in ,

Koronavirüs salgını kaçak düğünlere yöneltti

<br />

Koronavirüs salgını kaçak düğünlere yöneltti

İçişleri Bakanlığı’nca, 16 Mart günü yayımlanan genelgeyle, koronavirüs salgınını denetim altına almak ve yayını belirlemek hedefiyle düğün salonları kapatıldı. Düğün salonlarının kapanmasıyla evlilik planı yapan çiftlerin hayal kırıklığına uğrarken, kimileri da hayallerini gerçeğe dönüştürmek için kaçak düğünleri tercih etti. DHA’nın haberine nazaran, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Van, Hakkari, Elazığ, Adıyaman, Şırnak ve Batman’da kentte son vakitlerde kaçak düğünlerde artış yaşandığı tespit edildi. Ağır iştirakle yapılan kaçak düğünler, koronavirüs salgınının yayılmasına neden oldu.

‘Rezarvasyonları iptal edip aile arası düğüne yöneldiler’

Diyarbakır’da sayıları 100’ü bulan düğün salonunun örtük olması, kentte düğünlerin yapılmasına handikap olmadı. Düğün Saloncuları ve Tertipçiler Patron Sendikası Güneydoğu Anadolu Ortam Lideri ve düğün salonu işletmecisi Murat Kaçar, koronavirüs salgını için evlilik hayali kuran çiftlerin, iptal iptal edip, aile arasında yaptıkları düğünle yerküre konutuna girdiklerini anlattı. Teftişsiz düğünlerin dikkatine dikkat çeken Kaçar, bunun yerine geçilmesinin tek yolunun, düğün salonlarının hizmete başladığını aktardı.

‘Belirsizlik alternatif düğün modeli oluşturdu’

Kaçar, koronavirüs salgını nedeniyle örtük tutulan düğün salonlarının açığa neden olacağına, alternatif düğün modeli oluşturduğu söz ederek, bu düğünlerin tehlikeli olduğunu söyledi:

“Belirsizliğin olması, düğün salonlarının ne hengam açılacağına yönelik, isteğe bağlı anlaruz, mahsusen çiftelerin düğünlerini iptal etmek, gelinlikçi firma için gerekli malumatlar, kına gereci şey tertip firmalarından. salonları açılmıyor, ne hengam açılacağı da zahir değil, önemli yemekde sayı kısıtlaması da olacak Bu kullanım biz mecburen aile içinde kendi düğünümüzü yapma noktasındayız ‘içerir. tehlikeli düğün salonları mı tehlikeli, yoksa içtimaî aranın ve hijyen noktasında herhangi bir önlemin olduğu bilinmeyen mekanlarda kaçak düğünlerin nedeni mı daha tehlikeli? “

‘Buradan biz gelin de çıkarıyoruz lakin düğünler nerede yapılıyor bilmiyoruz’

Diyarbakır’da gelinlik işletmecisi Servet Şakar ise koronavirüs salgını nedeniyle düğünü 4 kez ertelemek zorunda kalan çiftlere tanık olduğunu söyledi. Şakar, düğün yemeği gelmekte olanların nerede düğün yaptıklarını bilmediklerini belirterek, düğün salonlarının örtük içindir oğlu 1 ayda gelinlik satışında ağır bir hareketliliğin olduğunu dikkat çekti. Şakar, bunun söyledi:

“Düğününü 4 kere ertelemek zorunda kalan bir çift buradaydı, gelin ağlıyordu ‘benim kaderim mi bu’ diye. 1 Temmuz için tarih kullandık lakin yeniden korkuyor, düğünlerin kullanıyor için anlaşılan bir tarih açıklanmadığı için. 600 bin çift evleniyor, şu an farklı bir arayışlar dahil .. Sonunda aydır satış yapıyoruz, sadece hareketlilik var. bilmiyoruz. “

‘Üçüncü varsayılan düğünüm erteleniyor’

2 yıldır nişanlı olan ve 3 varsayılan düğünü ertelenen damat adayı Eşref Karabulak da, “3. sefer düğünüm erteleniyor, ben iki yıldır nişanlıyım. 4 aydır daima erteleniyor düğünümüz. En son 1 Temmuz için gün belirledik. gelinlik giymesi ve düğününün olması, bizim örf ve adetlerimizdir halayın çekilmesi. Daima evlenmiyoruz, bir kez evleniyoruz “ diye konuştu.

‘Son günlerde satışlar arttı’

Kına, sinem çiçek için son günlerde satışlarda artışın yaşandığını söyledi.

Çiçek “Koronavirüs salgını eser satışlarımızı etkiledi. İşler zincirleme işliyor. Beşerler evvel düğün salonlarında gününü kapatırlar, sonra gelip bizden tertip meblağlar. 10 gündür tertip ekipmanlarını satıyoruz. Burada nişan ve kına materyallerini satıyoruz. Şimdi salonlar açılmadığı için beşerler bunu nerede yapıyor, bir haberimiz yok. Meskende mi yapıyorlar, küçük mekanlar mı tutuyorlar, net bilmiyoruz ancak satışlarımız artmış durumda “ dedi.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İstanbul Valisi Yerlikaya, şehrin en yaşlı ağacını ziyaret etti

Deniz kirliliğine dikkat çekmek için balık kostümü giydi, temsili suç duyurusunda bulundu