in ,

Naci Görür: 2 büyük deprem daha bekliyoruz

<br />

Bingöl sarsıntısı için Aylar öncesiinden ihtar yapan Prof. Naci Görür: 2 büyük sarsıntı daha bekliyoruz

Anka’ya değerlendirmede bulunan Görür, sarsıntının meydana geldiği faya ait, “Türkiye’de bu sarsıntıdan evvel nerelerde zelzele olabilir diye nokta bilimciler olarak Bingöl- Karlıova arasını ve Erzincan- Karlıova arasını riskli olarak gördük. Elazığ şarkısı Anadolu fayı üzerinde olmuştu. Adana`ya kadar giden hatlarındadeydi. Hasebiyle biz Karlıova – Bingöl’ü sık sık söyledik. Sarsıntı Karlıova’nın Kuzey Anadolu fayığında oldu. Kuzey Anadolu fayı ile Şark Anadolu fayı Karlıova’da kesişiyor. Kuzey Anadolu fayı üzerinde meydana geldi “ dedi.

Görür, Erzincan- Karlıova ve Bingöl- Karlıova arasına ait ikazlarda bulunarak, Kuzey Anadolu ve Şark Anadolu fayı üzerinde halenlâ 2 büyük zelzele beklendiğini kaydetti ve “Erzincan- Karlıova arasındaki fayı hassas hale geldi. Beklenen zelzelesi biri çekmiş olabilir. Doğu Anadolu fayı ile etkileşime girerek, Bingöl- Karlıova arasında sarsıntı beklenen tarafı de hassas hale getirmiş olabilir ” dedi.

‘Afet idaresinden evvel risk idaresi yapılmalı’

Yetkililere “Depreminizde vakit afet idaresini yapıyorlar lakin çağdaş olan ve insan hayatını kurtaran bu değil” diyen Görür, tasarlamak vurguladı:

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, depreme ilişkin son durumu değerlendirdi

Bingöl depremine ilişkin açıklama: 2’si 4 üzeri olmak üzere 90 artçı deprem meydana geldi