in ,

Yunan uzman: ‘Büyük ittifak’ denilen NATO, Türkiye’yle Yunanistan arasında gerilin tırmanmasına neden izin veriyor?

<br />

Yunan eksper: ‘Büyük ittifak’ denilen NATO, Türkiye’yle Yunanistan arasında tansiyonun tırmanmasına neden müsaade veriyor?

Türkiye’nin Libya’daki Fayiz es-Serrac hükümetiyle 27 Kasım’da imzalanacak deniz salahiyet sahalarını belirleyen mutabakatına karşılık Yunanistan ve İtalya’nın MEB itilafı imzalamasıyla kesimde süratle tansiyon tırmanıyor. Ama Yunanistan Başbakanı Miçotakisın ulusal güvenlikten sorumlu danışmanı Tanos Dokos, 5. Delfi Ekonomik Forumu’ndaki bir panelde, Şark Akdeniz ’içinde“ sıcak bir mesele ”olarak kalmaya devam etmek lakin ne Yunanistan ne de Türkiye’nin“ sıcak çatışma ”istemediğini belirtti. İki devlet arasında tırmanan bu tansiyonu, taraftarlardan gelen son seçenek ışığında, Yunan mütehassıs ve Atina Günlük Gazeteler Birliği üyesi gazeteci Dimitris Liatsos, Sputnik’e kıymetlendirdi.

‘Savaş söylemleri taraflar arası kaza riskini artırıyor’

Liatsos “Yunanistan’da askeri lafazanlık tehlikeli boyuta ulaştı. Şayet birebir durum Türkiye’de de varsa, bundan maatteessüf uygun bir sonuç çıkmaz. Pek çok mütehassısa nazaran bu söylemler, silahlı çatışmaya yol açmasa da iki memleket arasında kaza riskini katbekat artırıyor. Daha evvel bu türlü vakalar yaşandı, savaş uçakları çarpışmıştı yahut sonları yıprananlar olmuştu. Kaza yaşanabilecek çok alan var. Siyasi planlama olmadan da savaş ateşini her şeyi yaşanabilir ”sözlerini kullandı.

‘Yunanistan sıkıntı durumda kalsa ABD’den destek göremez’

Liatsos, Yunan siyasi önderlerinin büsbütün ABD’ye odaklandığına, ancak durumun berbatlaşması halinde Amerikalılardan rastgele bir yardım beklemenin mümkün olduğuna inanan çok az birilerin olduğuna işaret ediyor:

“Sadece hizmette olan değil evvelki Yunan iktidarları da talihsiz formda tüm yumurtaları birebir sepete koydu. Üstelik bu Avrupa sepeti değil, Amerikan sepeti. Şair yandan (Türkiye Cumhurbaşkanı) Recep Tayyip Erdoğan, Amerikalılar dahil herkesten bağımsız siyaset tatbike, bağımsız siyasetçi olduğunu göstermeye çalışıyor, bu bir fotoğraf. 2. fotoğraf, münhasıran oğlu 5-7 yılda Yunanistan tüm yumurtalarını Amerikan sepetine koyuyor. Şu anda meale geliyor ki: Olumsuz bir durum oluşursa Yunanistan’ın işi güçlükle. Çünkü Yunanistan’da, düşün bize bir şey olursa Amerikalılar bize yardım edecekler diye düşünen tek bir vatandaş, tek bir zaviye muharriri bulamazsınız. Yunanistan’da, Türklerle bir şeylerin yaşanması oluyor ABD ’nin yardım edeceği cephede lafazanlıklar her gün tavan yapıyor, ancak kimse buna inanmıyor. Devletimin bu hususlarda Rusya’ya daha yakın durmasını ve Rusya’ya yönelik siyasetine daha sorumlu yaklaşmayı çok isterdim, maatteessüf son görüşünü göremiyoruz. ”

NATO Büyük ittifak olduğu söyleniyor NATO bu tansiyona neden müsaade veriyor? ”

Yunan eksper demecinde NATO’nun paktın iki üyesi arasında bulunan güç olduğu gerekiyorsa ikircikli vaziyeti da Bu büyük bir soru işareti ”diye eleştirdi.

Liatsos başkaca Türkiye’nin Atina Büyükelçisi’nin, iki memleketin “görüşmeleri ve birbirini dinlemeleri” odaklı kelamlarının değerinin altını çizerek “Yunanistan ve Türkiye birbiriyle konuşmalı. Yunanistan içinde Türkiye zıddı, Türkiye’de de Yunan aykırısı çığırtkanlık yapmak, bu siyasetten kimseye yarar olmaz. Artık tonu düşürmenin, iki devlet diplomatlarının masaya oturup konuşmaya başlamasının, rastgele bir politik tahlile ulaştıracak diyalogu başlatmanın devri geldiğini düşünüyorum. Elbette bu durumdan bir çıkış yolu var. Yunanistan’da, Atina’da birçok kişi, Yunanistan ve Türkiye’nin kimi tartışmalı hususları Lahey’deki tahkim duruşmasına götürmesi lütfen söyleyenleri görüyorum. Yunanistan’da bulunan kimsenin, Yunanistan ile Türkiye arasındaki sorun arasındaki sorun olarak gösterebileceğini görünüzünüz görüyorum. Nereden bakarsanız bakın, tahlil mutlaka askeri değil ”dedi.

Daha evvel Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Sputnik’e açıklamasında, Ankara’nın Yunanistan ile düzgün komşuluk alakalarına sahip olmak istediğini, deniz yerlerinin sonlandırılması dahil tekraren Yunanistan’a tartışmalı hususları görüşme teklifinde bulunur Özügergin, “Komşuların sadece görüşmekle kalmayıp birebir devirde birbirlerini dinlemeleri için asla çok geç değil. Tahlil birbirimizle konuşabilmektir; birbirimiz hakkında konuşmak değildir ”demişti.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Lufthansa, Türkiye uçuşlarını temmuzda tekrar başladıyor

Akın: Diyarbakır ile ortaya çıktı