in ,

AK Partili Dağ’dan anket tepkisi: Bunların derdi seçim mevzusunu gündemde tutmak

<br />

AK Partili Dağ’dan anket yansısı: Bunların derdi seçim mevzusunu gündemde tutmak

Milliyet muharriri Didem Hususî Tümer,

AK Parti Ar-Ge’den Sorumlu Umum Yönetici Yardımcısı Hamza Dağ ile konuştu.

Tümer, ‘Hamza Dağ: Nerede bu oylar?’ başlığıyla yayımlanan yaz yayını Dağ’ın açıklamalarını buradan aktardı:

“Geçen haftanın dikkat çekenlerinden biri olan kamuoyu araştırma şirketleri ile ilgili anketlere ilişkindi. Evvel Muhabere Başkanlığı Seçimlere Yönelik Kamuoyu Araştırmaları Emniyetli mi? ‘başlıklı bir duyuru yaptı. Duyuruda anketlere ait haberlerde, ‘bilimselliğinin’ göz önünde bulundurulması gereken belirtildi. Üzerinden çok geçmeden, AK Parti’nin Ar-Ge’den sorumlu umumi yönetici yardımcısı, kısaca anketlerin başındaki isim olan Hamza Dağ’dan bir açıklama geldi. Dağ ise “bazı anket şirketleri” ile muhalefeti ‘ AK Parti’ye karşı olumsuz algı ’oluşturmakla suçladı. Hamza Dağ’a sordum.

AK Parti’ye gönderdiği yoklama sonucu ile kamuoyuna açıklamanın arasında fark olması nedeniyle yapıyor. 40. bölümiye gönderilen ankette oy orantısı kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 40. Anket şirketi başkanının tıpkı anketteki sonucu bir programda yüzde 30 olarak söz edilen inceleme tespit ediliyor. Lakin reaksiyonun nedenini sadece bu karar anlaşılıyor. Zira Dağ bir vadedir devam eden bir ‘hareketlilikten söz ettiklerini söyledi: ‘Bir iki firma, bunlar yeni kuruldu. Bir güvenilirlikleri yok. Hem Türkiye, hem de belediyelerle ilgili. Yıllardır anket işi yapan lakin hislerini, yerküre görüşlerini bu anket işine hengam vakit karıştıran arkadaşlar da var. Gerisinden bunlar da açıklama yapıyor. Sonra muhalefet halinde bu açıklamaları yürütüyor. Sonra muhalif medya diye kendisini ekleyin, gerek yalancı medya da başlıyor yalanlarına. Art geriye bu türlü bir süreç işliyor. ‘

‘Diğerleri çıktı diyemiyor’

AK Parti’nin, bir örneğini 24 Haziran 2018 seçimleri inceleyin gördüğünü belirttiği ve artık ‘operasyon’ boyutuna geldiğini düşündüğü şeye tepki verdi anlaşılıyor. Evet yapılan tam olarak ne? Hamza Dağ; ‘Aldatıcı bir şey yapıyor. AK Parti’nin oylarını düşürüyor. Tamam, nereye gitti bu oylar? Nerede bu oylar? Muhalefet nerede? Bunların tamamının 24 Haziran’dan evvel de seçtiğiniz kararsızları yüksek göstermek, oy kullanmakcak olanı yüksek göstermek, AK Parti’nin düştüğünü söylemek. Ancak öbürleri çıktı diyemiyor, çıkan bir şey yok. Birinin iktidar olabilmesi için birinin düşmesi, başkasının yükselmesi lâzım değil mi? Başkalarında bir şey yok. Gayrısı daha da düşüyor ‘dedi.

Dağının dikkat çektiği bir öteki nokta ise ‘zamanlama’. Salgın renklerde Türkiye’nin değerli bir muvaffakiyet elde edilir ve bundan ‘birilerinin rahatsız olduğunu ’belirten AK Parti Umum Lider Yardımcısı, anketlere ve teşkilatları yapılan yapılan yoklamalara nazaran “hemen herkesin” yapılanları desteklediğini söyledi. Son periyot anketlere ait lafı ise şöyle: ‘Onun halukarda 3 ay evvelce daha düzgünüm. Bunun tartışılır bir tarafı yok. ‘

.

‘Biz ısrarla erken sözüyle, seçim sözünü yan yana getirmemeye çalışıyoruz’

İktidar partisi ve ittifak ortağı MHP, bir mühlet devam eden erken seçim tartışmasında kesin bir durum koydu, 2023 ’ü işaret etti. Gelgelelim adeta seçim ortamındaymışcasına gerisi arkasına lütfen anket anket var. Dağ, ‘Erken seçim konusunu kim konuşuyorsa, kim gündeme getiriyorsa anketi sunar ve gündeme getirenler birebirdir. Güya seçim devriğine. . . Daha seçimlere 3 sene var. Anketleri konuşmaya çalışıyorlar. Bunların derdi, seçim mevzusunu gündemde tutmak. Biz ısrarla erken sözüyle, seçim sözünü yan yana getirmemeye çalışıyoruz. Bunu gündemde tutmaya uğraş etmeyin. Ben muhalefetin de erken seçim konusunda iktidarın ne kadar net olduğunun farkında olduğunu düşünüyorum ‘ diye konuştu.

Evet anket sonuçları seçmen davranışı üzerinde ne kadar tesirli? Dağ; lakin seçim periyodunda baraj altı / baraj üstü tartışacağız tahminen bir nebze tesirden bahsedilebileceğini, şu devirde hiçbir tesiri olmayacağını söyledi. AK Parti, seçim yapmayacağınızın altı çizilmesine neden kimi içindir ve muhalefetin açıklamalarını sorguluyor. ‘Anket alandan gerçek doneyi alarak gelecek periyot stratejisini inceleyin için yapılır, kamuoyu oluşturmak için değil’ diyen Dağ, AK Parti’de ümitsizlik yaratma uğraşı olduğunu gördüklerini söyledi.

Erdoğan ‘Bakıyoruz ki neticeler bir geliyor, hiçbirisi bir adedini tutmuyor’ demişti

Yeni anket şirketlerine ait bu tartışma yeni de değil. MHP’ydi mevzuyu birinci gündeme getiren ve velev Meclis gündemine getiren hatırlarsanız. 24 Haziran seçimleri altında partiyi mütemadi baraj altında MHP Umum Lider Yardımcısı gösteren anketlere reaksiyon gazetelere tam sahife ilan gösterenek gösterildi Mevlüt Karakaya ’nın hazırladığı, kamuoyu araştırma şirketlerine önemli yaptırımlar öngören kanun teklifi verildi. Bugün kadük olan o teklifte, yanlış, yanıltıcı yahut eksik haberler sunan kamuoyu araştırmacılarının 2 etkin 5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması öngörüleceğini öngörüyor. MHP’li kaynağım o devir “Bizimle çalışın” teklifi kabul edilmeyen kimi seçin, manipülatif anketleri ‘şantaj’ hedefli kullandığını anlatmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 31 Mart seçimleri seçtiğiniz anketlere güvenmediğini belirterek, ‘Bakıyoruz ki neticeler bir geliyor, hiçbirisi bir adedini tutmuyor’ demişti.

Anketler, yatırımcısından, bürokratına, siyaset meraklısından, stratejistine pek çok neden ilgisini çekiyor. Gelgelelim anketlerin ‘başka gayelere hizmette’ kullanıldığına dair Ankara’da bir müddettir var olan görüş, pekişiyor. Doğal olarak, ‘Acaba seçimlere gitmeden evvel yeni bir yasa teklifi gündeme gelir mi?’ sorusu akla gelmiyor değil. “

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ceyhan: Koronavirüste en çok ümit bağlanan ilaç Favipiravir

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ilk duvar mozaiklerinin üzeri kapatıldı