in ,

ABD Bilim Akademisi’ne ilk Türk bilim kadını Bahar: Yıl sonuna kadar en az bir aşı ya da ilaç bulunur

<br />

ABD Bilim Akademisi’ne göre birinci Türk bilim hatunu Bahar: Yıl sonuna kadar en az bir aşı ya da ilaç bulunur

Cumhuriyet’ten Tahassür Yüzak’a bahar, koronavirüs’le ilgili 3 farklı çalışma yürüttüklerini belirtti.

Bahar döneminde devam ettiğinizi düşündüğünüz bir ilaç var.

“İkinci çalışmanızda: Bugüne kadar kullanılan bütün ilaç hakkında çok kapsamlı veri bankaları var, hangi ilaç ne emelle kullanın, hangi proteinlerle etkilesiyor vs. ağır tahliller yapıyoruz Bu hususta çalışan laboratuvar çalışmalarını paylaşıyoruz, aday ilaçları test etmek üzere klinik araştırmacı / uzmanlarla işbirliği halinde çalışıyoruz.

Üçüncü çalışmamız ise virüsteki genetik farklılaşmalar (mutasyonlar) ve çevresinde tesirleri yanında. New York gerekse ABD’nin kimi şark eyaletlerinde Covid-19’a evlatların da yakalanması ve sistemik (toksik şok diye bilinen) şiddetli reaksiyonlar gösterdiği gözlemleniyor. Kimi mutasyonların bu semptomları tetikleyebileceği ve bağışıklık nedeni şiddetli uyarma / tepkilere yol açabileceği sonucuna vardık. Birinci sonuçlarımızı yayımlanmak üzere gönderdik. UCLA ile ortaklaşa çalışmamız oradaki deneylerle devam ediyor. “

Bahar ‘Yeni bir ilacın ya da aşının gereklilik ne kadar devir alacak?’ sorudusuna ise “Sanırım yıl sonuna kadar çok faal olmasa da en az bir aşı yahut ilaç bulunacak, vakitle daha da geliştirilecek. Çok kolay kurallar yerinde: Hijyen, çevre aralığı, ve maske kullanmak gerekiyorsa” diyerek karşılık verdi.

Bahar geçen ay, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçilirti. Akademi’ye üye olan birinci Türk bilim bayanı olmuştu.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Halkbank yönetimine getirildi

Toplantılarda uygulanacak Kovid-19 kuralları belirlendi