in ,

Kamu Başdenetçisi Malkoç’tan konut kredisi kampanyasında fırsatçılığa tepki: Eninde sonunda hukuk yakına uyumır

<br />

Kamu Başdenetçisi Malkoç’tan konut kredisi kampanyasında fırsatçılığa reaksiyon: Eninde ahir hukuk yakasına uyumır

Kamu bankaları konut sahibi olmak isteyenler için mütenasip koşullu kampanya açıklarken, müracaatlar da başladı. Sıfır konutta kredi faizi 0. 64’e, 2. elde 0. 74’a çekilirken, 12 ay ödemesiz 15 yıl vade imkanı sunuldu.

Getiri orantılarının düşmesini fırsat bilen gayrimenkul sahipleri de konut fiyatlarına artırım yaptı. Birtakım konutlarda yüzde 30’lara varan artış oldu.

Münhasıran içtimaî medyada konut fiyatlarındaki fahiş artışa reaksiyon gösteren, murakabe yapılmasını istedi. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) altında olmak üzere çeşitli kurumlara göreurarak şikayette bulundu.

KDK Başdenetçisi Gurur Malkoç, kamu bankalarının ve devleti yönetenlerin önemli tedbirler aldığını belirterek, dedi:

“Takip ettiğimiz kadarıyla konut almak isteyene, araç almak isteyene, konut’un eşyalarını yenilemek isteyecek yahut tatile çıkmak isteyen yahut işletmenizi daha uygun kullanmak isteyen son radde elverişli kurallarda maddi destek gereklilar. Bu tamahkarlıktır, bu açgözlülüktür, bu Buma bende yapayım ‘diye gerek karaborsacılıktır. tamahkarlığa, fırsatçılığa hiçbir vakit imkan vermez. “

‘Yasal yollardan şikayet etsinler’

Başdenetçi Malkoç, KDK’ya bu şikayet şikâyetleri geldiğini ama kurum olarak yönetimin işleyişini denetlediklerini, gerçek yahut hükmî kimseler arasında bu alışverişi denetleme imkanlarının olduğu aktardı.

Malkoç, “Şunu tecrübeyle biliyoruz ki fırsatçılık yapan, karaborsacılık yapan yahut açgözlülük yapanların eninde ahir hukuk yakına yapışır. ‘Kuruşa satarım’ diye Zira Türkiye bir hukuk devletidir. Eninde ahir bunun hesabını oluşturur “ diye konuştu.

Vatandaşlara da değerli vazife düştüğünü anlatan Malkoç, “Bu fırsatçıları yasal yollardan şikayet etsinler. ifadelerini kullandı.

‘Fiyatlandırmalı için savaştay’

‘Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan da bankaların konut kredilerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük indirimini vurgulayarak yaptığı düzenleme, “Hengemi zaman 1. el konutlarda şikayetler bize ulaşıyor; lakin çok uzun vakittir fiyat mekanında durmak. Şimdi bu getiri oranla kullanılır. Vatanlığı bu manada bilgilendirerek, ‘sorumlu emlak danışmanlarıyla çalışın, onlar gayrimenkulün gerçek fiyatını tespit etsinler, yanılmayın’ diyoruz “ dedi.

‘Bazı şeyler kantarın topuzu kaçıyor’

Gayrimenkul Danışmanı Atilla Özer de 2019-2020 Nisan aylarının kıyaslanması konut satışlarının Türkiye umumunda büyük vilayetlerde yüzde 55 geçmişe gittiğini, bunun pandeminin getirdiği bir sonuç olduğu tabir etti.

Özer, “Devlet tabiri caizse kesenin ağzını açmış durumda. Bunları pahalandırmak lazım, bunu güzel bir fırsat olarak görüyorum. Buna bağlı olarak konut fiyatlarında yüzde 10-20 arası bir artış görüyoruz. Gelgelelim bu aralar telefonlarımız çok çalıyor, ‘Eski ilanlarda fiyat buydu şu anda bu oldu’ diyenler var. Sonuçta alıcıyla satıcı arasında bir ortak nokta bulunur “birtakımı bunu alışılagelmiş karşılıyor. diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Erdoğan: Sokağa çıkma yasağını iptal etme kararı aldım

Şentop: Yargı paketlerini ve infaz düzenlemesini bekledik, aksi halde 5 ismin vekilliği düşecekti