in ,

Antikor testleri başladı: 20 Haziran’da İstanbul’daki bağışıklık oranı belli olacak

<br />

Antikor testleri başladı: 20 Haziran’da İstanbul’daki bağışıklık orantısı ayan olacak

Sıhhat Bakanlığı’nın bu hafta başlattığı ‘Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Illeti Seroprevalans Araştırması ‘için, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) memleket umumunda yanlış belirleme 153 bin 577 hane, fil eleştirileri tartışmaları nasıl edilmiştir edilmeye başlandı.

Çalışma testi ona haneden yeniden rastgele bir şahsa antikor ve PCR testi uygulanacak. Araştırma sayesinde devlet ve bölge değişikliği hastalık prevalansı (görülme sıklığı), geçirilmiş hastalık seviyesi ve asemptomatik hastalık düzeyinde saptanacak.

Sıhhat Bakanlığı alanda olgu yekuna tarihini 3-30 Haziran olarak belirledi. 15 Haziran tarihinde 81 ilin tamamında örnek toplanma aşaması başlatılmış olacak.

Taramalarda vatandaşlardan antikor testi için kan, PCR testi içinse asemptomatik olarak Kovid-19 geçirip geçirmediği tespit edilecek.

Tüm yaş öbeklerini tanım araştırmada 153 bin asıl hanenin yanı sıra, her hane için numune vermeyi reddetmesi ihtimaline karşılık ikişer tane ikame hane de belirlendi.

Her ile düşen hane sayısı göz önünde bulunururularak; en az bir hekim ve bir hemşireden oluşan filyasyon ekipleri seçildi. Bireye ulaşılamayabileceği ayrıntılı mesai saatleri için da kimi ekipler örnek toplamaya devam edebilecek.

Değerlendirme bireye bilgilendirilmiş onay formunu okuacak ve anket soruları yöneltilecek. 18 yaşından küçük ise velisine birebir süreçler yapılarak sorulara verilen yanıtlar kaydedilecek. Sertifika kişi, daha evvel Kovid-19 tanısı aldı olsa bile safra katılacak.

8 bin 18 hane belirlendi

İstanbul’da da salgın başladığından bu yana meydanda olumlu vaka ve temaslılarının takibini sürdüren bine yakın filyasyon ekibi, TÜİK’in İstanbul için belirledi 8 bin 18 haneyi tek tek ziyaret ederek örnek toplamaya başladı. 12 gün içinde Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Laboratuvarı’na gönderilir çalışılacak.

Antikor tarama çalışmalarında, sonuçların 20 Haziran’a kadar çalışır hedefleniyor.

Cemal Kazezoğlu süreci başladığını anlattı: Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr.

”Burada altı tane Eliza cihazımız var. Bir antikor testinin sonuçlanması 18 dakika sürüyor. Eliza cihazlarımızdan bir saatte 600-700 örnek sonucu çıkarabilecek kapasitemiz var. Fakat saatte 170-180 testin toplu olarak sonucunu alabiliyoruz. Örnekleri çok ziyade beklemeden birebir gün içerisinde sonuçlandıracağız. 20 Haziran’da da hepsini bitirmiş misiniz planlıyoruz. Yani 20 Haziran ayında İstanbul’daki bağışıklık nispetinin ne olduğunu da daima birlikte çalışır olacağız. ”

‘İstanbul’da 750 bin bireye PCR testi yapıldı’

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde başkaca Kovid-19 tanı merkezi olduğunu vurgulayan Dr. Kazezoğlu olduğunu söyledi:

“İstanbul’da 24 bin yetkilendirilmiş PCR laboratuvarı var ve günlük yekun 25 bin test çalışma kapasitesine sahibiz. Şu anda ortalama 15-16 bin bandında seyreden günlük PCR testi sayımız var. Vatandaşlarımızın söyledi bilmesi lazım. Evet şu anda denetimli bir olağanlaşma yapılabindeyiz. Hasta sayımız azalıyor lakin testi sayılarımız azalmıyor. Kanuni sultan Lakin salgının en ağır olduğu periyotlarda 6 gün 400 test yaptığımız da oldu. Salgın başladığından bu yana İstanbul’da yapılan yekun PCR test sayısı birkaç gün sonra 1 milyona ulaşmış olacak. Bunlara birkaç varsayılan test yapılan vakalarımız da dahil. PCR testi yapılan yekun kişi sayısı ise 750 bin. ”

Sancaktepe Kaza Sıhhat Yöneticisi Dr. Mete Güngör de şu anki malum verdi: ”Kişiye SMS yoluyla gönderilen kod ile örnekleresi sisteme kaydediliyor. Sonuçları da e-Nabız sistemi üzerinden takip edilebiliyor. PCR sonucu müspet çıkan vatandaşlara ise şimdiye kadar uyguladığımız filyasyon sistemi motamot uygulanıyor. Yani ekiplerimiz şahsa en kısa devirde tekrar ulaşıyor, gerekli tedavi düzenleniyor, izolasyonu ve izolasyonun devamlılığı sağlanıyor, tıpkı devirde kullandığınız tespiti ve temaslıların izolasyonları takip ediliyor. ”

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İçişleri Bakanlığı ‘Nikah Merasimlerinde Uygulanacak Tedbirler’ konulu genelge gönderildi

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı’dan belediyelere bakın açıklaması