in ,

Sarıkaya: Baro başkanları AK Partili yetkililerle görüşmelerinde 24 Şubat 2018’i hatırlatmış

<br />

Sarıkaya: Baro yöneticileri AK Partili yetkililerle görüşmelerinde 24 Şubat 2018’i hatırlatmış

Habertürk muharriri Muharrem Sarıkaya, Barolardan AK Parti’ye 24 Şubat hatırlatması ‘başlığıyla yayımlanan yaz yayını barolar hakkında yapılmak üzere düzenleme düzenlemeyle ilgili olarak yeni kulis haberlerini aktardı.

“AK Parti Küme Başkanvekili Cahit Özkan da evvelki gün önce açıklamada bu dikkate dikkat çekip, 85-90 avukatın bir araya gelmesi ‘ çoklu baro TBMM’ye getireceklerini açıkladı “kurulmasının önünü açacak düzenlemeyi haftaya” hatırlatmasında bulunan Sarıkaya, burada devam etti:

Türkiye Barolar Birliği ’nin öncül siteleri evvelki gün 31 vilayetten gelen baro yöneticilerinin Ankara’da Adalet Bakanı ile ilgili görüşme için gelen bu açıklama dikkat çekti.

Baro liderleri Bakan Gül ile görüşmelerinin çabucak akabinde TBMM ’ye geçip, Özkan ve sair Küme Başkanvekili Hasret Varlıklı ile 3 saati aşan görüşme yapmışlar.

Onur Malkoç, odada da Öncesinde Kamu Ombudsmanı CHP ve HDP başkanları ile buluşan baro liderleri, dün de MHP ve DÜZGÜN Partili yetkililerle görüştüler.

‘Bayburt’ta 30 avukat yok’

Baro yöneticileri AK Parti Küme başkanvekilleri ile görüşmelerinde çalıştırmak problemlere işaret ediyor.

Baroların yapısı tarafına, avukatların meselelerine odaklanmasını, CMK ’dan başlamak farz müdafi ecirlerinin düşüklüğüyle ilgilenen istemişler.

30 avukatın ekranında görüntüler de anımsatıp, ‘Gümüşhane Barosu ile birlikte Bayburt’un gerekli olduğu hareket etmek zorundalar ‘anımsatmasını yapıp, birden çok arada avukat demek yaylımlarınız azsa vurgu yaptınız.

Anayasa’nın sadece büyükşehirlerde eşitlik prensibine karşıtlık ekranında olduğu belirtmişler.

‘Hakim ve savcılar da münfasıl örgüt isterse’

Avukatların farklı barolara ayrılması halinde ilerde hakim ve savcıların da emsal biçimde farklı şuralarda nokta alma isteğinin ortaya çıkabileceğine dikkat çekip, bu cins çoklu baro örgütlenmesinin yaratacağı aksilikleri anımsatmışlar.

Bir hafta içinde düzenlemeip getirilecek bir kanunun yaratacağı külfetler hakkında da ihtarda bulunup üzerinde uzun periyodik tartışmanız gerekir.

‘Türkiye ibaresi’ hatırlatması

Bu aşamada farklı bir gelişme yaşanmış, baro liderleri Ankara’nın 10 bini aşkın avukatın toplandığı 24 Şubat 2018 günü hatırlatmasında bulunmuş.

Kelamını ettikleri Türk Tabipler Birliği’nin Zeytin Kolu Harekatı hakkında ‘Savaş bir halk sıhhati sorunudur’ açıklamasından sonra önemlidir.

AK Parti ve MHP’den sert reaksiyon gelirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da başındaki ‘Türk’ tabirinin Bakanlar kararının belirtisini belirtip çıkarmanız gerektiğini söylemişti.

Barolar Birliği’nin başındaki “Türkiye” ibaresinin de kaldırılması için adım atılmıştı.

10 bin avukatın gösterisi

Bunun üzerine baro liderlerinin daveti üzerine 10 bini aşkın avukat 24 Şubat 2018 günü Ankara’da buluşmuştu.

Fakat buluşmanın sabahında TBB Lideri Feyzioğlu ’nun rahibe Başbakan Yıldırım ile görüşüp, ‘Şimdi 10 bin avukat geldi, bu türlü giderse yarın 100 bin gelir’ deyip atılan adımın geri çekilmesi için istediği ortaya çıkmıştı.

Başbakan Yıldırım’ın ‘Fazla kurcalamayalım’ diyerek Türkiye ibaresinin kaldırılmasından vazgeçildiğini söyleme üzerine avukatlar fiillerini daha düşük tonda gerçekleştirmişti.

AK Parti ile yapılan görüşmede bu durum anlatılmış, çoklu baro neden yaratacağı yansıdan kelam edilmiş, kanunun ihtiyacından desteklemeye hazırlanmıştır.

AK Parti başkanları, ‘Mutlaka bunu olacak diye bir fikrimiz yok, bunların topluyoruz, ona nazaran karar vereceğiz’ cevabını vermiş.

Baroların bu yılın ekim yılı, Türkiye Barolar Birliği ’nin de gelecek yılın Mayıs ayının seçimi için alınabilir kanun düzenlemesinin ekim sonrasına kalma nedeni düşüyor. “

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Vaka sayısının arttığı şehirlerde enfekte olan sağlıkçı sayısı da yükseliyor

Altun, Twitter’ın nedeni 7 binden fazla hesabı kapatmasına tepki gösterdi