in ,

İstanbul’da 8 bin 118 haneye antikor testi

<br />

İstanbul’da 8 bin 118 haneye antikor testi

Sıhhat Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), koronavirüsle uğraş için gereklilan ‘Toplum Tarama Çalışması’ ile bilinmeyen vaka sayılarını da tespit etmeyi amaçlıyor.

Tatbik edilen sıhhat ekipleri, TÜV’in belirlediği adreslere göre kimselerin kullanımına dahilinde PCR olarak isimlendirilen Kovid-19 testini gerçekleştiriyor. Kandaki antikor seviyesi denetim kontrolü testi yapılan bireylerde canlı vaka olup olmadığını, illeti geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu altında kıymetler farklı ayrı raporlanıyor.

Ayrıyeten Sıhhat Bakanlığı ve TÜİK devlet umumunda 153 bin hanede bu testleri gerçekleştiriyor. İstanbul’da ise 8 bin 118 hane için filyasyon ekipleri oluşturuldu.

‘Taramadaki asıl maksadımız topluluktaki bağışıklık orantısını tespit edebilmek’

Çalışmalar hakkında haber veren Sarıyer Kaza Sıhhat Müdürü Nilüfer Ataoğlu, belirtilen dedi:

“Toplumdaki bağlantının nispetini tespit edebilmek ismine bu çalışma başlatılmış. Çalışma ekibi Şayet Kovid-19 illetine ile uyumlu bağlanma gelişip gelişmediğini yani antikora bakılıyor. Sarıyer olarak 191 hane belirledik ve 130 testimizi yaptık. “Bu taramadaki asıl hedefimiz topluluktaki bağlanma orantısını tespit edebilmek.

‘Devletimiz bu türlü bir tatbik amaçlı için teşekkür ederim’

Tatbikten mutlu olduğunu söyleyen Gülcihan Özenç, “Arkadaşlar ilk gördüğümde çok şaşırdım. Habersiz geliniyor sanırım. sözlerini kullandı.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Şehirlerin ‘sosyal mesafe’ karnesi: Kurala en çok uyan il Kırklareli

İETT gece seferlerine yeniden başlıyor