in ,

AK Partili Ünal: Sosyal medyadan yasakçı tutum sonuç vermez

<br />

AK Partili Ünal: Çevre medyadan yasakçı tavır sonuç vermez

Ünal, CNN TÜRK ekranlarında Hakan Çelik’in seçenekleri bulunmaktadır.

Twitter’ın Türkiye’de 7 binden çokça hesabı kapatmaya ait olan Ünal, platformun tarafsız değil belirterek “Herhangi bir formda içeriklere müdahalesi kelam konusu olamaz. Tarafsız bir platform olarak, sadece veri sağlayıcı. Harekatı’na destek vermenin çıkarılması sebebi kabul edilebilir mi? ” diye konuştu.

Ünal, ABD Yöneticisi Donald Trump’ın da Twitter’a ikazda bulunduğunu hatırlatarak “İddia ne? Barış Pınarı Harekatı’na destek vermek. Benim tweetimi de örnek koymuşlar. Benim bu harekata destek mahiyetinde attığım tweet, Trump geçtiğimiz hafta ikazda bulundu. Heyecan tarafsız platform çalışmıyor, bunun bir yayıncılığına davrandığını ve içeriye harekete geçer duruma koydu “sözlerini kullandı.

‘Siber Egemenlik periyodu başlıyor’

Vatandaşların kişisel olgularının ihtiyaçlarını, temel hak ve özgürlüklerinin teminat altına alınmasını devletin hizmeti olduğunu söyleyen Ünal, yapmaya devam etti:

“Bugün siber sahanlar. Devletlerin aktiflikleri siber sahanlıkta da makbul olacak mı? Bugün Facebook, Twitter önce 5 büyük şirket, herhangi bir hataakak tatbikler yapıyorlar. Siber Egemenlik devri başlıyor.

‘Mavi vatan’ sayfasında, ‘siber vatan’ kavramını duyacağız. Bu şuna karşılık geliyor. Benim vatandaşlarım, birebir devranda çevre ağlarının gereksinimleri. Binaenaleyh vatandaşlarımın, kişisel hayatın kapalılığı, ferdî datalarının ihtiyaçlarını, temel hak ve özgürlüklerinin teminat altına alınmasını kimin vazifesi?

Devlet olarak benim vazifem. Bu platformlar veri sağlayıcı olmak çıkıp operasyonel bir hal almaya ve içeriye müdahil olmaya ve çalışmaya davranmaya başladılar. Stanford’un raporunu hazırlayan iki Türk kökenli kişi var. HDP’yi YPG’yi burada bir sempatizan paylaşımlarına bakıyoruz. “

‘Cambridge Analytica bizimle görüşmek istedi’

Ünal ayrıyeten, 2018’de Cambridge Analytica’nın kendileriyle görüşmek istediklerini lakin kabul etmediklerini anlattı:

“Dediler ki ‘Biz her türlü olguya ulaşıyoruz, seçmen davranışına tesir edecek faktörleri ile ilgili ve davranışlara tesir edecek doneleri. bir şey yapmayız, bu türlü bir şeyin içinde olmayız. ‘

Içtimaî medya platformularının tabir eden Ünal, “İnsanlara çevre medyayı kullanmayın demiyorum. Lakin büyük bir farkındalıkla devam etmeliler. Bu gelişmenin gerisinde kalamayız. Her memleket bununla ilgili çalışmalar yürütecektir “ dedi.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Okmeydanı’nda iş yerinde patlama: 6 yaralı

İBB plaj sezonunu 15 Haziran’da açıyor