in ,

Yıldız’dan ‘KKKA’ uyarısı: Koronavirüsten daha ölümcül

<br />

Prof. Yıldız’dan ‘KKKA’ uyarısı: Koronavirüsten daha ölümcül

Erciyes Üniversitesi Enfeksiyon Illetleri ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Orhan Yıldız, 2 yıldır KKKA vaka sayılarının azalmasını sağlayacak, illetin bu yıl süratli artış gösterdiğini belirtti.

Yıldız, “Bunun sebebini bilemiyoruz. Bu yıl beşerler koronavirüs önlemleri nedeniyle konutta olur tasavvuruyla beklemiyorduk. Bu Çorum, Sivas, Yozgat, Erzincan’a kadar çalışır Şark Karadeniz Yeri’ndeki vadelerinde ortaya çıkan bir hastalıktır “ dedi.

‘Kayseri’de 7 vaka görüldü, 2 kişi hayatını kaybetti’

Kayseri’de şimdiye kadar 7 vaka görüldüğünü söyleyen Yıldız, “4’ü Erciyes Üniversitesi’nde, 3’ü Kent Hastanesi’nde tedavi gördü. Hastalardan 2’sini kaybettik. KKKA illeti koronavirüsten farklı olarak daha ölümcüldür. tarım ve hayvancılık sahasında çalışma yapanlar örtülü giysi tercih etmeliler .. Kene uçan bir hayvan değil; “Lütfen” riskli bölgeden ayrılınca kesinlikle “ sözlerini kullandı.

‘KKKA’da kanamalar başlıyor, vücutta al renkli döküntüler oluyor’

Yüksek ateş şikayeti nedeniyle illetin koronavirüs ile karıştırılmaması gereken kaydeden Yıldız, “Bu illetle koronavirüsü ayırmak güçlükle değil. KKKA’da kanamalar başlıyor. Kan tahlilleri ile süratle birbirinden ayırabiliyoruz .. PCR testi kelam mevzusudur. Illette en besbelli şey ise kene temasıdır “ dedi.

‘Keneyi elinizle çıkarmaya çalışmayın’

Vücuda yapışan kenenin muhakkak elle çıkarılmaması gereken söyleyen Yıldız, “Zene bulaşmayacaksa bile bulaşık. En yakın sıhhat kuruluşuna gideceğiz. Kenez elinizle kopararak çıkarmaya çalışmayın. Bütün kesim bir kesim safra içeride kalmayacak formda çıkarılması gerek ki en az bulaş laf konusu olsun “ değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Şentop: Yargı paketlerini ve infaz düzenlemesini bekledik, aksi halde 5 ismin vekilliği düşecekti

Kalfanın testi pozitif çıktı, tüm berber ve kuaförler testten geçti