in ,

İçişleri Bakanlığı’ndan polis ile bekçi yetki karşılaştırması

<br />

İçişleri Bakanlığı’ndan polis ile bekçi salahiyet karşılaştırması

İçişleri Bakanlığı’nın çevre medya hesabından yapılan açıklamada, “Polis-Bekçi Salahiyet Karşılaştırması” başlığıyla yayımlanan açıklama, önceliyici ve açıklaması salahiyetler grafiklerle anlatıldı.

Paylaşımda ‘Polis-Bekçi Salahiyet Karşılaştırması’ başlığıyla mahal verilen, polis ve bekçilerin salahiyetleri önleyici ve açıklaması salahiyetler diye ikiye ayrıldı.

Yalnızca polisin yapacağı vazifeler

Tabloya nazaran, kontrol yapma salahiyeti, istihbarat yekuna, muhaberenin tespiti, teknik araçla izleme salahiyeti, haber alma salahiyeti, kullanıcı arama ve el koyma salahiyeti, vaka alanı inceleme yapma salahiyeti, parmak izi ve fotoğraf alma salahiyeti, gözaltına alma salahiyeti, vakaların ikametgah ve iş adreslerinden ayrılmamalarını isteme salahiyeti, teşhis yaptırma salahiyeti, nokta gösterme yaptırma salahiyeti ve söz alma salahiyeti sadece polislerin yapıcı vazifeler içerir mahal alıyor.

Çataklı’dan açıklama

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, TBMM Umumî Konseyine gelen ve ‘bekçilere ziyade salahiyet verilenği’ savıyla tenkitlere ilişkin olan Kanun’a ait soru üzerine, düzenlemelerin emelinin, bekçilerin, halkın istirahatini, sıhhat ve selametini sağlamaya neden olan, önleyici, gözetici mütenasip hale getirmek olduğunu belirtti.

Polis ve bekçilerin salahiyetleri arasındaki farklılıkları anlatan Çataklı, bekçilerin kontrol yapma, istihbarat yekuna, teknik araçla izleme, suça el koyma, tabir alma, vaka tarafı incelemesi yapma, gözaltına alma, teşhis yaptırma ve mahal gösterme

Temennisinde asayiş günahlarının önlenmesinde bekçilerin değerli hizmetler seçtiğiniz getirdi dikkati çeken Çataklı, düzenlemelerin Meclis’ten geçerek iyi sonuçlar getirilmesi temennisinde bulundu.

Çataklı, bu alımların, yılbaşında bedellendirilen ekonomik seçenekler için gerekli soru üzerine hatırlattı.

Meclis’teki düzenleme

TBMM Umum Heyeti’nde, Teklifi’nin 1. bölgesinde bölge alan 7 eşsiz kabul edilmişti.

4. benzersiz bir alan “benzersiz günler” “Adaylık müddeti içinde verilen temel ve hazırlayıcı eğitimli başarılı olanların asaleten atamaları yapılacak” tabiri değiştirildi. Değişikliğe nazaran, çarşı ve mahalle bekçilerine verilecek temel ve hazırlayıcı Eğitimler en az 3 ay periyodik olacak.

Kabil edilen unsurlarla, çarşı ve mahalle bekçisi olarak aranacak kaanelere, çarşı ve mahalle bekçilerinin atama ve adaylık süreçlerine, vazife ve salahiyetleri ile çalışma formlarına ait esaslar düzenleniyor.

Güvenlik koltuğu kuvvetlerine yardımcı olmak için emniyet ve jandarma teşkilatları bulunmaktadır.

Emniyet ve jandarma teşkilatlarında gerekli edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin amirleri meslek hiyerarşileri içinde tespit edilecek.

Devlet Memurları Kanunu’nda sayılan umumî kurallar ile İçişleri Bakanlığınınca çıkarılan yönetmelikle ilgili eğitim, yaş, sıhhat ve fiziki yeterlilik nedeni belirtiniz.

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak hizmet edilmek için İçişleri Bakanlığınınca çıkarılan yönetmelikte gerekli yöntem ve esaslara nazaran yapılacak giriş testinde başarılı olmak kuralı aranacak.

Başarılı olan, başarılı olmak, vazifesini sürdürmek için bir çalışma yahut mahzuru bulunmadığı sıhhat konseyi raporuyla tespit edilenler emniyet yahut jandarma teşkilatlarına İçişleri Bakanlığı’nın onayıyla aday memur olarak atanacak.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin adaylık vadesi 1 seçenek az, 2 seçenek ziyade olamayacak. Adaylık müddeti içerisinde en az 3 ay vadeyle temel ve hazırlayıcı eğitimler verilecek.

Adaylık mühleti içinde temel ve hazırlayıcı eğitim devrelerinin her ikisi de başarısız olanlarla adaylık vadesi içinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları, hizmete devamsızlıkları tespit edilenlerin, aylıktan kesme yahut kademe ilerlemesinin durdurulması cezası neden olanların memuriyetle ilgiliikleri İçişleri bakanlığının onaylanması kesilmiştir.

Halkın istirahat ve sıhhatini kullanabilirsiniz

Çarşı ve mahalle bekçileri, halkın istirahat, sıhhat ve selametini içerir.

Bekçiler, yolda hastalanan, kazaya uğrayan, düşüp kalan ve umum durumu için yardıma muhtaç olanlara yardım edecek, yardıma muhtaçlık duyduğu bedellendirilen, şiddet mağduru yahut şiddete, istismara uğrama riski taşıyan hatun ve evlatları, kimsesizleri, uyarıları ve acizleri .

Bir semt, nokta, yol yahut sokak sormak için gerekli bekçiler, tevellüt, mevt, hastalık, kaza, yangın yahut afet için gerekli, tez haller kullanın.

Büyük tehlike arz eden yangın ve su baskınlığına afetlerde mahalle sakinlerini derhal uyarmakla vazifeli olan bekçiler, topluluk sıhhatini ve güvenliğini tehdit eden bir hayvana rastlanacaktır.

Devriye hizmeti yürütecek

Çarşı ve mahalle bekçileri; vazife saatleri içinde görevlendirildikleri nahiyede devriye hizmeti yürütecek, vazife kesimleri içinde bulunan konut, iş yanı ve araçlar için malların korunmuş olduğu kullanım noktası maksadıyla umumî kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici önlemleri alacak.

Uyuşturucu hususlarının imalatı, satıldığı yahut kullanıldığını, kumar oynandığını ya da fuhuş yapıldığını kuşku edilen mahalleri bağlı olduğunuzu umum kolluk ünitelerine bildirecek bekçiler, halkın sükun ve istirahatini bozanları ve diğerlerini nasıl edenleri sorun edenleri, sokak, geçit ve şablonları kaldırmanızı sağlar.

Çarşı ve mahalle bekçileri, hizmet yeri ve çalışma saatleri ile hudutlu olmak kaydıyla bireyleri ve araçları; bir cürüm yahut kabahatin işlenmesini önlemek, kaçış faillerin yakalamanız için, işlenen günah yahut kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek, hakkında yakalama buyruğu ya da çetinle getirme için verilmiş olup olmadığını anlamak hedef mevcut durdurabilecek.

Durdurma için makul neden

Durdurma yetkisinin gerekliliği için makul. Süreklilik arz edecek, fiili durum ve keyfilik nakliyecak halde durdurma süreci yapılamayacak.

Çarşı ve mahalle bekçisi, vazifesini seçtiğiniz getirirken kendisinin çarşı ve mahalle bekçisi olduğunu belirleyen belgeyi gösterdikten sonra, durdurun bireye durdurma sebebini bildirecek, durdurma lütfen Bu insanlara kimliğini ispatlamada gerekli kolaylık gösterilecek. Ya da sair surette tanımlamakemendi, açıklamada bulunmaktan kaçınması yahut gerçeğe hilâf beyanda bulunmak binaenaleyh

Durdurma mühleti, durdurma sebebine esas oluşumlar. Durdurma sebebinin ortadan kalkmasıyla ayrıların ve araçların ayrılmalarına müsaade verilecek.

Bekçiler, durdurulmuş kişi üzerinde yahut aracında silah yahut tehlike oluşturan başka bir eşyanın içeride çalıştığı ehil kuşkunun altında durumda, sadece yahut diğerlerine uygun değildir. Bu gayeyle ilgili kıyafetenin çıkarılması yahutunuzun, dışarıdan bakın içeride görünmeyen kısımlarının gerekmesine gerek yoktur.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

‘Sokağa çıkma cezası indirimli ödenebilir’

Azap sokağa çıkma yasağının nedenini açıkladı: İllerdeki pandemi kurulları vaka sayılarının arttığını bildirdi