in ,

Koronavirüsün umut düzeyindeine etkisi araştırıldı: 40 yaş üstü daha umutlu

<br />

Koronavirüsün umut seviyesine tesiri araştırıldı: 40 yaş üstü daha umutlu

Yakın Şark Üniversitesi

Tedrisat Üyesi Gizem Teklif, salgın marazların neden olduğu karantina sınıfının bireylerin umut ölçesine tesiri başlıklı bir araştırma yaptı.

Kuzey Kıbrıs’ta 18 yaş ve üzeri 160 hatun, 90 erkek olmak üzere 250 iştirakçiden oluşan çalıştığında, içtimaî medya üzerinden anket yapıldı. Iştirak kullanıcılarının cinsiyet, meslek seçimi, pandemi öncesi dışarı çıkma sıklığı ve Kovid-19 salgın ile ilgili haberleri nereden edindikleriyle umut düzeyi arasında farklılıklar bulunmazken, yaşlara nazaran umut seviyelerinin değiştiği görüldü.

Ailesiyle yaşayanlar daha umutlu

18-29 yaş aralığındaki iştirak kullanıcılarının umutsuz olma durumlarının 40 yaş ve üstü iştirakçilerden daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Ailesiyle birlikte yaşayanların arkadaşlarıyla birlikte yaşayan iştirakçilere nazaran daha az umutsuz olduğu belirlendi.

Araştırmaya nazaran, iştirak kullanıcılarının bazıları, pandemi sonrası hayatın eskisi olduğuna devam etmeyecektir düşünüyor.

Telaş ve mutsuzluğu giderecek teklifler

Gizem Teklif, bu periyotta korkunun sıradan olduğunu söyledi. Teklif, korkuyu sıfırlamak mekanına akıllıca bakın atarak, olağan görüş kalmasını sağlamak lisana getirdi.

İçtimaî medyada pandemi hakkında gerçek olmayan haberlere maruz kalmanın korku ve umutsuzluk için gerekli artıracağını vurgulayın Teklif, bu süreçte yalnızca ilmî yayınlar.

Her kuvvetli süreçte kimselerin telaş, endişe, kaygılıdır hisler deneyimleyebileceği, ölçüsüz ve armonisiz olmamaya dikkat etmek için lisana getiren Teklif, “Yoğunlaştırmak için, bu ağır dert sair rahatsızlıklara neden olabilir. Bu süreç uzun müddettir ihmal ettiğimiz birtakım işleri yapmak için Daima felaket senaryoları üretip riski için daha fazlaymış olduğunuzu düşünmek ve tekrar tekrar emsal imajları, malumlarınız düşünmek ve okumak ruh sıhhatine işe yaramaz. dedi.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

FETÖ’den gözaltına alınan 6 astsubay itirafçı oldu

Akar, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüşme görüştü