in ,

İBB Bilim Kurulu’ndan İstanbul Valiliği’ne öneri: Toplu taşıma araçlarına özel şerit ayrılsın

<br />

İBB Bilim kapağından İstanbul Valiliği’ne teklif: Toplu taşıma araçlarına hususî şerit ayrılsın

İstanbul’da günlük yolcu sayısının, toplu taşımada 7-8 milyon; minibüs, taksi, dolmuş ve servis araçları da eklendiğinde 10 milyonun üzerine bakınına dikkat çeken İBB Bilim Heyeti, ulaşımda yoğunluğun daha çok mesai başlangıcı ve bitiminde yaşandığının altını çizdi.

Üyelik açılımı, yolcuların yüzde 15’inin ferdî araçlarını tercih edeceği düşünülse dahi, toplu taşıma araçlarında münasip içtimaî ara koşullarının korunan mümkün olamayacağını vurgulayan heyet, temas mühleti ve yoğunluğunun bulaşmayı arttırdığını belirtti.

Şura’da, İstanbul Valiliği ’ne seçtiğiniz önlemlere ek olarak farklı mesai saati ve başka şerit pratik açıdan tekrarladı. Konsey şu ihtarlarda bulundu:

  • “İlk teklifimiz, farklı mesai saati pratiği. Günlük çalışmanın başla ve bitiş saatlerinin çeşitli kamu kurumları ve şahsi kuruluşlarda farklı halde düzenlenmesi ile araçlardaki yolcu sayısı ve trafik yoğunluğu kıymetli gereken azalacaktır. Safra muvaffakiyetle uygulamaktır
  • 2. teklifimiz ise munfasıl şerit pratiği. Tepe saatlerde, ağırlaştırlardaki karayollarında, birer şerit dışında toplu taşıma araçlarına tahsis edilmiştir. Bu tatbikin kamu idaresi tarafından toplu taşıma kullanan yolcuların temas müddetlerini azaltarak değerli girdi bulaşmasını sağlayacak.
  • Gayrı alınan tedbirlere ek olarak vilayetimizde, bu iki tedbirin de salgın büsbütün sonlanana kadar Gündeme bunların gereğini haberinize sunarız. “

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bakan Selçuk: Gündüzlü Bakım Merkezleri, 1 Temmuz’da yeniden açılacak

Fatih sondaj gemisi Trabzon Limanı’na yanaştı