvurdu, bu süreç tamamlanmadı. Tüzel süreç devam neden neden bu karar artık alıyorsunuz? Neden bugüne kadar beklediniz? Gündemi göre kimin işine geliyor?

Bizi asla susturamazsınız, uğraşımızı engelleyemezsiniz.

Erkek: Ulusal iradeye kumpas kurulduğunu gördük

– Bugün maatteessüf ulusal iradeye kumpas kurulduğunu gördük. Berberoğlu’nun vekilliği düşürüldü ve yarın cezaevine gönderilecek. Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı makamının gönderdiği metinle düşürüldü. Atanmış bir makam, TBMM’ye yani yasama organına bir yazı gönderdi.

AYM ölçesini devam ettirirken milletvekilliği düşürüldü. Yarın ‘hak ihlali tespit edilirse, tekrar yargılanması gerek ne acep bu karar verenler?

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Erdoğan: Libya’daki sorun çözümü için tüm uluslararası platformlarda Serrac ile hareket edeceğiz

AK Partili Turan: Bu, HDP ve CHP’nin çok ağır ithamlarla ‘görsel dokunulmazlıkları’ talebiyle ilgili bir süreç