in ,

Rüsgâr Gibi Geçti Irkçılık protestolarının ardından yayından kaldırılan, ‘tarihi bilgilendirmeyle’ ekrana dönüyor

<br />

Irkçılık protestolarının akabinde yayından kaldırılan Rüzgâr Üzere Geçti, ‘tarihi bilgilendirmeyle’ açılır dönüyor

George Floyd protestolarının akabinde tekrar alevlenen sömürgecilik ve köle tacirliği tartışmaları nasibini alarak yayından kaldırılan ‘Rüzgâr Üzere Geçti’ (Rüzgar Gibi Geçti) tekrar lakin bir kaideyle ekrana dönüyor.

Ünlü sinemanın, tekrar HBO Max internetten yayın platformunun programına alındığı belirtildi. Black Cinema House’un yöneticisi Ama Chicago Üniversitesi film çalışmaları profesörü ve kâr hedefi Jacqueline Stewart, sinema için Amerikan İç Savaşı’nın tarihi olduğunu açıklayacak bir metin kaleme alacak. Stewart’ın sinema hakkında yapacağı tefsir izleyicilere ‘tarihi bir bağlam’ sunmuş olacak.

Kişilere bir kıymetlendirme yapabilmeleri için yeniden düzenleyin Stewart, “Amazon’da da en çok satan restoranlar ırkçılık aykırısı ve ırk eşitsizliğiyle ilgili olanlar” dedi.

Stewart, “Eğer beşerler mesken ödevlerini hakikaten yapıyorsa, ekran önündeki ve seçtiğiniz siyahların hayatına dair en bilinçli, en dürüst ve en üretken muhaberede bulunmaya hazırız demektir” tabirlerini kullandı.

Sinemanın dönüşüyle ​​ilgili hbo ’dan yapılan açıklamada da, “Rüzgâr Üzere Geçti, vaktinin bir eseri ve ne yazık ki Amerikan topluluğunda yaygın olan birtakım etnik ve ırksal önyargıları tasvir ediyor. Bu önyargılar o vakit yanlıştı ve artık de yanlış ” denildi.

Bir açıklama yapmadan ya da bu önyargıları kınamadan sineması yayınlanmıştır sorumsuzluk için vurgulayan şirket, “Daha adil, eşitlikçi ve kapsayıcı bir gelecek yaratacaksak, evvel tarihimizi kabul etmeli ve anlamalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Birebir adlı romandan uyarlanmış ve çabucak derhal tüm Oscarları toplamış olan 1939 tarihli ‘Rüzgâr Üzere Geçti’, siyah karakterlere yaklaşımı nedeniyle ırkçılıkla eleştiriliyor. Sinema, köleleri ‘hallerinden şad insanlar’ ve köle tacirlerini ise ‘kahraman’ olarak gösterdiği için topa tutuluyor.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İETT gece seferlerine yeniden başlıyor

120 TL yerine 120 bin TL ödeme yapan müşterisinin parasını iade etti