in ,

Akar: Ege ve Akdeniz’deki sorunlarımızı uluslararası hukuka uygun şekilde çözmek istiyoruz

<br />

Akar: Ege ve Akdeniz’deki sıkıntılarımızı milletlerarası hukuka elverişli formda çözmekuz

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ile hudut kesimindeki inceleme ve denetlemeleri içeren hudut hattındaki ve ötesindeki birliklerin kumandanları vardı medya konferans ve yüz yüze içtima gerçekleştirdi.

Bakandaki Akar, feto dahil tüm terör örgütleriyle uğraşın kararlılıkla devam etmeye başladı. Bu savaş rastgele bir tavizin, savaş kararlığında azalmanın laf konusu değil, olmayacağım lisana getiren Bakan Akar, karar söyledi:

“Milletimizin “Peygamber ocağı” dediği Türk Silahlı Kuvvetleri ‘nin pak, nezih olması lazım. Bu hususta herkese vazife düşüyor. FETÖ ile birinci günden itibaren yapılan savaş var. Artan şiddet ve tempoda bu vazife devam ediyor. Bu kriterler gelişiyor, geliştiriliyor. Ona nazaran önlem alınıyor. Bu bahiste kumandanların işçisi gerçekçi kanaatleri de çok değerli. Işık makamları, istihbarat makamları ile yakın bağ için bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ”

‘Muhataplarımızı Ankara’ya bekliyoruz’

Ulusal Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde aktardığına nazaran Akar, bunun konuştu:

“Türkiye olarak, Silahlı Kuvvetler olarak Ege’deki, Şark Akdeniz’deki, Kıbrıs ’taki bütün meselelerimizi memleketler arası hukuka münasip halde çözmek istiyoruz. Milletlerarası hukuk ne diyorsa, güzel komşuluk ilgileri içindir, birlikte güzel niyete dahildir, değerle, sevgiyle arada nezaket mevcuttur, hiçbir formda kimseyi tahrik etmeden, kimse kimsenin hakkına tecavüz etmeden barışçıl formülleri kullanmak için bütün meseleleri çözelim. Bizim gayemiz, samimi çabamız, niyetimiz, maksadımız bu. Bu çerçevede Sayın mevkidaşımla yaptığımız görüşmelerde vardığımız mutabakata bağlı olarak arkadaşlarımız heyet halinde iki kere Atina’ya gittiler, orada içtima yapıldı. Bir sefer Türkiye’ye geldiler, burada görüştük. Tıpkı halde yeniden muhataplarımızı Ankara’ya bekliyoruz. ”

‘Bu hiçbir formda kimseye tehdit değil, hiçbir formda provokasyon değil’

Bakan Akar, seçtiğiniz kaydetti:

“Bunun için düşen neyse bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Lakin başka bir 83 milyonluk halkımızın, asil milletimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumak ve kollamakta da son nokta azimli, korunyız ve buna da muktediriz. Bunu da söylemek zorundayım. Bu hiçbir biçimde kimseye tehdit değil, hiçbir biçimde provokasyon değil. Biz sadece bunun için barışçıl sistemlerle, güzel komşuluk ilgileri seçtiğiniz bu meselelerin çözülebileceğini, yapılan içtimaların ve bunun devamının buna kıymetli Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak hak alaka ve menfaatlerimizi korumak ve kollamakta azimli ve korumak olduğumuzu ve buna muktedir olduğumuzu söylüyorum. Bu çerçevede inşallah bu görüşmelerimizi sürdürüyor ve kıymetli mevkidaşım, Sayın Savunma Bakanı ile görüşmelerimizi sürdürüp bunlara bir tahlil bulabilirsek ne keyifli bizlere. Bu bizim istek ettiğimiz bir sonuç olur. ”

Bakan Akar’da Kıbrıs’taki tavrının da ayan olduğunu lisana getiriyor, “Yıllardan beri sürdürdüğümüz politikalarımız var. Kıbrıs’ın bizim ulusal sorunumuz olduğu herkesin bilmesi lazım. Orada da rastgele bir halde oldubittinin kelam konusu değildir herkesin aklının bir tarafında tutması lazım. Orada da barışçıl usuller neyse, memleketler arası hukuk neyi şartiyorsa konuşmalar, görüşmeler yoluyla çözmek çözelim. Hedefimiz, çabamız bu. Gerektiğinde bu hususta Silahlı Kuvvetlerimiz için verilecek her türlü vazifesi yapabilecek durumdadır ” sözlerini kullandı.

‘Yeni celpler başladı’

Koronavirüs salgını ile uğraşmanız gerekir muvaffakiyetler elde edildiğini, bu kapsamda terhis ve celplerin ertelendiğini anımsatan Bakan Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu karar çok isabetli bir karardır. Birinci başlarda kimi gençlerimiz ve aileleri bu mevzuatda biraz duygusal davrandılar. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin O periyotta terhis ve celplerin koronavirüs ile uğraş ile başı derde, operasyonlar tehlikeye girebilirdi. Birebir devirde devlet tarafından bu salgın ile verilen savaşa de zarar gelebilirdi. Orada durmamız, o badireyi yaşamamız lazımdı. Ey badireyi yaşadık. Artık yeni celplerle gelecek yaklaşık 100 bin gencimize PCR testi yaptık. Bunun uyumunu Sıhhat Bakanlığı ile yaptık. Bu husustaki desteklerinden ötürü kendilerine teşekkür ederiz. Tüm vilayet ve kazalarda 3-4 gün öncesinden PCR testi, ‘sağlam’ den sonra sonra seçtiğiniz sevki başladı. 14 gün öncesinden gözlem altına aldık. Muhtemel bir salgına müsaade vermemek, milletimize, memleketimizin bu husustaki savaşına ek sağlamak için bunu yaptık. Bu faaliyetimizin de muvaffakiyetle gerçekleştiğini görmek bizler için hakikaten büyük bir övünç, gurur kaynağı. Terhisler altında baktığımızda yaptığımız bu faaliyet, amansız uğraşında memleketimize, milletimize, çok hürmet paha halkımıza yaptığımız değerli bir ek oldu. ”

Türk Silahlı Kuvvetleri ‘nin vazifesini yapması için rastgele bir handikabın oluşmaması için celp olduğu önlemleri aldıklarını söz eden Bakan Akar, “Bu da sahiden çok isabetli oldu ve çok başarılı bir biçimde uygulanıyor. İnşallah bunu uygulayarak kazasız, belasız yeni olağana geçmiş olacağız. Terhisler dertsiz tamamlandı, celplerin de kazasız, belasız tamamlanmıştır temenni ediyorum. Bu hususta kullandığınız için gerekli olan her türlü dikkat ve hassasiyeti gösterir. Bu hususta sivil er sıhhat çalışanı ile sıralı kumandanlarımızın olduğu büyük olmuştur ” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sokak hayvanlarına yiyecek veren yaşlı kadını tehdit etti: ‘Seni gebertirim, sana mermi atarım’

Tekirdağ’daki yazlıklara yoğun talep: Fiyatlarda yüzde 30’a varan artış yaşandı