in ,

Fatih sondaj gemisi Trabzon Limanı’na yanaştı

<br />

Fatih sondaj gemisi Trabzon Limanı’na yanaştı

Fatih sondaj gemisi, Haydarpaşa Limanı ‘nda yaklaşık 1. 5 Mayıs süren hazırlıklarını tamamladık donra Karadeniz’e açılmak için 29 Mayıs günü İstanbul’dan uğurlandı. 103 metrelik kuleleri, İstanbul Boğazı ‘ndan geçebilmesi için sökülen gemi, 1 Haziran’da Trabzon ’bir ulaştı.

Vali İsmail Ustaoğlu, Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile Trabzon Liman Lideri Muzaffer Ermiş ve beraberindekiler, römorkörlerle açıldıkları denizde, Türk bayrakları birinde, gemiyi karşıladı. Trabzon Liman Başkanlığı’nın siren ve hoparlörlerinden gemiler de Mehter Marşı çaldı.

Trabzon Limanı’na yanaşmaktan bekleyişe geçti Karadeniz açıklarında demirleyen sondaj gemisi. İlk sondajına 15 Temmuz ‘da Karadeniz Ereğlisi açıklarındaki Ton-1 LOKASYON u’nda başlayacak olan geminin, daha evvel sökülen demir kuleleri de römorkör eşliğinde Trabzon’a ulaştı.

Sökülü platformlarını taşıyan gemi, Trabzon Limanı ‘na demir attı. Platformların kaynak söküm süreci tamamlanınca, Fatih sondaj gemisi sabah saatlerinde limana hareket etti.

5 römorkör eşliğinde 4 saat süren yanaşmanın akabinde liman meydanındaki kişisel rıhtıma ulaşan gemi, merasimle karşılandı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mehteran Grubu ‘nın konser olduğu liman meydanına gelen vatandaşlar da ellerinde Türk bayraklarıyla merasimi takip etti. Geminin limana yanaşması bunların gayri yük gemilerinden sirenler çalındı.
Merasimi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Liman Yöneticisi Temel Adıgüzel, Trabzon Liman Lider Yardımcısı Barış Öztürk, Trabzon Sahil Güvenlik Kumandanı Binbaşı Murat Sezgin ve Trabzon Gümrük Yönetici Yardımcısı Tevfik Erbay da izledi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticisi Suat Hacısalihoğlu, Kardeniz’de benzin arama çalışmasının olumlu sonuçları vermesinin memleket iktisadına ek yapılabileceği belirterek, “Fatih sondaj gemisinin yapacağı çalışmalar bizim için çok değerlidir” dedi.

Fatih Limdaj’na yanaşan Fatih sondaj gemisi’nin sökülen 103 metrelik kulelerinin şahsi vinç montaj monte edilmesine başlandı. Gemi, birinci sondajı için 20 Haziran ‘da, Karadeniz Ereğlisi açıklarındaki Tuna-1 Lokasyonu’na hareket edecek.

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İBB Bilim Kurulu’ndan İstanbul Valiliği’ne öneri: Toplu taşıma araçlarına özel şerit ayrılsın

Sorumluluk sınavları 22-30 Haziran’da yapılacak