in ,

NATO’nun doğu Avrupa planına Türkiye’den blokaj: PYD ile YPG’yi terör örgütü olarak sınıflandırın

<br />

NATO’nun şark Avrupa planına Türkiye’den blokaj: PYD ile YPG’yi terör örgütü olarak sınıflandırın

Türkiye’nin NATO’nun şarkının hayata geçirilmesinden yeni savunma girişimine onay vermek için birtakımın olduğu sürdüğü öğrenildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin Alman haber ajansı dpa’dan aktardığı habere nazaran, ittifak üyesi Türkiye’nin kendi ulusal çıkarlarına güçlü bir destek planı planı onaylamak istediği belirtildi. Suriye’nin kuzeyindeki Kürt öbekler PYD ve YPG’nin terör örgütü olarak sınıflandırılması olduğu tabir ediliyor. Fakat çok sayıda ittifak halinde bu talebe sıcak bakmadığı aktarılıyor.

NATO merkezindeki bilinmeyen evraklara dayandırılan haberde, Türkiye’nin uygulandığı engellediği ‘dereceli müdahale planları’ adlı savunma planı, NATO’nun Rusya’nın karşılanması caydırıcılık tedbirlerinin temel ögelerinden birini oluşturuyoruyor. Planda, bunalım ya da taarruz durumlarında tehdit altında kalan ittifaklanmıştır nasıl destekleneceği mevcuttur bir halde anlatılıyor. NATO’nun “süper hızlı” müdahale birliklerinin çalışması geçirilmesi öngörülüyor.

Kırım bunalımı sonrası oluşturuldu

Baltık memleketleri ve Polonya’yı içeri bu yeni savunma planı, Rusya’nın Kırım’ı 2014 yılında ilkhak etmesinden akabinde 2015 yılında oluşturulmuş, geçen yılın Aralık ayında NATO Zirvesi’nde de planın hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı. NATO Umum Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından yapılan açıklamada planın desteklenmesi davetinde bulunmuştu.

NATO’da kararlar oybirliği ile alınıyor. Türkiye’nin blokajı nedeniyle de plan hayata geçirilemiyor.

NATO’nun bu mevzuatda açıklama yapılmadığı belirtiliyor. NATO kelimüsünün zımnilik kararı nedeniyle bu bahiste açıklama yapamayacağını söylediği aktarıldı. Ajans, Türk yetkililerinin de ‘doğası gereği ittifak için hassas ve mahrem mevzularının basın gereci olmamasına karşı’.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İstanbul’da FETÖ operasyonu: 34 gözaltı

Meteoroloji’den sağanak uyarısı