in ,

AK Parti Sözcüsü Çelik: CHP’nin Ayasofya dili Türkiye içindeki ayrımcı dildir

<br />

AK Parti Sözcüsü Çelik: CHP’nin Ayasofya lisanı Türkiye içindeki ayrımcı lisandır

AK Parti Merkez Yürütme’yi (MYK), AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs vaka sayılarında artış görüldüğünü söyleyen Çelik, “MYK’nın başında Sayın Cumhurbaşkanımız kapsamlı bir kıymetlendirme yaptı.

“CHP’nin Ayasofya lisanı Türkiye çapında ayrımcı lisandır.” İslamifobik açıklamadır “diye konuştu.

Çelik’in açıklamaları şu formda:

– Siyasi Partiller Kanunu bedellendiriliyor. Nihayet etti hengam paylaşacağız.

– Bingöl’deki zelzelede bir güvenlik korucumuz şehit oldu. Devletimiz birinci andan itibaren seferber olmuştur. AFAD ekipleri kesime sevk edilir.

– Dün gece başladı Pençe Kartal operasyonu başladı. Son derce başarılı bir halde teröristlerin kelamda bölgeleri barınakları imha başarılı. Bu hücum sahaları yok çalışır.

– terörist ögeler amaçtır. Güvenlik güçlerimize bir sefer daha teşekkürlerimizi tebriklerimizi iletiyoruz.

– Saldırı yerleri yok edildi. Terör Amaç muvaffakiyet ile vuruldu. İnsanlığa düşman terör örgütleri ile uğraşımız devam ediyor. Türkiye pek çok mevzuda olduğu üzere terörle uğraşta de yerküreye örnektir. Kartal Harekatı ile elde edilen kazanımların devamı gelecektir. Sivillere zarar verilmeden bu operasyonlar sürecektir. Türkiye’nin, vatandaşımızın güvenliğini sağlayan erlerimiz vazifelerini göz kamaştırıcı bir muvaffakiyet ile sürdürüyorlar.

‘En büyük düşmanımız rehavet’

– En büyük düşmanımız rehavettir. Sıradanlaşmanın daha da devam etmek için maske ara arınlık üçgenine ne kadar dikkat ederse elimiz o kadar güçlü olur. Bir grup rakamlarının altında üzüntü verici bir durumdur. Rehavet en büyük düşmanımızdır.

– Irkçılığa ne kadar karşıysak yağmacılığa da o kadar onuz. Dünyanı her tarafında ırkçı köle taciri, heykelleri yıkılırken değişiktir bir tek Fransa’dan ‘Biz bu kıymetlerimizi koruyacağız’ açıklaması geldi.

‘Doğa bizim kader arkadaşımızdır’

– Bugün artık etraf olarak göstereceğimiz artık vatanseverliktir. Doğayı karşıladığınız anlayış, insan soyunu tehdit eder bir sayfadadır. Tabiat bizim kader arkadaşımızdır. Tabiat tabiatımızdır. İlaçlara yönelik bir yönde mekanizmaya göre geç geçemez. Türkiye, hastane odaklılığı ile güçlü bir örnek oluşumları incelemek, bu hususları da tartışıyoruz. Bundan sonraki tehditlere karşı hazırlıklarımız için baş yoruyoruz. Besin ve genetik güvenlik konusunda çalışmaya devam edeceğiz. Bunlar bundan sonra çok kıymetli. Sıfır vakadır gaye.

‘Bugüne kadar gördüğüm en İslamafobik yaklaşım’

– Ayasofya ile ilgili hassasiyet tartışılırken, Sultanahmet de müze olsun diye bir anlayış ortaya çıktı. Acep partilerinden bir açıklama gelir mi, düzeltirler mi diye bekledik. Bu hususlarda CHP sabıkalı bir parti. Tam diyorsunuz ki, biraz daha demokratik lisan ortaya çıktı. İçlerinden bir Bekçi Murtaza dahildir. CHP’nin Ayasofya lisanı Türkiye arasında ayrımcı lisandır. İslamofobik açıklamadır.

– Bir noktada ibadet edilmesini kozmik mirasın odak noktasından çıkması olarak yorumlamak çarpık bir anlayıştır. Demokrasimizi sakatlamak isteyenlere, fikir ve inanç özgürlüğüne baskılamak isteyenlere müsaade vermeyeceğiz. Keşke bu arkadaşlarının faşist bir ortama kaydıklarını görseler.

– Türkiye’de İslamafobinin CHP’li milletvekilinin Sultanahmet’i müze yapma teklif etti. Sultanahmet’i müze yapma yaklaşımı bugüne kadar gördüğüm en İslamafobik yaklaşımdır. Hiç kimse Sultanahmet’in kendi kimliğinden ayıramaz. Milletimiz Sultanahmet’te ibadet etmeye devam ediyor.

– Kaç gündür bekliyoruz sanki aklı başlar bir düzeltme yapacaklar mı? Hiç kimse Sultanahmet’in kendi kimliğinden ayıramaz. Biz hiçbir caminin sair bir emelle kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz.

– TV’lere çık sık çıkan bir profesör ediliyor Ayasofya’nın ibadete açılmasının AK Parti’nin Türkiye’nin kurucu başkanlarıyla arbedesi olarak tanımladı. Bunu kadar büyük bir utanç verici cümle olabilir mi? Bu türlü ahlak dışı bir yaklaşım olamaz. Her şeyi cumhuriyet ile hesaplaşma tartışmasına çeviren zihniyet bu memlekete büyük kötülükte.

– Geçmişte alınan kararların ebediyen dondurulması diye bir şey olabilir mi? Türkiye’nin kurucu önderiyle kışkırtıcı ve ahlak dışı bir yaklaşımdır. Bu kadarı ayıptır. Milletin talebinin bu noktalara getirilmesi artık ayıptır. Her şeyi Cumhuriyet ile hesaplamak için getiriyor zihniyet bu memlekete çok kötülük altında. Kimsenin rejimle bir derdi yok. Tartışılan şey çeşitli tüzel ve siyasi kararlar. Milletin talebini getirir getirmek bizim vazifemizdir.

‘Akdeniz’deki çıkarlarımızı korumak zorundayız’

– Yine de “Türkiye’nin Libya’da ne işi var?” Akdeniz devletiyiz. Geçmişte Libya’da Libya ile hukukumuzu sürdürmek zorundayız. Akdeniz’deki çıkarlarımızı korumak zorundayız

– BM’nin de onayladığı yasal hükümetten yanayız. Birilerinin savunduğunu ne kimsenin petrolünde ne de zenginliğinde gözümüz var. Havaalanının işletilmesinden gayri meydanlara kadar yasal Serrac hükümeti Türkiye’den ne yardım ederse, askeri destekten gayri desteklere kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla verilecek.

– CHP Sözcüsü, Hafter’i seküler görüyor, Sarrac’ı cihadist olarak tanımlıyor. CHP Sözcüsü’dür. Fransa’nın argümanını buraya uyarlayıp açıklıyorlar. Gelinen burada Türkiye-Libya işbirliğinin gücü görülüyor. UMH bu türlü ilerlemektedir. Libyalıların önceliğindeki siyasi hizmetler tam destek vereceğiz. Libya halkı kendi iradesini ortaya koyacaktır.

– Güney Kıbrıs’ın attığı yeni bir adım var. Bir sefer daha uyarıyoruz. Bu atı atıp, tahlilden falan bahsetmeyin. Miçotakis problemlerii çözmek için Almanya’ya gidiyor, oraya, buraya gidiyor. Çipras ona dedi ki, “Türkiye ile meselesini çözmek için oralara gitme, Erdoğan’a git.” Çipras meselelerin o denli çözülemeyeceğini, Türkiye ile diyalogla çözülebileceğini gördü. Oradaki statükoyu Kıbrıs Rumları üzerinden değiştirmeye çalışıyorsun, bunun ismi gasptır. Orada sadece Rumlar yok, Kıbrıs Türkleri de var. Aldehine döner. Bir sefer daha uyarıyoruz. İngiliz üs ortamlarının hudutlarında Kıbrıs Türkleri’nin haklarını koruyacağız. Kimse bunu gasp etmeyi aklından geçirmesin.

Soru-Cevap

(Libya’da oğlu durum) Orada vereceğimiz desteğin güçlü bir destek hizmeti, tüm imkanlarla destek vereceğimizi söylemek isteriz. Yasal hükümet ne yardım talep ederse, Türkiye Libyalı kardeşlerinin yanındadır.

(HDP yürüyüşü) Retorik ne olursa olsun bu yürüyüşlerin neden yapıldığı biliniyor. Lisanımız için, kimliğimiz için yürüyoruz demiş eş liderleri. Sorun şudur, burada manipülasyon laf bahsidir. Kürt gençlerini lejyoner yapmaya çalışan anlayış bu ortamı istismar etmeye devam ediyor. Köy isimlerinin çetinle değiştirilmesine karşı çıkarken, bir CHP Küme Başkanvekili kalktı, ‘Egemen devlet bunu değiştirir’ dedi. HDP bugün onlarla işbirliği yapıyor. Askeri ve yargı makamlarını o vakit kışkırtanlar ile işbirliği yapıyor. Bu hak ve özgürlükleri vermek için bedel ödemiş, Cumhurbaşkanımız bunun ardında durdu ve gerçekleştirdi sabotaja uğramış.

– Bu hak ve özgürlükleri vermek için bedel ödemiş, Cumhurbaşkanımız bunun ardında durdu ve gerçekleştirdi sabotaja uğramış. PKK’nın ne dediği. Kürt gençleri için dağdaki zulm mekanizmaları ülkesi olarak göstermekten farklı yaptıkları bir şey var mı? PKK terör örgütünün hizmetine vereceksin? Bu türlü iki yüzlülük olabilir mi?

– Dertleri demokrasiyi, hak ve özgürlükleri güçlendirmek olsa da bugün yaptıklarını yapmazlardı. PKK terör örgütünün hizmetine vereceksin? Bu türlü bir şey olabilir misin?

(Türkiye’nin Şark Akdeniz’deki tatbikatı ve Yunanistan ile gerilim) Türkiye büyük bir devlettir, büyük bir tecrübesi vardır. Türkiye, Yunanistan’ın en güçlükle periyotlarında hepsini, istismar etmek mahalline yardım etti. Yunanistan’ın sorunu sanırım aklı başında Savunma Bakanı bulamıyorlar. Haddinden fazla sağcılığın Türkiye düşmanlığına teslim olmuşlar. Barış konusunda biz teminatımızı açık formda ortaya koyarken, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın açıklamalarını çocuksu bir hastalık olarak görüyoruz. Daha farklı karşılık da veririz ancak o kadar büyük değiller. Bir TSK’nın gücüne bakın, bir de bakın. AB’yi, bir kez daha söylüyorum. Sizin için yeterli olan Türkiye ile anlaşmaktır. Türkiye’yi bir şey yaptırmanız mümkün değil. AB değil, biz yardım ettik. Yunan Savunma Bakanı ve öbürleri Türkiye’den bir devlet ile nasıl konuşması için öğrenmeli. Biz de tıpkı lisanda konuşursak, vukuat sair olur.

(Normalleşme süreci ve vakalarda) MYK’nın başında Sayın Cumhurbaşkanımız kapsamlı bir kıymetlendirme yaptı. Birtakım konumlardaki artışların devamı takip edilmesini istedi. Maske, gözden ve hijyene uyulmasına teşvik edilecek istendi. Şu an için yeni bir tedbir yok. Yeni tedbirler, kurallara riayet ile ilgili. İçtimaî aralık ile ilgili söylemlenebilir mekana gitti, buna fizikî ara demek lazım. Bu gönül muhabbetimize mahzur değil.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

AK Parti Sözcüsü Çelik: CHP’nin Ayasofya dili Türkiye içindeki ayrımcı dildir

MSB’den bedelli askerlik açıklaması