in ,

YÖK Başkanı Saraç: Uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek ders oranı yüzde 40’a yükseltildi

<br />

YÖK Yöneticisi Saraç: Uzaktan tedrisat yoluyla verilebilecek ders orantısı yüzde 40’a yükseltildi

Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni bir koronavirüsle (Kovid-19) uğraşta ‘yeni normal’ devirde, üniversite programının yarınlara, üniversiteleri küresel değişim ve yeni periyoda hazırlayacağınız, uluslararası çevirimaya sokabilmek için .

Kovid-19 ile savaşın içinde olduğu Türkiye’de dersin dijital imkanlarıyla uzaktan tedrisat yoluyla yürütüldüğünü hatırlatan Saraç, bu süreçte üniversite kurumlarının gerekli hazırlıkları süratlice hayata geçirdiğini söyledi.

Saraç, birtakım üniversite kurumlarının, dijital imkanlarla uzaktan talim yoluyla ders verebilme seçenekleri ve akademik hazırlık koşulları için gerekli istikametlerinin de olduğunu söyleyerek, “Bu durum, üniversitesi güçlü bütün sistemler, yerküre sıralama için birinci yüzde mekan alanı tüm üniversiteler için de makbuldür. Münasebetiyle gelecek süreçler ilişkisinde hatalarınız için lütfen önce önünüzde ümitvar olmamızı gerekir güçlü şekilde inanıyorum “ dedi.

‘Karma talim modeline diledikleri keşfetmek üniversitelerimiz de geçebilecek’

Mevzuata nazaran üniversitelerin, örgün programlarında nokta alan derslerin yüzdesi 30’una kadarını uzaktan tedrisat yoluyla verebildiğine dikkati çeken Saraç, buna göre bu orana yaklaşan üniversitede bulunmadığını lisana getirdi.

Saraç, bu durumun, dijital imkanların bulunduğu yolunda güçlü iradeye sahip kurumların safra yönlendirme, destek ve teşviğe muhtaçlık duyduğunu belirterek, bunun konuştu:

“Bu çerçevede üniversite kurumlarımız için, yakında süreçlere hazırlayacağınız, dijital imkanlarla uzaktan tedrisat yoluyla ders verebilirsiniz ait çalışmalarını ve hazırlıklarını kullanabilirsiniz. uzaktan tedrisat yoluyla verilebilecek ders orantısı yüzde 40’a yükseltildi.

‘Her program derslerinin minimum yüzde 10’u uzaktan verilsin’ tavsiyesi

Dijital imkanların tercihilmesinde henüz onun programı için gerekli olup olmadığını ehemmiyetine işaret eden Saraç, “Örgün öğretimdeki onun bir programı derslerinin minimum yüzdesi 10’unun uzaktan öğretimle verilmesinin güçlü olduğu tavsiye ve teşvik edilmesine de karar verildi. Örgün talimde uzaktan görüşme ver dersleri onun bir periyot bazında olması yahut bütün programa üniversiteler karar verecek “ tabirini kullandı.

‘Kararı uygulayan devlet üniversitelerine ek takım tahsisi yapacak’

Saraç, YÖK olarak dijital imkanlar ve uzaktan talim yoluyla verilecek derslere bilhassa 2020-2021 eğitim talim yılı güz periyodunda daha çokça mahal verilmesini istediklerini vurgulayarak, “Bu teklifimiz devlet yahut vakıf bütün üniversitelerimiz için makbuldür. Buna yönelik senato karar alan ve uygulayan devlet üniversitelerine, uzaktan eğitim merkezlerinde görevlendirilmek için ek takım tahsisi de tercih, ayrıyeten bu pratiğe yönelik kaynaklar haberini paylaştı.

Gelecek eğitim tedrisat altında birinci periyodunda kampüslerde, fiziki mekanında mektepliler için daha rahat eğitim tedrisat ortamlarının oluşmasını hedeflediklerini kaydeden Saraç, şu sözleri kullandı:

“Bu yeni düzenlemeler üniversitelerimizin uzaktan tedrisata ait yetkinliklerinin artırılmasını sağlayan üniversitelerimizin kampüslerinin, amfi, derslik için eğitim ve talim mekanlarında ve diğer ortamlarda öğrencilerin kullanımı durumunu seçmek için güçlü tekliflerimiz arasındadır. “

‘Uzaktan eğitim ünitesi bulunmayan devlet üniversitesi kalmadı’

Saraç, üniversitelerde uzaktan eğitim ünitesi bulunmasının kıymetine işaret ederek, “Geleceğin üniversitesinde dijitalleşmenin kıymetini gitgide artıracağı güçlü beklentilerin de hareket ederek bütün üniversitelerimizde bu merkezlerin ziyaret ve süratli halde yetkinlik kazanması maksadıyla bugün 20 devlet üniversiteleri daha ‘erken eğitim pratik ve araştırma merkezi için kurduk. üniversitemiz kalmadı “ diye konuştu.

Bu merkezlerin hem pratiklere destek veren hem de ilgili mevzularda araştırmalar yapan bir yapıya dönüştürülmesini sağlar tabı eden Saraç, buralarda görevlendirilen işçinin yetkinliklerinin iyileştirilmesi için özel program uygulanacağını bildirdi. Saraç, vakıf üniversitelerinin tümünde bu merkezlerin görüş cephesinde tavsiye kararı aldıklarını da açıkladı.

Saraç, YÖK tarafından yapılan vesair çalışmalara ait haber verildi, söyleyindi:

“Ön kullanım periyotta uzaktan tedrisat pratiklerinin standartlarını tekrar belirleme ve izleme sistemi kurulacaktır. Programların kullanımı ve derslerin iki gününün standart standartlarını belirlemek ve pratiklerinin kullanılmasını sağlar. Üniversite kurumlarımızdaki uzaktan tedrisatın kullanımı ile nasıl yapacağınız ortak kullandığınız ortaklarımız ortak kullanım için kullandığınız sürece, bu durumda bulunan somut kullanılır.

‘Yeni periyoda üniversitelerimizi hazırlıklı kılmak istiyoruz’

Kovid-19 vaka sayısının azaldığı bir devirde bu tedbirlerin alınmasına neden gereksinim duyulduğuna ait soruyu cevaplayan Saraç, salgının nasıl başından itibaren birtakım devletlerde üniversite sistemlerini ve başarılı üniversitelerin durumlarını mercek altına aldıklarını belirtti.

Saraç, Türkiye’de salgınla uğraşın muvaffakiyetle sürdürüldüğünü söz ederek, “Bu süreç atlacağız ama bu bunalım bittikten sonra üniversite de dahil pek çok sistem eskisi olduğunuz olmayacak. Bunu görmesi lazım. Biz YÖK olarak bunu görüyoruz. değerlendirmesinde bulundu.

Saraç’ın yeni YÖK olarak hayata geçirdikleri girişimlerin önemli bir öngörüye dayandığını vurgulayan Saraç, “YÖK 100/2000 girişimindeki doktora talebelerimiz şu bir ilaç ve aşı çalışmalarında konum alıyor. Bu YÖK’ün 3-4 yıl öncesindeki öngörüsünün neticesidir. Biz Türk üniversitesi geleceğe hazırlıklı kılmak istiyoruz. diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bakan Karaismailoğlu: 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferleri başlıyor

MHP’den ‘polis elektroşok cihazı kullansın’ teklifi