in ,

Kılıçdaroğlu koronavirüs salgını burada evde nasıl vakit geçirdiğini anlattı

<br />

Kılıçdaroğlu koronavirüs salgını düzenlemek hanede nasıl vakit geçirdiğini anlattı

CHP Umumi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tüm yerküreyi tesiri altına alan yeni uç koronavirüs (Kovid-19) salgınının tesirleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Değer Öztürk ‘e başlayın Kılıçdaroğlu, kelamlarına “Pandeminin düşünmemiz için, yaşam, siyaseti sorgulamak için lütfen büyük bir fırsat sunuyoruz kan yayınıyım. Nedeni de şu, bazen günlük ömrün yoğunluğu içinde yaşam ve siyaseti başarılı sorgulayamıyoruz” diye başladı.

Kılıçdaroğlu, bu süreçte hanede nasıl vakit geçirdiğini de anlattığı açıklamalarına göre devam etti:

 • “Ön yargılarımızdan kurtulamıyoruz. Sandığa gidip oy veriyorsak, memleketin idaresinde laflıkta oluyorsak, bunu sorgulamasına gerek.

‘5 maske bile dağıtamadı’

 • Tamam, konutumuza çekildik, kararname çıktı ‘iş bölgenizi kullanırken ‘dediler, pek şık, sonuçta insan sıhhati her şeyin üzerinde… Evet, iş kullanarak kapatan çalışıyor karşılaştığınız‘ gelirsizlik’ gerçeği nasıl aşılacak? Emekliler meskenine gönderildi, kapıya da kilitlenir diyelim.
 • Bu kişi işinizde, konutunun kirasını nasıl ödeyecek? Daha elektrik, su, doğal gaz parası var. Günlük gelir elde ettik var, onlar hayatını nasıl sürdürecek? Siyaseti bu bağlamada da sorgulamaya ihtiyaç duyar. Bir vatandaş söyledi diyor: ‘Ben devlete 40 yıldır vergi ödüyorum, devlet bana 40 gün bakamadı. ‘ Devlet ‘İşte kapat, konutunda otur’ diyorsa, o insana bakmak zorunda. Lakin bakamadı, 40 gün safra bakamadı. 5 maske bile dağıtılamadı…

‘Eğer bunu yapamıyorsa kredi borcunun nemasını üstlenmesi gerekliydi’

 • Kovid-19 süreci bir toplumsal dayanışma başlatmakini de başlatabilirdi. Devletin, ‘sosyal devlet ‘ cephesini ön plana çıkarması ve hiç kimseyi mağdur etmemesi, iş alanı kapananın kirasını ödemesi, elektriğini, suyunu ödemesi, işsiz kalan insana en çok kullanılan fiyat fiyatlarında iki gün Bunlar yapılabilirdi.

‘Devlet yardım yapacağı sırada, vatandaştan yardım istedi’

 • Pandemi ekranında, hiçbir devlet bizdeki sayfada IBAN numarası vermedi kendi vatandaşına, bize Gel bize yardım et ‘diye. Devlet yardım yapacağı üzerinde, vatandaştan yardım istedi. Saf el-avuç açmadan, IBAN numarası vermeden kendi vatandaşına yardım etti? Varlıklı ve güçlü Türkiye’nin kaynakları nereye gitti, nasıl harcandı?

‘Belediye yöneticilerimiz tarih yazdı’

 • Salgın şimdi Çin’de iken başlattığımız hazırlıkları, illetin Türkiye’ye ulaşması ile meydana indirdik. Öncelik fakir ailelere ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza verdik, süratle gereksinimlerini karşıladık. Bizim Ankara’dan verdiğimiz talimatlar, çizdiğimiz yol haritası harfiyen bize geldi.
 • Belediye yöneticilerimiz, tüm süreç ile birlikte bu süreçte sahiden de bir tarih yazdılar, harikulâde gayret harcadılar. Bizim bir prensibimiz var, o da şu: ‘ CHP’li belediyelerin olduğu noktalarda, hiçbir evlat yatağa aç girmeyecek. ‘Belediyelerimiz bunu başardı, toplumsal devletin, toplumsal belediyeciliğin ne olduğunu halka gösterdiler.
 • Bakın 1 Haziran tarihinde tıpkı yardım yapılan kişi sayısı 5 milyon 259 bin 667. 290 bin 976. Burada kıymetli noktalardan biri de şu, yardım alan aileleri kimse bilmez. Zira inancımız, kültürümüz, ahlakımız gereği sağ elin verdiğini sol el görmez, kimsenin yoksulluğu ifşa edilmez.

‘Nazım’ın destanını birinci basıncından bir kere daha okudum’

Kılıçdaroğlu, salgın olduğu meskende nasıl vakit geçirdiğini anlattı:

 • Bu süreçte televizyondan ve internetten çok sayıda sinema izledim. TRT 2’de ‘Ağ’ isminde bir Güney Kore sineması vardı, sahiden etkileyici bir hikayeydi. Kitaplara da vakit ayırma imkanı buldum.
 • Caner Taşpınar’ın ‘Damat’, Toygun Atilla’nın ‘İfşa’,

  Ahmet Akbulut’un Prof. Dr. Ahmet Akbulut’un ‘Sahabe Periyodu İktidar Kavgası ‘ ve Lesley Hazleton’ın ‘İlk Müslüman ‘ kitaplarını okudum. Nazım Hikmet şiirlerine ara sıra tekrar göz gezdiririm.

 • Bir arkadaşım, ‘ Kurtuluş Savaşı Destanı ‘nın, Taraf Yayınları’na göre 1965’teki birinci basıncını vermişti, onu da bu vesileyle okudum. Gençliğimde daha farklı bir basıncını okumuştum. Heyecan vericiydi. “

Kaynak: Sputnik

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Banyoda doğurduğu bebeği pencereden aşağı attı

Sokak hayvanlarına yiyecek veren yaşlı kadını tehdit etti: ‘Seni gebertirim, sana mermi atarım’