in ,

Koronavirüs ekonomi raporu: İşsizlik yüzde 33’e yükselecek

<br />

Koronavirüs iktisat raporu: İşsizlik yüzde 33’e yükselecek

Ebru Voyvoda ve Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erinç Yeldan’ın hazırladığı Covid-19 Raporu, salgının gayri safi yurt içi hasılada (GSYH) yüzde 26. 7, yekun çünküda yüzde 22 8’lik kayba neden olduğu ortaya koyuyor.

Sözcü ‘den Tahassür Ermiş Beyhan ‘haberine nazaran, işsizlik orantısı yüzde 14 seviyesinden yüzde 33’e yükselecek. Çalışma, işsiz sayısının 4. 7 milyon bireyden 11. 7 milyona çıkacağına vurgu yapıyor. Tüm bu gelişmelerin ahir hane halkı harcanabilir gelirlerinin 2019’a görece olarak yüzde 46 düşeceği iddia ediliyor. Rapora nazaran, bu büyük çöküşün gelir eşitsizliklerini daha da derinleştirmemesi için halka dağıtılacak direkt bir gelir desteğinin yararı, maliyetinden çok daha ziyade olur.

‘Gelir yüklü verilsin’

Voyvoda ve Prof. Yeldan, Covid-19 virüsünün yol açtığı bunalımın, Türkiye iktisadının makroekonomik ekonomiklerinin zayıf olduğu ve münhasıran kamu iktisadi yüksek ve sabit kapital yatırım performansının gerilemekte.

Raporda Türkiye’nin bunalıma karşı siyaset tedbirlerinin aktifliğini de kısıtlayan bu zayıflıklarla uygulanabilecek alternatif bir siyaset paketi tasarlanıyor. Bu paketin önceliği hane halkları emek gelirlerinin desteklenmesi. Bu çerçevede kullanılır “emek gelir dahil” paketinde, ücretliler ortalama ecrin yüzde 50’si kadar bir ödeme ile destekleniyor, küçük ve orta boy şirketler ve kendi hesabında çalışan kesite destek veriliyor.

2019 sonuçları emek gelir dahil paketinin mali yükünün 2019 sabitlenir 123. 5 milyar TL dahilinde ve 2019 ulusal gelirinin yüzde 2. 9’una ulaşacağını gösteriyor.

‘Bütçe açığı azalır’

60 slık bir kazanım için 60’lık bir kazanım için çalışmaya nazaran, bu tür bir paketin uygulanması ile, hane halkları kullanılabilir fiyat 85iri telafi ediliyor ve yurt içi. Bunun ötesinde bu model içindir aç yarı yarıya azaltıyor. Model sonuçları, bu türlü bir programın mahsusen ara ve yatırım malları üreten bölümlerde canlanma yaratacağını göstermektedir.

‘Çarpan tesiri yaratır’

Voyvoda ve Prof. Dr. Yeldan salgının derinleştireceği gelir eşitsizliğine karşı emek gelir desteğine öncelikli olarak düşündüğünüz belirtileri. Raporda, emek gelir desteğinin neden gerekli olduğu şu sözlerle ortaya konuyor:

“Toplumun sıhhati nedeniyle faaliyeti durdurulan ve gelirini kaybeden kişilere şahsen şahsen topluluğun destek olması gerekir. 2. olarak, bu cihette bir gelir dahil ekonomik daralmayı gerektirir; hasebiyle, çarpan tesiri ile tüm topluluğa olumlu ekte bulunur. ”

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ceylan: İstanbul’daki 100 kişiden 1’inde koronavirüs var

CHP’li Özdemir’in ‘Çav Bella’ paylaşımına 3 yıl hapis istemi: ‘Kınaması mümkünken, alay ederek paylaşım yaptı’