in ,

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Mücadelemiz, Kudüs tamamen özgür oluncaya kadar sürecek

<br />

Diyanet İşleri Lideri Erbaş: Savaşımız, Kudüs büsbütün özgür oluncaya kadar sürecek

Diyanet İşleri Başkanlığı ’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Erbaş, Yurtdışı Filistinli Alimler Derneği tarafından çevrimiçi olarak organize edilen, Kudüs ve Mescid-i Aksa Dayanışma Buluşması’nda konuştu.

Erbaş, “Medya konferansla çalışmak buluşmada, Kudüs’ün insanlığın en esaslı mirasına ve tarihi serüvenine tanıklık İslam medeniyetinin tarihî haber ve bedeller hafızasıdır. Bu itibarla Müslümanların hayatında vazgeçilmesi asla mümkün olmayan mübarek bir kenttir “vurgusu yaptı.

Filistin ve Kudüs’ün tarihini, bugününü ve geleceğini ele alırken İslam coğrafyasının umumî durumu ve temel dertlerinin da konuşmayı nasıl olduğunu altını çizen Erbaş, şu değerlendirmede bulundu:

Erbaş, ‘Filistin ve Kudüs’ü işgal edenlerin, yerküreyi savaş ve kargaşaya sürükleyenlerin, hukuk, insaf, vicdan, demokrasi ve insan hakları için bedellerin hiçbirini umursamadığına dikkatati çekerek, bu durumun tek tahlilinin ümmetin bir araya gelerek zulme ve işgale .

‘Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa eğitim müfredatlarına dahil edilmeli’

Diyanet İşleri Lideri Erbaş, Filistin davasının yeni nesillere hakikat bir formda aktarılmasının kıymetine vurgu yapmak, tasarlamak kaydetti:

‘Cumhurbaşkanımız, en yüksek sesle Kudüs davasını savunmaktadır’

Erbaş, Ocak 2018’de İstanbul’da Milletlerarası Kudüs Sempozyumu’nun nasıl olduğu bildirgesiyle Kudüs davasının tüm yerküre kamuoyuna aktarıldığını anımsattı.

100 bini aşkın camide Kudüs’le ilgili hutbeler okutulduğuna dikkati çeken Erbaş, Mayıs 2018’de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın düşündüğü Recep Tayyip Erdoğan ‘in davetiyle Kudüs sorunu için hususî olarak toplandığını ve o gün, 1 milyonu aşkın insanın iştirakiyle Büyük Kudüs Mitingi’ni lisana getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Davos ve Birleşmiş Milletlerde olduğu zaman onun milletlerarası içtimalarda en açık formda ve en yüksek sesle Kudüs davasını savunduğunu anımsatan Erbaş, “ Bilinebilecek ki savaşımız, Kudüs külliyen özgür oluncaya kadar devam edecek “tabirlerini kullandı.

Erbaş konuşmasını “ Bu vesileyle her türlü çalışma ve zulme seçtiğiniz yıllardır Mescid-i Aksa’nın hizmetinde Filistinli mazlum Müslümanların arasında olduğumuzu ve bunların her türlü bölümünü sunmaya devam edeceğimiz tabir ediyorum “lafları ile tamamladı.

Nekse’nin (İsrail’in 1967’de Garp Şeria, Şark Kudüs, Gazze Şeridi, Sina Yarımadası ve Golan Tepelerinin çalışması için) 53. yıl dönümü olması ve İsrail’in oğlu vakitlerde Garp Şeria’yı “ilhak” etme için tasarlanmış halde buluşmaya Ahmed Al-Reysuni, Yüksek İslam Encümeni Lideri, Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün eski Müftüsü Dr. İkrime Sabri, Yurtdışı Filistinli Alimler Derneği Yöneticisi Dr. Nawaf Takrouri’nin dahil olduğu nedeni , Hindistan, Moritanya, Senegal ve Suudi Arabistan olmak üzere birkaç devletten alimler katıldı.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Maçka Parkı’nda yoğunluk

Türkiye’de koronavirüsünüzün oğlu 24 saatte 14 kişi hayatını kaybetti, 1459 kişiye yeni tanı konuldu