in ,

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Ayasofya’nın ibadete başında çok mutlu eder

<br />

Diyanet İşleri Lideri Erbaş: Ayasofya’nın ibadete göre çok bahtiyar eder

Hürriyet muharriri Nedim Şener, Ayasofya Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş ile konuştu. Şener, Erbaş’ın “Peki Ayasofya’daki mozaikler ne olacak?” sorusuna şu karşılığı verdiğini aktardı:

“Gelişmeleri yakinen biz de takip ediyoruz. Elbette Ayasofya’nın ibadete açılır çok keyifli eder. İnşallah açılır. Açılırsa Diyanet İşleri Başkanlığı olarak tüm camilerimizde olduğu üzere tekrar diyaneti hizmetlerimizi vereceğiz.

Biliyorsunuz, Ayasofya’nın mülkiyet cephesinden tasarruf Vakıflar Umumî Müdüriyeti uhdesinde. Biz diyaneti hizmetlerle ilgileniyoruz. Lakin Ayasofya’nın bulunan mozaik ve fotoğraflarla ilgili ferdî görüşüm bulunmaktadır Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun kararında değerli. Elbette olayın tarihi şartlarını ve tarihi ürünlere zarar verecek bir durumunuzu kıymetli. Bu hususta yazılı müracaat yapmalısınız, konsey bir karar açıklayacaktır. ”

‘Benim hizmet yaptığım periyotta açmaktadır çok isterdim’

Şener, mevzuyla ilgili olarak eski Diyanet İşleri Yöneticisi Mehmet Görmez ile de görüştüğünü söyledi. Şener, Görmez’in şu tabirleri kullandığını kaydetti:

“Benim hizmet yaptığım periyotta açmayı çok isterdim, şahsi olarak çok mesrur ​​olurdum. Ancak olsun, değerli olan sizinledır. Ayasofya’nın cami olarak kullandığından dolayı Garp görmek bir açıklama da yapılıyor. kilise olarak görenler bile var. meğer 1453 ’ten beri Ayasofya camidir. Cami olarak inşa da burayı ibadethane olarak inşa edenlere hürmettir.

Şöyle anlatayım: Fatih İstanbul’u fethettiğinde buraya zarar vermemiş, bilakis kendisi de içindir ibadethane olarak kullandığı konumu içindir ibadethane olarak içindir, o yapıya da değerlidir. Gidin Garp devletlerine, Osmanlı devrinden kalan Mimar Sinan yapıtları dahil ibadethane o kadar ahlaksızca maksatlar için gerekli ki. . . Ancak bizler Ayasofya’yı kendiniz cami olarak belirleyerek onu değerimizi da göstermiş bir milletiz. Artık geleyim Ayasofya’daki mozaiklerin ibadete handikap bir durum olup olmadığını. . . Evvel şunu söyleyeyim: Bunu ilmihal kitabında ‘ Fotoğraf olan mekanda namaz kılınmaz ’diye bir ibare bulamazsınız, sadece mekruhtur, yani tercih edilmemesi istenir. Başkaca kıble başında fotoğraflar üzerinde için ibadet etmeye bir beis yok. ”

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Mehmet Ali Erbil: Keşke hiç servetim olmasaydı sağlığım olsaydı

Lufthansa, Türkiye uçuşlarını temmuzda tekrar başladıyor