in ,

Akın: Diyarbakır ile ortaya çıktı

<br />

Akın: Sıcağın virüsü engellemediği Diyarbakır ile ortaya çıktı

Habertürk gazetesi muharriri Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde Bilim Kurulu’nun halk sıhhati mütehassısı Prof. Dr. Levent Akın ile görüşme kaleme aldı.

Akın, y eni tip koronavirüs

Diyarbakır’ı örnekleme. (Kovid-19) salgınında argümanların bilakis sıcak havanın bulaşıcılık konusunda bir tesiri anlamak söyleyerek Diyarbakır’ı örnek gösteriyor.

“Sıcağın virüsü engelleyici bir tesirinin korumalı Diyarbakır’da ile de ortaya çıktı. Demek ki sıcak virüsün yayılmasını engellemiyormuş. Şayet engellemiş olsaydı Diyarbakır’daki bu vakalarla karşılaşılmazdı “ diyen Akın, rakamların dert verecek gösterge sunmadığını da söyledi.

Aktif maske tasarrufunun yaygınlaştığına dikkat çekten Akın, “Diyarbakır nahiy ülkesinde sorun en çokça bir hafta daha sürer” diye konuştu.

‘Ankara yükseliyor, İstanbul’da düşüş var’

Akın’ın ayrıyeten, Ankara’daki vaka artışının dikkat cazibeli olduğunu vurguladı.

Vaka sayısının, görselle edinilen algıyı tekzip burada, belirten Akın gerektiğini söyledi:

“Ankara’nında gevşedi ve derhal yükselme görülmeye başlandı. Kalabalığın ağır olduğu kent merkezindeki olduğu yükselme var. Ankara’da merkezde yükselme olduğunu görüyoruz. ”

İstanbul’daki enfekte sayılarında ise değerlendirme olduğunu söyleyen Akın, “Eğer asker uğurlamaları, Moda Parkı’ndaki manzaraları tekrar ederse İstanbul’da da kasvetimiz artar. Er uğurlama ve Moda’nın sonucunu 10 gün sonra görürüz “ tabirlerini kullandı.

Diyarbakır’da koronavirüs vaka sayısının bin 500’e yaklaşmasını belirten Türk Tabipler Birliği Merkez Kurul üyesi Halis Yerlikaya, “Bu durum tasa vericidir, endişeliyiz” demişti.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yunan uzman: ‘Büyük ittifak’ denilen NATO, Türkiye’yle Yunanistan arasında gerilin tırmanmasına neden izin veriyor?

İBB’den 5 bin yeni taksi plakası projesi: Elektronik sistemle donatılacak, QR kodu ve İstanbulkart’la ödeme yapacak