in ,

Bakan Selçuk: 8 bin 610 ilaç geri ödeme listesi

<br />

Bakan Selçuk: 8 bin 610 ilaç geri ödeme listesi

Aile, Çalışma ve Içtimaî Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 435 ve 2020 yılında 201 kalem olmak üzere yekunda 636 ruhsatlı ilacın geri ödeme için dahil edildiğini belirtti.

Selçuk, bu ilaçların 513 adedinin imal, 123 adedinin ithal olduğu tabir edilmiştir, 52 ilacın da kanser kullanılır.

Bakan Selçuk, Sağlık Uygulama Bildirimi (SUT) altında ise 2019 yılında 32 ve 2020 yılında 15 olmak üzere yekunda 47. Bakan Selçuk halihazırda SUT Yurtdışı İlaç Fiyat Listesi’nde 374 kalem ilaç olduğunu, bunlardan 74’nin kanser tanısında kullanıldığını, 50 ilacın da biyoteknolojik olduğunu söyledi. Geri ödeme listesinde nadir görüntüler illetlerin kullanıldığı kullanılan ilaçların da bölge alması dikkat çekti. Selçuk, “En çokça 2 yaşına kadar yaşayabilen kombine bağışıklık yetmezlik illetinin tek tedavi seçeneği geri ödeme bölgesinde bölge ilaç.

‘Vatandaşların ilaca daha kolay ulaşmalarını sağlayacakuz’

Bakan Selçuk başkaca, SMA Tip-1 hastalarının kullandığı bir ilacın da Şubat 2019’da, SMA Tip-2 ve SMA Tip-3 hastalarını da kapsayacak halde genişletildiğini, laf konusu ile ilgili. Bakan Selçuk, heyetlerince ilacın kullanılmasının münâsib görmesini tüm hastalara ulaştırıldığını ve bundan sonra da şartimi olacak tüm hastalara ulaştırılmaya devam edeceğini tabir etti. Selçuk, “Vatandaşımızın muhtaçlık duyduğu tedavi ve ilaca daha kolay ulaşmalarını sağlamak için çalışıyoruz. , vatandaşlarımıza sağlıklı bir ömür diliyorum “dedi.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Adalet Bakanı Gül: Ayasofya’nın zincirlerinin kırılması ibadete göre hepimizin ortak dileği

Ceyhan: Koronavirüste en çok ümit bağlanan ilaç Favipiravir