in ,

Diyarbakır’da mahalle bakkalından ilginç çözüm: İple sosyal mesafe

<br />

Diyarbakır’da mahalle bakkalından değişik tahlil: İple içtimaî olmalı

Türkiye ‘de 11 Mart’tan bu yana koronavirüse karşı verilen savaşta vaka sayısının düşük olduğu kentlerden biri olan Diyarbakır’da sıradanlaşma ile birlikte kurallara uyulmamasına göre vaka sayılır önemli bir artış yaşandı.

Diyarbakır’da vaka sayısı 60’lara kadar düşmüştü. Ramazan Bayramı ve olağanlaşma süreci ile birlikte 10 günlük süreç içerisinde vakalar arttı.

Sıhhat örgütlerinin datalarına nazaran vaka sayısı bin 300’e ulaştırken, günlük 60’a yakın vakanın geldiği belirtiliyor. Kentte birtakım mahalleler karantinaya alınırken, kalabalığın ağır olduğu noktalarda de maske takma mecburiliği getirildi.

‘Kurallara uyulmamasından sonra artışlar oldu’

Diyarbakır Tabip Odası Yöneticisi Şerif Demir, “Dünya Sıhhat Örgütü’nün söylediği‘ siz tekrardandan açılma içindir salgının denetim edildiğinin kimi açıklaması var. En kıymetlisi artık salgının azalmış olması, vaka sayısılarının en az 14 gün boyunca azalmış olması gerekir yada stabil seyretmesi gerekir. ’Fakat Türkiye’de ve Diyarbakır’da bu çeşit bir durum yok. 11 Mayıs’ta birinci açılımın başlamasıyla birlikte ‘her şeyi denetim altına aldık’ açıklamalarından sonra toplulukta büyük bir rehavet oluştu. Herkes dışarı çıkmaya başladı. Ne maske takıldı ne hiç kimse önleme ve içtimaî uzaklığa uymuyor. 1 Haziran’da onu mekanın içinde, AVM’lerle başlayıp kafelerin açılmasıyla birlikte velev istemez kalabalıklar oluştu. Kişiler kurallara uymamaya başladı, maske takılmıyor, içtimaî uzaklığa uyulmamasından sonra bu artışlar oldu ” dedi.

‘En ağır periyotta bile bu bu sayıya ulaşmadık’

Diyarbakır’da mayıs ayının ortalarında hastanelerde takip edilen hasta sayısının 60’a kadar düştüğünü tabir eden Demirden söyledi:

“Vaka sayıları oğlu 10 gündür süratli bir halde artmaya başladı. Hastanelerde 200’e yakın hasta takip ediliyor. Nisan’da yani salgının Türkiye’de tr 400 civarı olumlu olumlu değişken var. Çıktı önlemi ve önlemleri gerekir. Ferdî hijyene kesinlikle herkesin dikkat gerekir.

Mahalle bakkalının tedbiri

Kentin sokaklarında bazen kalabalıklarda içtimaî aralık ve maske takma göre tedbirlere göre hiç riayet edilmiyor. Kimi vatandaşlar için önlemi elden bırakmıyor ve tedbirlerini sürdürüyor.

Bunlardan biri de Sur’da bir mahalle bakkalı. Ferat Gündüz adlı vatandaş, idare mahalle bakkalında önlemlerden taviz vermiyor.

Gündüz, kendince önlemler alarak, bakkalın kapısını çektiği ip ile gelen verilerin içerisine girmesini engelliyor.

Gündüz gösteren toplumsa arayı gözeterek satış yapan, yüzünde maske ve elinde eldiveni ile hem kendi sıhhatini hem mahallelinin sıhhatine ihtimam gösteren “Mahallede vaka çıkmasını duyunca bu türlü tedbir aldım. Önlemi elden bırakmamak gerekir ” diyor.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Zonguldak’ta 45 madenci karantinaya alındı

Pegasus: Sokağa çıkma yasağının iptal edilmesi nedeniyle uçuşlarımız planlıyor şekilde yapılacak