in ,

Şentop’tan ‘Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kararları da silinir mi?’ sorusuna yanıtı

<br />

Şentop’tan ‘Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kararları da silinir mi?’ sorusuna cevabı

TBMM Yöneticisi Mustafa Şentop’un, AK Parti ile MHP’lilerin de imzasıyla Meclis’e otelleri Yassıada yargılamalarını geçesiz sayan yasa teklifi, 18 Haziran Perşembe günü Anayasa Komisyonu’nda görüşülecek.

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine nazaran Şentop evvelki gün Meclis’te gazetecilerle seçilir sohbette, Meclis Başkanlığı seçimi için son tarih olan 12 Temmuz’dan evvel maddeleştirilmesi planlanan teklifine ait şu değerlendirmelerde bulundu:

– Bir varsayılan dediğimiz, bir duruşma kararının yok sayılması formunda değil. Biz duruşma olduğu sav edilen bir şeyi, yapıyı kaldırıyoruz. Kimi arkadaşlarımız ‘Niye genişletmiyoruz gayrı idam edilenler dahil olsun filan dediler. Türkiye’de bu mealde mağduriyetler çok. Darbe periyotlarında sahiden onu kesitten beşerler mağdur olmuş. İdamlar, müebbetler var. Lakin burada bir farklılık ve emsal oluşturmayacak bir şey var.

– Mesela 12 Eylül’de darbe; yargılamalar olmuş. Bunların dışındalarıyla ilgili ‘adil değil’ itirazları var lakin burada yargılamayı yapan duruşmalar, darbeden sonra düşünüyorum duruşmalar değil. O şahısları hususî olarak yargılamak için dava duruşmalar değil. Sıkıyönetim duruşmaları var. Onlar darbeden evvel de mevcut. Kararlar tartışılabilir lakin bu duruşmalar anayasa yahut kanunlarda var olan duruşmalar. Hukukta doğal hâkim, doğal hâkim yahut kanuni hâkim prensipleri var. Hata işledikten sonra, boyutlarına bir duruşma kurup onu orada yargılarsanız bu doğal hâkim unsuruna hilâf.

– Yassıada’da yapılan şey, görünür şahısları yargılamak için şahsi bir duruşma içindir. Bunun örneği bizim tarihimizde yok. Bunun için birebir olduğuna sahip bir tatbik yok.

(Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının durumu) Bizim yaptığımız şeyde, duruşma kararının yasama organı tarafından yok sayılması, kararsız sayılması laf konusu değil. Bu türlü bir yolu açmak için yanlışsız olmaz. Bu türlü bir şey yasama, yürütme, yargı erkler ayrılığı bağlamında da yanlış olur. Yassıada’yla ilgili hususî bir durum var. Orada birtakım şahısları yargılamak için kişisel bir şura oluşturulmuş. 12 Eylül bölgesindeki idamlar, 12 Mart bölgesindekiler bu türlü değil. Onlar, mevcut duruşmalarda yargılanmışlar. ‘Kararlar akıllıcadır, adildir’ mealinde söylemiyorum ancak burada duruşmaların incelenmesiyla, türel yeriyle ilgili legalite var. Mağduriyetler konusu olursa bu sair bir mevzu.

Şentop, darbe devirlerindeki mağduriyetler konusunun ayrıyeten konuşulabileceğini söyledi.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Savunma Bakanı Şoygu bugün Türkiye’ye geliyor

Taksim Meydanı’nda sosyal mesafe ve maskesiz eğlence