in ,

İstanbul Valiliği’nden yüzme alanları ve plajlarla ilgili yeni kararlar

<br />

İstanbul Valiliği’nden yüzme yerleri ve plajlarla ilgili yeni kararlar

İstanbul ‘da 2017’de 64, 2018’de 91, geçen yıl da 69 vatandaş, girilmesi yasak olan yanlarda suya girmeleri nedeniyle hayatını kaybetti. Topluluğun sıhhat ve esenliği, bireylerin can ve mal güvenliğini korumak, vatandaşların tatil, spor ya da dinlenmek hedefiyle sağlıklı ve inançlı olanlar yüzme muhtaçlıklarının temini gayesiyle birtakım tedbirlerin yıldır kararlaştırıldı.

Bu kapsamda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve kaza belediyeleri, kaymakamlıklar, jandarma, emniyet, sahil güvenlik, muhit ve şehircilik, gençlik ve spor, kültür ve turizm, tarım ve orman müdüriyetleri ve ilgili gereklilara, valilikten gerekli genelgede yaz sıralandı.Bu.

Genelgede yan alan hususlar içindir:

– Kaymakamlıklarca birinde ‘Yüzme Sahaları Komisyonları’ yaz boyunca teftişlerini aralıksız sürdürecek. Komitelerce sahil ve kıyı şeritlerinde sıhhat, güvenlik ve sosyal donatılar arasında kâfi views, can güvenliği riski taşımayan konumlar, yüzme yeri ve plaj olarak belirlenirecek.

Tespit edilen yüzme yerlerinde kıyıdan itibaren 200 metreye kadar yüzme hadleri bölümünde için gerekli yüzer donanımlar, ilgililerce tespit edilecek ve her yıl 1 Nisan-15 Yüzme meydanlarına deniz araçları giremeyecek, yüzme havuzlarında kullanılamaz.

Kıyı kanununa karşıt yapı inşa edilemeyecek

– Plaj ve yüzme sahalarında halkın rahatça yararlanabileceği güvenlik, sıhhat ve içtimaî nitelikli bağışlar tesisi, ilgili belediye yahut ruhsatlı tesis işleticisince yapılmasıacak. İmar, etraf ve kıyı kanununa alışılmamış yapı ve tesis inşa edilemez.

– Plaj, yeme-içme bölgesi, otopark altında işletilebilmesi için yetkili yönetimin tahsis yahut kiralama koşuluna bağlı olacak. Plajlarda adapsız açılan tesisler hakkında, ilgili mevzuat uyarınca işlem yapılması.

– Vilayet Tarım ve Orman Müdürlükleri mesire tarafları, piknik ortamları ve plajlarda faaliyette bulunan toplu tüketim ve satış mekanlarının denetimleri makul sıklıkta ve besin unsurlarının taşıdığı riskle orantılı gerçekleştirilecek.

– Yüzme dönemi müddetince kaymakamlıklar ve kolluk kuvvetlerince önleyici kolluk önlemleri alınacak, bu kapsamda tespit edilen aksiliklerle ilgili yasal işlem uygulanacak. Plaj ve yüzme sahalarında kimlik denetimleri yapmak, trafik akışını ve güvenliğini sağlamak için alınacak.

– Plajlarda, motorlu ve motorsuz yapılan su sporları aktivitelerinden arındırılmış, 200 metrelik yüzmeye münasebetli sahil şeridi için dokümanlı en az iki gümüş cankurtaran ve onu cankurtaran kulesi için bir gümüş cankurtaran içindir.

Evlatların yanlarında yüzme bilen ebeveynleri olacak

– Yüzme sahası, plaj, havuz, su parkı altında, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Cankurtarma Talimatı’nda ekipman ve ilkyardım malzemeleri arasında yeruracak. Sahil ve kıyı işletmelerinde, plaj dikkat ve ihtar bayrakları mevzuata tutarlı hal ve standartlarda olacak.

– Yüzme yeri ve plajlarda bulunan plaj işletmesi, yeme-içme mekanı, park yeri yanlar kaymakamlıklarda yüzme komitelerice yüzme serisi vadesinde ayda iki varsayılan denetlenecek, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile birlikte Kovid-19 önlemlerine ait teftişler başkaca gereklidir.

– Münhasıran Karadeniz’de ‘çeken akıntı riski’ bulunan fotoğraflar İBB ve kaza belediyelerince ‘çeken akıntı’ ve ‘yüzme tehlikesinden’ ibareli ihtar levhaları konulacak.

– Ayırt etme gücü olmayanlar ve evlatların yanlarında yüzme bilen ebeveynleri yahut refakatçileri ile denize girmeleri, plaj ve yüzme meydanı işleticilerinin bu düzenlemda kullanın önlemleri almaları mecburî olacak.

– Turizm Emelli Sportif Faaliyetler Yönetmeliği’nin yeterli, sportif faaliyetlerin yapılacağı ortamlar Vilayet Kültür ve Turizm Müdüriyeti uyumuyla belirlenirecek.

Sportif turizm heyetleri oluşturulacak

– Turizm Gayeli Sportif Faaliyetler Yönetmeliği’nin belirlediği hizmetler yapmak, turizm hedefli sportif faaliyette bulunmak isteyenlerin taleplerini incelemek, yeterlilik evrakı düzenlemek, yönetimsel bölge için gerekli kullanım yapmak, koruma sağlamak için. .

– Olumlu olarak turizm hedefli su altı ve su üstü sportif faaliyette bulunulması, işletme dokümanı yahut müsaade değerlendirmeında kullanılır ve ilan edilen parkur içinde sportif faaliyet göstermektedir. Aksi halde bulundukları konumun en büyük mülki amiri tarafından derhal faaliyetten erkekler tarafından idari para cezası uygulanacak.

– Su altı sporları, kürek, kano, yelken, yüzme, triatlon, çağdaş pentatlon, su topu federasyonları vilayet spor kolu tertip şuralarının yıllık faaliyet programları planlaması resmi spor faaliyetleri ile müsaadeye bağlanmış, mahallî idareler ve öbür gençlik ve spor vilayet müdüriyeti gözetim ve kontrolünde yapılacak.

– Şahsi Vücut Eğitimi ve Spor Tesisleri Yönetmeliği gereği, yeterlilik evraklarını federasyonlardan, çalışma müsaade değerlendirmelerini Gençlik ve Spor Bölge Müdürlüklerinden alan tesisler, gerçekleştirecekleri ulusal ve milletlerarası yorumlar Kelam konusu faaliyetlerin gözetim ve kontrolü Gençlik ve Spor Bölge Müdürlüğü’nün tarafına getirilecek.

Belirlenen liste haricindeki plajlar yasak olacak

– Resmi ve şahsi yüzme havuzularında eğitim ve antrenman çalışmaları ile halk saatleri pratiklerinde ilgili federasyonların düzenleyici kullanımı sizin boğulmalara karşı engelli bireyleri de kapsayacak önlemlerin kullanımı Gençlik ve Spor Vilayet Müdüriyeti’nin murakabe ve gözetiminde ilgili kurum-kuruluş ve işlemleri için çalışırsanızacak.

– Vatandaşların can ve mal güvenliğini seçmek, kamu amaçlı kullanım hedefi hedefiyle kaza kaymakamlıkları içinde bulunmak Komünlerle Yüzme Suyu Çevresi için geçerli başlı, sonları yüzer donanımları ve emniyet şamandıraları ile çevrili plaj ve yüzme sahaları gereklidir girmeye elverişli olacak. Liste haricindeki taraflar yasak olacak.

– İBB ve kaza belediye başkanlıklarınca plaj ve yüzme meydanları dışında yüzme ve denize girmenin tehlikeli ve yasaklanmıştır ait pano, afiş ve ikaz levhaları mevcuttur noktalara konulacak.

– İçişleri Bakanlığı’nın rehberinde kullanabileceğiniz plaj, yüzme sahası, lokanta, restoran, kafe düzenlemesi alanları, işletme işletme için gerekli salgının yayılması ve bulaşmasını önleyici Kovid-19 önlemlerini almak ve kısıtlamalara uymak farz olacak.

Kararlarına ters davrananlara idari yaptırım uygulanacak

– Pandemi ile uğraş dinamik bir süreçte çalışma Sıhhat Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Konseyi tarafından hazırlanan ‘https: // covid19bilgi. saglik. gov. tr / tr / salgın-yonetimi-ve-calisma-rehberi. html ‘adresinden erişilen,’ COVİD-19 Salgın Idaresi ve Çalışma Rehberi’nde her bir faaliyet meydanı için başka münfasılını ilgili kurallar ile ilgili bakanlık ve kurumlar ilerlemek alınacak ek tedbir ve kısıtlamalara uyulması zarurî olacak.

– Kovid-19 önlemleri uymayan gerçek ve hukuksal şahıslara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile karşıtlığın nedeni nazaran kanunda belirtilen öteki yönetimin uygulanacağı, konu hata tanımları. Kabahatler Kanunu uygulanacak, idari kararım, kabahatin çeşidine nazaran ilgili kanun, hususî karar bulunmayan hallerde.

Genel olarak, İstanbul Valisi tarafından değerlendirecek, yayımı tarihinde yürürlüğe girecek ve İstanbul ili hadleri dahilinde uygulanacak.

Genelgenin ekinde ‘İstanbul Yüzme Sahaları Koordinat Listesi’nde, denize girilebilecek 84 konum aldı.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sinema tarihinin en büyük kahramanı seçildi

Antalya’da 2 dönüm makilik alan yandı