in ,

Ceyhan’dan ‘Kene vakaları neden çok arttı?’ sorusuna cevap

<br />

Prof. Ceyhan’dan ‘Kene vakaları neden çok arttı?’ sorusuna karşılık

Mehmet Ceyhan, Türkiye’de son günlerde artış gösteren KKKA vakalarına ait açıklama yaptı:

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Evlat Enfeksiyon Illetleri

– Kırım Kongo’ya yakalanma talihi daha düşüktü. Zira bu kene çoklukla çayırdan, çimenden bulaşıyor. Bilhassa sokağa çıkma yasağı kaldırmalı sonra beşerler daha çok piknik aktiviteleri ya da farklı nedenlerle bu uç yerlere gidip dikkatsiz davranın kene ısırmaları arttı. Hasebiyle Kırım Kongo vakaları da arttı. Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı varken de görüyorduk lakin şu anda Türkiye’de vakaların artmaktadır izliyoruz.

– Canlı olması için kesinlikle bir insan bulup kimileri hayvanlar ile kimileri kişiler ile hayatlarını sürdürüyor. Kene yapıştığı vakit virüsü salgılarında içerdiği için şayet siz hiç dokunmazsanız çok ziyade salgı binaenaleyh bulaştırdığı virüs ölçüsü az oluyor. Kenenin giysi üzerinden deriye yapışması mümkün değil. Mümkün olduğu kadar örtük olması lazım insanın derisinin. Kene, sıçrayarak yapışıyor. Bunları önlemek için mümkün olduğu kadar örtülü giyinmek, pantolonu çorabın içine sokmak gerekir.

– piknikğe falan gidebilirsiniz onu kalkınacaktır kesinlikle denetim yapmaya lazım. Kene varsa dokunulmaması lazım. Şayet ki o işi bilmiyorsa siz keneyi koparmaya, deriden çekmeye ya da öldürmeye kalkarsanız kene tükürüğünü boşaltıyor. O halde bol virüs bulaşıyor ve daha ağır illete yol açıyor. Kredi kartı olabilir ya da kredi kartı olabilir. İki yanından deriye bastırmayı keneyi öldürmeden çıkarmak gerekir. Bilmenizi hiç dokunmamamız gerekir, acilen bir sıhhat kuruluşuna gidip orada çıkarmak en akıllıcası. Şayet bu türlü yapılmışsa hastalık bulaşsa bile ağır seyretmeden geçirilebiliyor. Lakin hastalık bulaşmış ve klinik belirtileri çıkacaksa en bariz belirtileri, bazı kanamalı ateş o nedenden diyoruz. Ateş yükseliyor, vücudun değişik yerlerinde kanamalar oluyor. İdrardan kanamalar oluyor ve iç organlarda kimi bozulmalar başlıyor. Karaciğerde, böbrekte bozulmalar ortaya çıkabiliyor. Daha da ilerlemeye vakit kanda hem pıhtılaşma hem de kanma formunda giden ve izleme gerek zorlaşan bir tablo ortaya çıkabiliyor.

– Hastanede tedavi uygulanırilen, tedavinin hayli tesirli olduğu bir hastalık. Bir sıhhat kuruluşuna gidilecek hengam vakaların büyük çoğunluğu kurtarılabiliyor. Öncelikle korunmak daha kıymetli tabi. Kiminerin kanıyla bulaşabiliyor. Bu bulaş da en çok sıhhat çalışanlarında çalışıyor. Yoksa hava yoluyla bulaşma kelam konusu değil.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İyileşen hastadan doktoruna şiirli teşekkür: ‘Solmuş bedenime güller saçtınız’

Acun Ilıcalı: Fortuna Sittard kulübü ile anlaşma aşamasındayım