in ,

Koca: Mevsimsel gribin Kovid-19’dan ayrışması için belli başlı yakınması olan onun vatandaşa testi yapmayı kararlaştırdık

<br />

Koca: Mevsimsel gribin Kovid-19’dan ayrışması için aşikâr başlı yakınması olan onun vatandaşlık testi yapmayı kararlaştırdık

Sabah gazetesinden Okan Müderrisoğlu’na bakın Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca olduğuna söyledi:

– Devlet Başkanı’nın Hükümet Sistemi’nin kendisini hissetmesini sağlamak. Sistemin süratli karar alıp, pandemiye karşı başarılı bu kadar başarılı uğraş veremezdik. Menüsünde, İsveç’te yahut İtalya’da para mı yoktu. Elbette vardı. Eksik olan liderlik ve bunalım yönetim tecrübesi idi. Türkiye’yi farklı kılan cepheler, önümüzdeki günlerde avantaja da dönüşecek.

– Kovid-19 hem bizim için hem de yerküre için bilinmezdi. Başlangıçtaki datalar sadece Çin’den gelenlerden ibaretti. Virüsün memleketimize geç gelmesini sağlamamız, virüse karşı önlemleri ve tedavi protokolleri oluşturmamıza, güncellememize fırsat sağladı. Ölümlerin göreceğini lakin şimdi resmi haber paylaşımının yapılmadığı günlerde bilhassa İran faktörü bizi endişelendirdi. Çin’deki, İtalya’daki gelişmeleri izlemek, İran’ın salgının bir öbürüne dönüşmesi ve komşumuz olması gerekiyor ciddiyetini artırdı. “Derhal gereğini yapsın” demeseydi bugün çok kuvvetli bir görüş olurduk.

– Yeni olağanın seyriğinin Kovid-19 nedeni ile kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı ile hastane yüklerini göre izliyoruz. Vaka sayısılarında inişli çıkışlı seyir olabilir. Mühim olan vefat sayılarının azalması ile ağır bakım ve teneffüs cihazına bağlı hasta sayısının da sıhhat sistemi olduğu yönetilebilir hadlerde kalması.

– Halihazırda vaka söylemek öncelikki artış kadar artışın nedenleri de bizim için öncelikli gösterge. Bugün için vakalarda umumi artış eğiliminden fazla taziye, er uğurlaması için yakın temaslar nedeni ile ani ve öncelikle lokal artışlar görüyoruz. Başlı başına bu safra maskesi-mesafe ve hijyen kriterleri ahengin ne kadar gerekli olduğunu teyit ediyor.

– TÜİK’le birlikte, memleket umumunda antikor testlerine başlıyoruz. Böylelikle topluluğun umum bağışıklık orantısını göreceğiz. 65’inin marazı atlatmış olması lazım. Ki bu gerçekçi değil. 2-2, hakikaten her şeyi hür bırakan İsveç’te safkan bağışıklık orantısı yüzde 7 civarında, bizde ise bu nispetin yüzde 2-2. 5 civarındadır öngörüyoruz. Bu doneler tahlil edildiğinde de onu bir vatandaşımız için temel önlemlerin olduğunu olmasının kaçınılmazlığını göreceğiz.

– Virüsün mutasyon geçirdiği, hastalık riskinin azaldığı algısı yanlış, önlemi elden bırakmayalım. Semptom gösteren herkese test yapmayı sürdürelim istiyoruz. Mahsusen sonbaharda views mevsimsel gribin Kovid19’dan ayrışması için malınm başlı yakınması olan onun vatandaşımıza testi yapmayı kararlaştırdık.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Adalet Bakanı Gül: Başak Demirtaş’a yönelik çirkin paylaşımı kınıyor, en ağır şekilde lanetliyorum

Seyircisiz maçta sahaya seyirci girdi: Jordi Alba ile selfie çekti