in

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ilk duvar mozaiklerinin üzeri kapatıldı

<br />

Doğubank İşhanı’da yapılan tadilat göre Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun birinci duvar mozaiklerinin üzeri kapatıldı

İstanbul Sirkeci’de 1953 yılında İzzet Şefikzade yapılan inşa edilen Doğubank İşhan’ın dış duvarları geçen yıl tadilat çalışmaları yapılır yenilendi. Duvarların üzeri yalıtım malzemeleri ile kaplandı.

Hürriyet’in haberine nazaran çalışmalarında işleyen duvarlarını süsleyen ressam, müellif ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’na ilişkin mozaikler de yenileme çalışmalarından nasibini aldı.

Ünlü sanatkara ilişkin mozaiklerin üzeri dış kaplama materyalleri ile kapatıldı. Duvara ise “Doğubank” içerir. Evvelki haftalarda da Doğubank İşhanı Idaresi, Bedri Rahmi’nin ürününün etkisinde etkili reklam tabelaları yapıştırdı. Seda Itina Haberli ise İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Müdafaa Ortam modunda Müdürlüğü müracaatta bulundu. Mimar Haberli müracaatında yapıtın eski haline getirilmesi yanında karar alınmasını talep etti.

“Ressamın birinci duvar mozaiği”

Eyüboğlu’na ilişkin şartların açılacağı karar verdi. Mimar Seda Ihtimam Haberli “ Doğubank’ın yan cephesinde Bedri Rahmi’nin İstanbul’daki birinci duvar mozaiği bulunmaktadır. Konsey müracaatım üzerine moza bunun gereklerini incelemek ve incelemek gerekir. Şık bir haber ”dedi.

‘Dış cephenin tekrar düzenlenmesi bizim için maliyet olacak’

Doğubank İşhanı Idaresi ise yapılan açıklamada “ Sirkeci’deki binaların dış cephelerinin sıklaştırılması cihetinde karar almıştı. Bunun üzerine biz de cephelerimizi yeniledik. Bu çalışmaların mozaiklerin üzeri kapatıldı. Mozaikler zarar görmedi. Şura mozaiklerin arkadaşlarin karar kararı aldı. Dış cephenin tekrar düzenlenmesi bizim için gerekli olacak ”dedi.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

AK Partili Dağ’dan anket tepkisi: Bunların derdi seçim mevzusunu gündemde tutmak

İzmir’deki ‘maskematikler’de yeni dönem: 5’li paketler bir biniş ücreti fiyatına