in ,

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü: Töreler bizi yaktı

<br />

Bilim Heyeti üyesi Prof. Dr. Özlü: Töreler bizi yaktı

Olağanlaşma tasarlamakinin 2. haftasında günlük vaka sayıları 1500’ü aştı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Artış salgının ciddiyetini koruduğu gerçeğiyle hepimizi yüzleştirdi” derken, eksperler kaygılı.

Bilim Heyeti üyeleri sorun süratli olağanlaşma ile vatandaşın kurallar konusundaki hassasiyetinin azalmasına bağlı olduğunu belirterek, “Tedbirler ve gerekli cezai müeyyideler uygulanmalı” diyor.

‘Bu uyandırma zili, endişelenmekte yarar var’

Fulya Soybaş’a konuşurken Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ‘ye nazaran vaka sayılarındaki artış hepimiz için oldukça riskli.

“Bu uyandırma zili. Endişelenmekte yarar var”

Özlü, yükselme trendinin vesair parametrelere yansıması yapıyor salgınla savaşta başa dönebileceğimiz ihtarını yaptı.

Özlü, “İyileşen hasta sayımız yüksek. Hasta havuzumuzdan temizlenir. Şu an panik gerektirir gerektiren durum yok ama hastaneye ve ağır bakıma yatış sayısı kaçar” dedi.

‘Pandemi konseyleri tahlillere Değerlendirme bölge esas kimi kısıtlama ve kararlı almalı’

Özlü vaka sayılarındaki artışın normalleşmenin ‘eski normal’ olarak algılanmasından olduğunu belirtiyor ve “Maalesef toplulukta normalleşme‘ Salgın bitti ’ya da‘ Artık her şey serbest ’gibi algılandı. Oysa virüs aramızda. Hassas bir kesim var ama sayıca azlar. Sıhhat Bakanımız da vaka sayılarındaki artışın vilayet olduğuna göre açıkladı. Bu bölümde vazife alandaki filyasyon ekiplerinde. Ekipler bu artışın hangi çeşit kalabalıklaşmadan olduğuna bakın biliyor. Pandemi heyetleri tahlillere incelemek bölge “ tabirini kullandı.

‘Gelenek ve göreneklerimizin eskisi olduğu yapılıyor olması büyük sorun’

Vaka sayılarındaki artışın bir başka sebebinin de gelenekler olduğuna dikkat çeken Özlü, neden devam etti:

“Bana nazaran artışın bir sebebi de töre neden. Kuzenler, amca, dayı buluşmaları, el öpmeler, hane oturmaları derken ortam bulaşa münâsib hale geldi. Maske tasarrufunun ehemmiyetinin kavranamaması da gayreti. Ya takılmıyor, ya adabına münasip takılmıyor.

Prof. Tezer: Yerkürede salgın devam ettiğinde kimse inançta değil

Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Türkiye’de vaka sayılarının çok daha çokça artmasını beklemediğini belirterek, söyledi:

“1 Haziran’da ‘dene-gör’ dedik, olağanlaşma safhasına geçtik. Ülkemizde tek bir vaka görmesek dahi yerkürede. konusunda. “

‘Aylardır sarf edilen emek çöpe gidebilir’

Tezer “Artık dışarıda kıymetli bir risk öbeği da var. 65+ yaklaşık 8 milyon kişi ile 20 yaş altı yaklaşık 20 milyon kişi de sahnede. Kurallar zahir: Maske, ara, hijyen.Aralık sarf edilen emek çöpe gidebilir. “ diye konuştu.

Prof. Ceyhan: Kural ihlali yüzde 95 altına indikçe vaka artar

Mehmet Ceyhan da Türkiye’nin sıradanlaşma olarak ‘aç-kapa’ yani ‘Tüm önlemleri kaldır, beklemeye geç’ tekniğini uyguladığını, bu kapsamda vaka sayısı içindeki artışın ‘normal’ olduğunu söyledi.

Ceyhan, “Bir tane daha bir ikdemin bizim yaptığımız yaptı. Bir evvel iktisadın düzelmesi lazım diye kullanınüler. Oysa ‘aç-kapa’ yöntemini tatbikin 2 Yani 200 bin durumda ile bu işten Yani 200 bin durumda ile bu işten Çalışmak gerekiyor olanlar için herkes ahnesindeydi. 95 ‘maske-mesafe kuralına uymak zorunda ki vaka sayıları artmasın. dedi.

‘Sadece vaka sayısı değil, ağır bakıma yatan hasta sayısılarında da artış var’

Ceylan, şartın armoninin gerekçesi

“Halkın gönlüne bırakmayı düzgün başlatediğini görüyoruz. Mesela AVM’ler, kuaförler, pazarlamacı, bankalar haftanın bir nedeni var bu kümeye yararlanır, bu riskli küme yavaş yavaş topluluğa adapte edilebilirdi. “

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

AFAD: Bingöl’de 5. 6 büyüklüğünde deprem oluş geldi

Adalet Bakanı Gül: Ayasofya’nın zincirlerinin kırılması ibadete göre hepimizin ortak dileği