in ,

Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan: Ayasofya ibadete açılsın, Hristiyanlara da bir alan tahsis edilsin

<br />

Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan: Ayasofya ibadete açılsın, Hristiyanlara da bir alan tahsis edilsin

Maşalyan, Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Ayasofya’nın ibadete göre tartışmalarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Ayasofya’nın bir servet harcanarak kurulduğunu aktaran Maşalyan, bin çalışanın emeğiyle kaydetmesi:

“1500 yıllık sayısız onarım, Fatih Sultan Vakfının emekleri, hepsi bu mabet ibadet tarafı olarak korunsun diyeydi. Müze olsun diye değil. olduğunu düşünüyorum.

Ayasofya ibadete açılsın. Mabet gereğince büyük. Hristiyanlara da bir alan tahsis edilsin. Yerküre dinsel barışımızı, olgunluğumuzu alkışlasın. Ayasofya çağın ve insanlığın barış sembolüne dönüşsün. Çok mu ütopik? Esasen hepimiz birebir gök kubbenin altında yapmıyor muyuz ibadetlerimizi? Ayasofya’nın kubbesini de çalışıriz. İtikatlarımız munfasıl olsa da tıpkı tek Allah’a inanmıyor muyuz? 1000 yıl Hristiyan, 500 yıl Müslüman dualarını duvarlarına emmiş ve onları gizemli varlığında sentezlemiş mabedin buna bir itirazının içinde zannetmiyorum.

Mabede girin, sessizliği soluyun ve bilgilerinizi ondan. Aya Sofya, ‘Kutsal Bilgelik’ mabedi, seyrettiği 1500 yüzyıllık insanlık tarihinde barıştan daha bedelli. Yeni bir haç ve hilal ihtilafı lüksümüz yok. Yerkürenin kurtuluşu haç ve hilal ittifakıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yaraşır. “

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sivas’ta yedikleri ottan zehirlenen 10 kişi tedavi altına alındı

Yangın çıkarıp intihara kalkıştı