in ,

MHP’den ‘polis elektroşok cihazı kullansın’ teklifi

<br />

MHP’den ‘polis elektroşok cihazı kullansın’ teklifi

MHP’li Öztürk’ün, TBMM Başkanlığı’na teklif teklifte ‘Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nda öngörülüyor. 3 unsurluk yasa teklifi ile değişik devletlerde de kullanılan elektroşok cihazını Türkiye’de vazife yapan polislerin de kullanımının önünü açıyor.

Yasa teklifi hakkında açıklama yapan Öztürk, “Kanun teklifimizin gereklimasındaki temel neden; fiili hücuma maruz kalan polislerimizin ateşli silahtan evvel, uyarıcı ve caydırıcı teçhizata sahip olması, ateşli silah tasarrufuna bağlı kullanım önce önlenmesini, sadece polislere saldıran ve tetiken kuşkulu olduğu içeri güçlendirmeyi amaçlamaktadır “ dedi.

‘Çok sayıda gizli vakanın önüne geçilebileceği değerlendirmektedir’

MHP’li Öztürk, kolluk kuvvetlerinin ağır vazolar yaptıklarına dikkat çekerek başladı dedi:

“Günümüzde emniyet güçlerimiz çok ağır koşullar altında vazife mevcuttur. Polisimiz bir yandan mesleğini düzgün icra edebilmek için uğraş gösterirken, öbür yandan da sorumluluklarını ve vazifesinden ilgili türel süreçleri gözetmektedir. koronavirüs salgınıyla savaş devrinde artan güvenlik güçlerimize yönelik fiziki ataklarda da artış kelam hususudur. Emniyet güçlerimize yönelik artan fiili ataklardan da gider ki; toplumsal güvenliğin gerekleri ve hatayla savaş etmeleri konusunda, güvenlik kuvvetlerine yeteri kadar tesirli ve caydırıcı hukuksal salahiyetlerin anlaşılması yanında, yeni teçhizatların gereklilik gününden geçer. Bu kapsamda; güvenlik ünitelerince hala görmekteyiz. “

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada, İsviçre eyaleti devletlerinde kelam konusu kullanın kullanıldığını kaydeden Öztürk, “50’yi aşkın devletin elektroşok cihazını kulanım emellerine bak;; ateş ateş alan silahla yaralama yahut mevle sonuçlanabilen vakaların dışında geçilmesi, polise başlamak için elektroşok cihazının, devletimiz emniyet güçleri tarafından da kullanılabilirilmesiyle çok sayıda ayrı hadisenin da önüne geçilebileceği değerlendirilmektedir “ sözlerini kullandı.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

YÖK Başkanı Saraç: Uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek ders oranı yüzde 40’a yükseltildi

Karantina uzatıldı, mahalleli ayaklandı: Bizden zarar gelmez