in ,

AK Parti Sözcüsü Çelik: CHP’nin Ayasofya dili Türkiye içindeki ayrımcı dildir

<br />

AK Parti Sözcüsü Çelik: CHP’nin Ayasofya lisanı Türkiye içindeki ayrımcı lisandır

AK Parti Merkez Yürütme’yi (MYK), AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs vaka sayılarında artış görüldüğünü söyleyen Çelik, “MYK’nın başında Sayın Cumhurbaşkanımız kapsamlı bir kıymetlendirme yaptı. Birtakım taraflardaki artışların kullanımı takip edilmesini istedi. Maske, ara ve hijyene uyulmasına teşvik etme istendi. Şu an için yeni bir tedbir yok” tabirlerini kullandı.

“CHP’nin Ayasofya lisanı Türkiye çapında ayrımcı lisandır.” İslamifobik açıklamadır “diye konuştu.

Çelik’in açıklamaları şu halde:

– Siyasi Partiller Kanunu bedellendiriliyor. Nihayet etti devir paylaşacağız.

– Bingöl’deki zelzelede bir güvenlik korucumuz şehit oldu. Devletimiz birinci andan itibaren seferber olmuştur. AFAD ekipleri nahiyeye sevk edilir.

– Dün gece başladı Pençe Kartal operasyonu başladı. Son derce başarılı bir formda teröristlerin kelamda olduğu barınakları imha bulunmaktadır. Bu akın meydanları yok çalışır.

– PKK başta olmak üzere bütün terörist ögeler maksattır. Güvenlik güçlerimize bir kere daha teşekkürlerimizi tebriklerimizi iletiyoruz.

– Saldırı meydanları yok edildi. Terör Amaç muvaffakiyet ile vuruldu. İnsanlığa düşman terör örgütleri ile savaşımız devam ediyor. Terörle savaşta de yerküreye örnektir. Kartal Harekatı ile elde edilen kazanımların devamı gelecektir. Sivillere zarar verilmeden bu operasyonlar sürecektir. Türkiye’nin, vatandaşımızın güvenliğini sağlayacak erlerimiz hizmetlerini göz kamaştırıcı bir muvaffakiyet ile sürdürüyorlar.

‘En büyük düşmanımız rehavet’

– En büyük düşmanımız rehavettir. Üç boyutlu üçgenine ne kadar dikkat ederse elimiz o kadar güçlü olur. Bir grup rakamlarının altında üzüntü verici bir durumdur. Rehavet en büyük düşmanımızdır.

– Irkçılığa ne kadar karşıysak yağmacılığa da o kadar onuz. Dünyanı her tarafında ırkçı köle taciri, heykelleri yıkılırken enteresandır bir tek Fransa’dan ‘Biz bu kıymetlerimizi koruyacağız’ açıklaması geldi.

‘Doğa bizim kader arkadaşımızdır’

– Bugün artık etraf olarak göstereceğimiz artık vatanseverliktir. Doğayı karşıladığınız anlayış, insan soyunu tehdit eder bir sayfadadır. Tabiat bizim kader arkadaşımızdır. Tabiat tabiatımızdır. İlaçlara yönelik bir müdafaa mekanizmasından önce geçemez. Türkiye, hastane odaklılığı ile güçlü bir örnek oluşumları incelemek, bu hususları da tartışıyoruz. Bundan sonraki tehditlere karşı hazırlıklarımız için baş yoruyoruz. Besin ve genetik güvenlik konusunda çalışmaya devam edeceğiz. Bunlar bundan sonra çok kıymetli. Sıfır vakadır gaye.

‘Bugüne kadar gördüğüm en İslamafobik yaklaşım’

– Ayasofya ile ilgili hassasiyet tartışılırken, Sultanahmet de müze olsun diye bir anlayış ortaya çıktı. Acep partilerinden bir açıklama gelir mi, düzeltirler mi diye bekledik. Bu bahislerde CHP sabıkalı bir parti. Tam diyorsunuz ki, biraz daha demokratik lisan ortaya çıktı. İçlerinden bir Bekçi Murtaza dahildir. CHP’nin Ayasofya lisanı Türkiye arasında ayrımcı lisandır. İslamofobik açıklamadır.

– Bir mekanda ibadet edilmesini âlemşümul mirasın odak noktasından çıkması olarak yorumlamak çarpık bir anlayıştır. Demokrasimizi sakatlamak isteyenlere, fikir ve inanç özgürlüğüne baskılamak isteyenlere müsaade vermeyeceğiz. Keşke bu arkadaşlarının faşist bir meydana kaydıklarını görseler.

– Türkiye’de İslamafobinin CHP’li milletvekilinin Sultanahmet’i müze yapma teklif etti. Sultanahmet’i müze yapma yaklaşımı bugüne kadar gördüğüm en İslamafobik yaklaşımdır. Hiç kimse Sultanahmet’in kendi kimliğinden ayıramaz. Milletimiz Sultanahmet’te ibadet etmeye devam ediyor.

– Kaç gündür bekliyoruz sanki aklı başlar bir düzeltme yapacaklar mı? Hiç kimse Sultanahmet’in kendi kimliğinden ayıramaz. Biz hiçbir caminin öbür bir maksatla kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz.

– TV’lere çık sık çıkan bir profesör ediliyor Ayasofya’nın ibadete açılmasının AK Parti’nin Türkiye’nin kurucu önderleriyle hengamesi olarak tanımladı. Bunu kadar büyük bir utanç verici cümle olabilir mi? Bu türlü ahlak dışı bir yaklaşım olamaz. Her şeyi cumhuriyet ile hesaplaşma tartışmasına çeviren zihniyet bu memlekete büyük kötülükte.

– Geçmişte alınan kararların ebediyen dondurulması diye bir şey olabilir mi? Türkiye’nin kurucu başkanıyla hengame olarak yorumlamak kışkırtıcı ve ahlak dışı bir yaklaşımdır. Bu kadarı ayıptır. Milletin talebinin bu noktalara getirilmesi artık ayıptır. Her şeyi Cumhuriyet ile hesaplamak için getiriyor zihniyet bu memlekete çok kötülük altında. Kimsenin rejimle bir derdi yok. Tartışılan şey çeşitli tüzel ve siyasi kararlar. Milletin talebini yanına getirmek bizim vazifemizdir.

‘Akdeniz’deki çıkarlarımızı korumak zorundayız’

– Yine de “Türkiye’nin Libya’da ne işi var?” Akdeniz devletiyiz. Geçmişte Libya’da Libya ile hukukumuzu sürdürmek zorundayız. Akdeniz’deki çıkarlarımızı korumak zorundayız

– BM’nin de onayladığı yasal hükümetten yanayız. Kiminenin benzininde ne de zenginliğinde gözümüz var. Havaalanının işletilmesinden öbür ortamlara kadar yasal Serrac hükümeti Türkiye’den ne yardım ederse, askeri destekten gayrı desteklere kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla verilecek.

– CHP Sözcüsü, Hafter’i seküler görüyor, Sarrac’ı cihadist olarak tanımlıyor. CHP Sözcüsü’dür. Fransa’nın argümanını buraya uyarlayıp açıklıyorlar. Gelinen burada Türkiye-Libya işbirliğinin gücü görülüyor. UMH bu türlü ilerlemektedir. Libyalıların önceliğindeki siyasi hizmetler tam destek vereceğiz. Libya halkı kendi iradesini ortaya koyacaktır.

– Güney Kıbrıs’ın attığı yeni bir adım var. Bir sefer daha uyarıyoruz. Bu atı atıp, tahlilden falan bahsetmeyin. Miçotakis problemlerii çözmek için Almanya’ya gidiyor, oraya, buraya gidiyor. Çipras ona dedi ki, “Türkiye ile sorununu çözmek için oralara gitme, Erdoğan’a git.” Çipras sorunlarının o denli çözülemeyeceğini, Türkiye ile diyalogla çözülebileceğini gördü. Oradaki statükoyu Kıbrıs Rumları üzerinden değiştirmeye çalışıyorsun, bunun ismi gasptır. Orada sadece Rumlar yok, Kıbrıs Türkleri de var. Aleyhine döner. Bir sefer daha uyarıyoruz. İngiliz üs nahiyelerinin sonlarında Kıbrıs Türkleri’nin haklarını koruyacağız. Kimse bunu gasp etmeyi aklından geçirmesin.

Soru-Cevap

(Libya’da oğlu durum) Orada vereceğimiz desteğin güçlü bir destek hizmeti, tüm imkanlarla destek vereceğimizi söylemek isteriz. Yasal hükümet ne yardım talep ederse, Türkiye Libyalı kardeşlerinin yanındadır.

(HDP yürüyüşü) Retorik ne olursa olsun bu yürüyüşlerin neden yapıldığı biliniyor. Lisanımız için, kimliğimiz için yürüyoruz demiş eş yöneticileri. Sorun şudur, burada manipülasyon kelam hususudur. Kürt gençlerini lejyoner yapmaya çalışan anlayış bu yeri istismar etmeye devam ediyor. Köy isimlerinin çetinle değiştirilmesine karşı çıkarken, bir CHP Küme Başkanvekili kalktı, ‘Egemen devlet bunu değiştirir’ dedi. HDP bugün onlarla işbirliği yapıyor. Askeri ve yargı makamlarını o vakit kışkırtanlar ile işbirliği yapıyor. Bu hak ve özgürlükleri vermek için bedel ödemiş, Cumhurbaşkanımız bunun ardında durdu ve gerçekleştirdi sabotaja uğramış.

– Bu hak ve özgürlükleri vermek için bedel ödemiş, Cumhurbaşkanımız bunun gerisinde durdu ve gerçekleştirdi. Ne yaparsanız yapın, onlar için kıymetli olan PKK’nın ne dediği. Kürt gençleri için dağdaki zulm mekanizmaları ülkesi olarak göstermekten sair yaptıkları bir şey var mı? PKK terör örgütünün hizmetine vereceksin? Bu türlü iki yüzlülük olabilir mi?

– Dertleri demokrasiyi, hak ve özgürlükleri güçlendirmek olsa da bugün yaptıklarını yapmazlardı. PKK terör örgütünün hizmetine vereceksin? Bu türlü bir şey olabilir misin?

(Türkiye’nin Şark Akdeniz’deki tatbikatı ve Yunanistan ile gerilim) Türkiye büyük bir devlettir, büyük bir tecrübesi vardır. Türkiye, Yunanistan’ın en güçlükle devirlerinde onları, istismar etmek yanına yardım etti. Yunanistan’ın sorunu sanırım aklı başında Savunma Bakanı bulamıyorlar. Şiddetli sağcılığın Türkiye düşmanlığına teslim olmuşlar. Barış konusunda biz teminatımızı açık biçimde ortaya koyarken, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın açıklamalarını çocuksu bir hastalık olarak görüyoruz. Daha diğer yanıt da veririz fakat o kadar büyük değiller. Bir TSK’nın gücüne bakın, bir de bakın. AB’yi mızıkçı biçimde mızıkçı biçimde, bir varsayılan daha söylüyorum. Sizin için yeterli olan Türkiye ile anlaşmaktır. Türkiye’yi bir şey yaptırmanız mümkün değil. AB değil, biz yardım ettik. Yunan Savunma Bakanı ve öbürleri Türkiye’den bir devlet ile nasıl konuşması için öğrenmeli. Biz de birebir lisanda konuşursak, hadise öteki olur.

(Normalleşme süreci ve vakalarda) MYK’nın başında Sayın Cumhurbaşkanımız kapsamlı bir kıymetlendirme yaptı. Birtakım alanlardaki artışların başında takip edilmesini istedi. Maske, aralık ve hijyene uyulmasına teşvik edilecek istendi. Şu an için yeni bir tedbir yok. Yeni tedbirler, kurallara riayet ile ilgili. İçtimaî aralık ile ilgili söylem öteki noktaya gitti, buna fizikî ara demek lazım. Bu gönül muhabbetimize beis değil.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Özel tiyatrolara yeni teşvik: Doğalgaz ve elektrikte indirim

AK Parti Sözcüsü Çelik: CHP’nin Ayasofya dili Türkiye içindeki ayrımcı dildir