in ,

Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık

<br />

Türk Kızılay Umumi Yöneticisi Kınık sarsıntı yerinde incelemeelerde bulundu

Bingöl’ün Yedisu kazasının Elmalı köyünde bulunanlarda bulunan Kınık, burada gazetecilere göre açıklamada, Muş, Erzurum ve Elazığ afet ortamlarının merkezlerinden ekiplerin yapıldığı süratlice intikal olduğunu söyledi.

Kaysarpınar, Elmalı, Etraflı, Dinarbey ve Sarıkuşak köylerinde ekiplerin ağır olarak çalışmasını belirten belirten Kınık, depremzedelerin bilhassa besin muhtaçlığının karşılandığını söyledi.

AFAD ekiplerinin çadır kürünü, kendilerinin de vatandaşların muhtaçlık duyduğu gereçleri tedarik ettiklerini aktaran Kınık, düşünüyorum konuştu:

“45 afet çalışanımız 30 gönüllümüz ile 75 kişi ve 10’u aşkın araçla tırlarımız, mobil mutfaklarımızla birlikte günlük yaklaşık 3 bin insanın yemek muhtaçunuzu karşılıyoruz. Bu etrafta 5 bin kişi kumanya dağıtımı yapılıyor. Vatandaşlarımızın kaybettiği eşyalarının tespiti yapılıyor.

Valilik ve AFAD koordinesinde Kızılay ekiplerinin çalışması çalışmalarını devam ettirdiğini anlatan Kınık, konuşmayı izleyin sürdürdü:

Zelzeleden gereklien tüm köylerimizde ve mezralarımızda gereksinim duyulan beslenme ve barınma içindir temel muhtaçlıklar karşılanıyor. Türkiye Afet Müdahale Planı üzerinde Kızılayın ana sorumluluğu beslenmedir. Münasebetiyle bu yerlerdeki bütün vatandaşlarımıza yönelik iki öğün sıcak yemeklerimiz, sabah kahvaltımız aşevlerinde ve mobil mutfaklarımızda pişirilerek vatandaşlara dağıtılıyor. 5 sayfada dağıtım merkezi içindir durumda. Yıkılan yahut hasarlı olan mekanların tespiti etrafı ve şehircilik eksperleri tarafından yapılıyor. 72 saat içinde büyük nispette afetin tüm hasar tespiti ve planlaması gerçekleştirilecek ve bundan sonra düzgünleşme safhasına dönmüş olabileceğimizi düşünüyorum. “

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Cizre esnafı artan 10 günlük kapatma kararı aldı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: LGS’ye maske ve dezenfektan dağıtılacak