in ,

İstanbul İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi’nden yeni kararlar: 50 bunların üzerinde gösteriler

<br />

İstanbul Vilayet Umumi Hıfzısıhha Meclisi’nden yeni kararlar: 50 birinin nedeni şovlar ay sonuna kadar yasak

İstanbul Valiliği ‘nden yapılan açıklamaya nazaran 14 haziranda Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkan vilayeti İstanbul Vilayet Umumi Hıfzısıhha Meclisi birtakım kararlar aldı.

Yazılı ve görsel medyada konum alanı, birtakım siyasi parti, sendika ve sivil topluluk kuruluşlarının, toplu toplu olarak bir araya gelecektir sebebiyet verecek eylem / etkinlik programları düzenleyeceklerine ait haberlerin değerlendirildiği içtimada Kovid-19 salgınına ait tedbirler değerlendirildi.

Yerküre Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından salgın ilan edilen ve Türkiye’de de salgın riski olan Kovid -19 marazının en temel özelliğinde fizikî temas, hava yolu vb. yollarla çok süratli bulaştığının hatırlatıldığı açıklamada, salgının yayılmasını engellemenin en tesirli yolunun toplumsal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak.

Aksi hallerde virüsün yayılımının hızlanması, vaka sayısı ve Tedavi gereklilik artması nedeniyle vatandaşların hayatlarını kaybetme riski ile topluluk sıhhati ve kamu kaynaklı bozulmasına sebep olacağına işaret edilen açıklamada, kaydedildi:

“Sivil Topluluk Kuruluşlarının kullanımı ortak olarak bir araya getiren her türlü içtima ve faaliyetlerinin süreksiz olarak ertelenmesi ile vatandaşların, meydanlarda, sokak ve caddelerde, içtimaî arayı kapatetecek şekilde olup olmadığını özetliyor yahut bulunmalarına uyarlamalı dair İl Hıfzıssıhha Meclisinin 16. 03. 2020 tarih 4 No. lu kararı ile 03. 04. 2020 tarih ve 20 No. lu kararı hala yürürlükte bulunmaktadır. “

Açıklamada, salgına karşı önizlemeye başlamak üzere haziran ayı sonuna kadar alınan kararlar dışında sıralandı:

  • Eylem / etkinlik programında sivil topluluk seçenekleri, siyasi partiler ve sendikalara ihtiyaç muhtemel ziyaretlerde, içtimaî aralık kuralına münasebetli olarak hareket edilmesinin olduğu.
  • Bölgeniz için plan planlanan basın açıklamalarının, sadece parti binalarının içerisinde yahut önünde 50 kimseyi geçmeyecek birkaç iştirakçiyle, içtimaî aralık kuralına mütenasip olarak tasarlanmıştır,, planlanan yürüyüşler ile açık hava içtiması, toplu karşılama ve uğurlama için eylem / etkinliklerin marazın yayını neden olağan öngörülerek müsaade edilmemesi.
  • Mümkün provokatif fiillerin ve salgın marazın yayılmasını önlemek hedefiyle; hastalığın engellenmesine yönelik olarak vilayetimizdeki mümkün fiillere yönelik için hareket amaçlı grupların, kentimize giriş ve çıkışlarının kısıtlanması.
  • Gayrı vilayetlerde faaliyet planlanan eylem / etkinliklere, vilayetimizden iştirak mevcuttur küme ve şahıslara müsaade verilmemesi.
  • Park ve bahçelerde illetin yayında neden olacak biçimde çadır ve stant kurulmasına müsaade edilmemesi kararları içindir.

Açıklamada tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ’rahibesi 282. unsuru ve Türk Ceza Kanunu ’rahibe 195. unsurulamalı gerekli uygulamaya süreçlerin başlatılması kararının alındığı belirtildi.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Babacan, Erdoğan’la ilk varsayılan nasıl ters düştüklerini anlattı

Özel tiyatrolara yeni teşvik: Doğalgaz ve elektrikte indirim