in ,

Şentop: Yargı paketlerini ve infaz düzenlemesini bekledik, aksi halde 5 ismin vekilliği düşecekti

<br />

Şentop: Yargı paketlerini ve infaz düzenlemesini bekledik, aksi halde 5 ismin vekilliği düşecekti

TBMM Yöneticisi Mustafa Şentop, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in milletvekilliklerinin düşürülmesine ait Habertürk’ten Kübra Par’ın olduğu durumda.

‘Umumi Kurul’a getirmeyin? Yargı kararı bekletilebilir mi? Bekletilebilirse ne oldu da gündeme taşındı? ‘

Hukukçu olmadıkları için anlamıyorlar. Karışıklık şuradan olmalı. Anayasanın bir 83. Hususu var bir de 84. Hususu var. 83 dokunulmazlık, 84 milletvekili dokunulmazlığına düşüyor. İkisinde farklı kararlar var. 83. Madde’de ‘Alınan cezanın infazı periyot sonuna bırakılır’ deniliyor. 84’te ise ‘Hakkında kesin karar verilmiş milletvekiliyle ilgili karar Umumî Kurul’a bildirilir’ deniliyor. Bu ikisi birebir şeyden zannediliyor. Halbuki yazımda bir mesele var. Ulusal Güvenlik Kurulu devrinde bir anlatım bozukluğu ortaya çıkmış. Ancak gerek o dönemki hukukçular, gerek sonraki Anayasa hukukçuları bu ikisinin farklı şeyler olduğunu söylüyorlar. 83. hususlar ‘Milletvekili olmaya mahzur olmayan cürümlerin infazı milletvekilliği sonrasına bırakılır’ yemek geliyor. Hukuksal icmali bu. Yani 1 yıl altında ve Anayasa’nın 76. hususunda dava günahlarından ceza almışsa -mesela terör cürümleri ve yüz kızartıcı günahlar için- olağan yaralama laf hususuysa, infaz devir sonrasına bırakılır.

84’deki ise milletvekili seçilmeye handikap kabahatlerden alınan cezaları kapsıyor. 1 yıl üstü cezalar ve 1 yıl altı olsa da 76. Hususta seçilmeye köstek günahlar için verilen cezalar. Mesela Figen Yüksekdağ’ın 10 ay ceza verilmişti lakin terör kabahatlarının bulunduğu olduğu için okundu ve düştü milletvekilliği.

Münasebetiyle milletvekili seçilmeye köstek olmayan bir ceza ise devir sonuna bırakılır, zira okunsa da vekilliği düşmez. Milletvekilliği seçilmesi mahzur hatalarda ise ‘Genel Kurul’dadır’ deniliyor olması ‘Okunsun’ manasına gelir kanun lisanında.

‘AYM’ye kişisel başvurusu var ancak o mutlaklaşmaya mani değil’

CHP’li Enis Berberoğlu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı tezkeresi 26 Kasım 2018’de, HDP’li Leyla İnanç ve Musa Farislioğulları ile ilgili tezkere ise Ocak 2020’de Meclis’e gönderilir hatırlatılan Şentop, ‘Biri 18 ay vesair 4 buçuk ay meclis Başkanlığı’nda bekletilmiş. Niçin düne kadar beklediniz o halde? ‘

Bu yanlışsız. 4. 5 ayın 48 gününde Meclis’de toplandı, onu bir düşmek lazım. Daha evvel farklı pratikler olmuş. 3 gün içinde okunan da var, 56 gün sonra okunan da var. İncelemeler yapılıyor. Mesela bize verilen düğmede bazen eksiklikler oluyor, bunların iadesi laf konusu olabiliyor.

Enis Berberoğlu’nunki çok bekletildi, sahihtir. 4 ay önce evvel Binali Yıldırım Beyefendi devrinde bekledi. Ben gelince durumu inceledik. AYM’ye ferdi başvurusu var lakin o mutlaklaşmaya handikap değil.

Düne kadar bekleme durumu daha çok ‘Milletvekilinin lehine bir şey olabilir mi sanki?’ mütalaasından kaynaklanıyor. Daha evvelki periyotlarda de olmuş. Mesela kanunlarda vakit hengam gerekiyor oluyor. Türk Ceza Kanunu’nda tartışma tartışmaları tartışca ‘Acaba ceza alan vekillerin durumunu gözden geçirin mu?’ diye düşünmek gerekiyor. Zira Umumî Kurul’da okunduktan sonra geri dönüşü yok.

‘Milletvekilinin lehine koşullar bir düzenleme olabilir mi ‘diye baktık zira yargı paketi ve afla ilgili tartışmalar vardı. HDP’li iki milletvekili ile ilgili öbür simgeleri vardı. Biri Ocak 2019’da geldi, gayrısı Haziran 2019’da geldi. Yargı paketi ve infaz düzenlemeleri dair tartışmaları sonucunu bir görelim dedik. Hakikaten cezalarının istinafta katılaşma kelam konusu iken tabir hürriyeti bağlayıcıında temyiz hakkı tanındı. Münasebetiyle kararın katılaşma durumu ortadan kalktı. Alışılagelmiş kaidelerde dünkü isimlere onlar da eklenecekti ve 5 ismin milletvekilliği düşecekti. Beklememiz sayesinde onlar lehine bir durum ortaya çıktı. Evet buna yetkim var mı? Çünkü yok. Umum Kurul’da okuturum, ancak bu manada bir teamül var. Yargı paketleri Ekim ayığında netleşmişti. Bekledik.

‘Niye artık mı?’ diye soruyorsunuz. Artık değil. Ocak ayı bu bahislerle ilgili değerlendirmelerimizi yaptık, zira yargı paketinin mahiyeti ortaya çıktı. Ancak daha sonra infazla ilgili düzenleme gündeme geldi. O süreçte infazla ilgili çalışmalar yapıldı. Onun kapsamı tartışıldı derken, onu biraz daha beklemekte yarar var diye tartışük. O adımdan sonra da kullanılacak pandemi binaenaleyh Meclis tatile girdi ve 48 gün sonra faaliyete geçti. Faaliyete makbul geçmez birinci haftada daha evvelki tasavvurumuzu uygulamış olduk.

Anayasa Mahkemesi’nden Yargıtay kararını bozacak bir karar çıkarsa milletvekilliği düşmüş olacak. Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş olmaları kesin yargı kararına mani değil midir?

Hayır, Anayasa ‘Kesinleşmiş karar giyer’ diyor.

AA’nın haberine nazaran, Şentop mevzuyla ilgili üç ismin milletvekilliğinin düşürülmesine ait yasama periyodunun yanında kadar beklemek cephesinde teamül bulunmadığını belirtti. Şentop, “Anayasa Duruşmasına kişisel müracaat, kesin karara mahzur değildir. İtirazların, Anayasa ve içtüz içindir nazaran temelsiz;

‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 3 dakika dakika önce, “26. Devirde 8 milletvekilliği kesin kararınızı düşürülmüşken, bugün Anayasa ve İçtüzük kararlarına nazaran bir hareket yapmasını, kalkıp bunun gerisinde farklı şeyler yapmak bence büsbütün bir hüküm cehaletidir” diye diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kamu Başdenetçisi Malkoç’tan konut kredisi kampanyasında fırsatçılığa tepki: Eninde sonunda hukuk yakına uyumır

Yıldız’dan ‘KKKA’ uyarısı: Koronavirüsten daha ölümcül